Güncelleme: 16:28 TSİ 23 Şubat 2011 Çarşamba
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

5 yıldızlı Hasdal !

Akit; Balyoz ve Islak İmza gibi davalarda yargılanan muvazzaf general ve subayların tutulduğu Hasdal Askeri Cezaevi’nin 5 yıldızlı konforunu gözler önüne seren fotoğraflara ulaştı. Hasdal Askeri Cezaevi; tenis kortu, klimalar, fitnes center, playstation, hobi bahçesi, masa tenisi, LCD televizyonu, 500 kanal uydu yayını, Digitürk ve D Smart gibi yayın paketleriyle 5 yıldızlı oteli aratmıyor.
5 yıldızlı Hasdal !
Güncelleme: 16:28 TSİ 23 Şubat 2011 Çarşamba

Akit; Balyoz ve Islak İmza gibi kritik davalarda yargılanan muvazzaf general ve subayların tutulduğu İstanbul’daki Hasdal Askeri Cezaevi’nin 5 yıldızlı otel konforunda olduğunu gösteren fotoğraflara ulaştı. Gölcük’teki zuladan çıkan 10 çuval evraktaki belgeler doğrultusunda haklarında tutuklama ve yakalama kararı verilen general ve subayların da tutulduğu Hasdal Askeri Cezaevi’nin içini gösteren görüntüler; Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan’ın “rutubetli odalarda makarna yaşı geçti” iddiasını havada bırakıyor.

HASDAL’DA YOK YOK

Fotoğraflar, Balyoz soruşturması kapsamında daha önce iki kez tutuklanan paşaların konulduğu Hasdal Askeri Cezaevi’nin; tepeden tırnağa elden geçirildiğini gösteriyor. Albay Dursun Çiçek’in de tutulduğu Hasdal Askeri Cezaevi, kelimenin tam manasıyla “orduevi” konforuna kavuşturulmuş. Kolordu mensuplarının “misafirhane”olarak adlandırdığı Hasdal Cezaevi’nin son derece lüks gösteren bu görüntüsüne kavuşturulması için son zamanlarda yaklaşık 1 milyon TL harcama yapıldığı ifade ediliyor. Askeri talimatlara ve yönetmeliklere  aykırı olan bu lüks durum; üst kademedeki yetkililer tarafından hoş karşılandığı için hiçbir masraftan kaçınılmadığı anlaşılıyor.

ERLERİN İSYAN YANGININDAN 5 YILDIZLI OTEL KONFORUNA

Hasdal Askeri Cezaevi’nde iki yıl önce 23. Motorlu Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Bülent Dağsalı zamanında tutuklu erlerin kötü şartlarından dolayı isyan ettikleri ve çıkarttıkları yangında iki askerin öldüğü iddia edilmişti. Ergenekon, Poyrazköy ve Balyoz gibi kritik davalarda tutuklu yargılanan muvazzaf paşa ve subayların da yatmasıyla birlikte Hasdal Askeri Cezaevi’nde önce tüm koğuşlara klima takıldı ve sıfır LCD televizyon monte edildi. 500 kanal uydu yayını yapan televizyonlarda Digitürk ve D Smart bulunduğu da ifade ediliyor.

FİTNES CENTER, HOBİ BAHÇESİ VE SINIRSIZ GÖRÜŞ

Hasdal’daki konfor bununla sınırlı değil. Her türlü spor aleti konulan cezaevindeki salon, 5 yıldızlı otellerdeki fitnes centerleri aratmıyor. Hasdal’da, mahkumlar için playstation bile konulmuş. Hatta mahkumlar için hobi bahçesi bile inşa edilmiş. Havalandırma saatlerinde de bir sınırlama bulunmayan cezaevinde tutuklu paşalar için, yakını olsun veya olmasın misafirhanede ziyaretçi kısıtlaması bulunmuyor. Her gün yüzlerce ziyaretçinin geldiği cezaevinde ziyaretlere izin veren savcılıkta Tümgeneral Ahmet Yavuz’un oğlu Asteğmen Umut Yavuz’un büyük etkisi olduğu konuşuluyor.

SINIRSIZ TELEFON, GÖRÜŞ VE DİL KURSLARI

Telefon, ziyaret ve açık havalandırma sınırlaması olmayan “Hasdal misafirhanesi”nde yatan paşaların, istedikleri saatte kebap dahil dışarıdan alacakları yiyecekler için araç çıkartabildiği ifade ediliyor. En ufak rahatsızlıklarında doktorları ayaklarına çağırabilen sanık paşalar için, Hasdal’da İngilizce ve Fransızca kursu dahi başlatılmış. Kurs için kolordudan 4 tane en iyi dil öğretmeni getirtildiği ifade ediliyor. Tutuklu paşaların bir dediğinin iki edilmediği Hasdal’da, rejim yapanlara özel yemek bile çıkartılıyor.Paşaların kaldığı Hasdal’da 24 saat sıcak su konforunun yanı sıra her koğuşta çamaşır, bulaşık ve kurutma makinesi ile buzdolabı konulduğu da kaydediliyor.

İNTERNET BİLE VAR İDDİASI

Hasdal Askeri Özel Tip Cezaevi’yle ilgili en çarpıcı bilgi ise tutuklu sanık paşaların internet kullanımıyla ilgili. Paşaların, savunmalarını rahatlıkla yapabilmeleri gerekçesiyle internet ve bilgisayardan serbestçe yararlanabildikleri iddia ediliyor.

HASDAL CEZAEVİ MÜDÜRÜ NEDEN DEĞİŞTİ?

Paşa muamelesinin eksik edildiği Hasdal’da Cezaevi Müdürü Albay Oğuzhan Öztürk’ün de tutukluların kurallara uymasını istediği için anında başka yere tayin edildiği, yerine Piyade Albay Mehmet Atlı’nın tayin edildiği ifade ediliyor.

HASDAL’DA 29’U GENERAL VE AMİRAL OLMAK ÜZERE 101 SUBAY VAR

Balyoz davasında hakkında tutuklama kararı verilen 29’u general ve amiral 101 subayın tutuklu bulunduğu Hasdal Cezaevi’ne geçtiğimiz cuma günü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğluile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral E. Uğur Yiğitşok ziyarette bulunmuştu. 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu da ziyarete eşlik etmişti. Hasdal Askeri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Balyoz davası sanıklarını, önceki gün de Jandarma Genel Komutanı Necdet Özelziyaret etmişti.

DOĞAN “RUTUBETLİ ODALARDA MAKARNA YAŞI GEÇTİ” DEMİŞTİ

Balyoz Darbe Planı davasında tutuklanan Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan, emekli ve muvazzaf paşalara karşı topyekün bir siyasi yargı infazı başlatıldığını savunmuş ve “Bakın bu insanların sağlıkları çok bozuk. Tam da sağlıklarına dikkat etmeleri gereken yaştalar. Rutubetli cezaevleri odalarında kalacak, sürekli makarna yiyecek durumda değiller”demişti.

Korgeneral Mustafa Korkut Özarslan, Korgeneral Nejat Bek, Korgeneral Yurdaer Olcan  ve Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu Hasdal’daki paşalar arasında.


İbrahim Acar , Kenan Kıran - YENİ AKİT

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
ABD'den Yemen'de Türk gemisinin vurulmasına ilişkin açıklama

ABD'den Yemen'de Türk gemisinin vurulmasına ilişkin…

SON DAKİKA FLAŞ HABER: ABD (Beyaz Saray), Yemen açıklarında 11 Mayıs'ta bir Türk kargo gemisine…
ABD'den Yemen'de Türk gemisinin vurulmasına ilişkin açıklama

ABD'den Yemen'de Türk gemisinin vurulmasına ilişkin…

SON DAKİKA FLAŞ HABER: ABD (Beyaz Saray), Yemen açıklarında 11 Mayıs'ta bir Türk kargo gemisine…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler