Güncelleme: 21:56 TSİ 28 Ocak 2020 Salı
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

ABD Başkanı Trump tek taraflı sözde ''Ortadoğu Planı''nı açıkladı

SON DAKİKA FLAŞ HABER... ABD Başkanı Donald Trump, işgalci Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte sözde 'Ortadoğu Planı'nı açıkladı. İsrail ile Filistin'i konu eden plana sadece işgalci Siyonist İsrail tarafından yetkililer katıldı, Filistin tarafından kimse katılmadı. ABD Başkanı Trump, tek taraflı Ortadoğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini açıkladı. Trump, "Bu harita ile başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin olacak" dedi. Türk gazeteciler Beyaz Saray'daki toplantıya alınmadı.
ABD Başkanı Trump tek taraflı sözde ''Ortadoğu Planı''nı açıkladı
Ajanslar
Güncelleme: 21:56 TSİ 28 Ocak 2020 Salı

Son dakika flaş haber!

ABD Başkanı Donald Trump, işgalci Siyonist İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında, tek taraflı sözde Ortadoğu barış planını kamuoyuna açıkladı.

Tek taraflı barış planının 80 sayfa olduğunu belirten Trump, planın hem işgalci İsrail hem de Filistin tarafı için çok değerli maddeler içerdiğini savundu.

Trump, konuşmasının başında, tek taraflı Ortadoğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, işgalci Siyonist İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini duyurdu.

Donald Trump, planının, Filistin'e başkenti Kudüs'ün doğusunda bir bölgede yer alan bağımsız bir devlet öngördüğünü ifade etti ve anlaşmanın uygulanması halinde Filistinlilerin bugünkünden 2 kat daha fazla toprağa sahip olacağını savundu.

Plan kapsamında işgalci Siyonist İsrail'in "gelecekte kurulacak Filistin devleti"nin koşullarını müzakere etmeye hazır olduğunu ifade eden Trump, amaçlarının birer ulus devlet olarak İsrail ve Filistin devletlerinin tanınması olduğunu vurguladı.

FİLİSTİN'E 4 YIL SÜRE

Tek taraflı sözde Ortadoğu barış planına göre Trump, Filistin'e, bağımsız bir devlet olabilmesinde gerekli koşulları yerine getirebilmesi amacıyla 4 yıllık bir süre öngördüklerini belirtti.

Trump, bu kapsamda Filistin ekonomisini canlandıracağını savunduğu 50 milyar dolarlık bir ekonomik planın da hayata geçirilmesini hedeflediklerini ifade etti.

Trump ayrıca, tek taraflı Ortadoğu barış planının bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu söyledi.

MESCİD-İ AKSA'NIN STATÜSÜ DEĞİŞMEYECEK

Öte yandan, Trump, Mescid-i Aksa'nın statüsünün değişmeyeceğini, İsrail'in bu bölgenin güvenliğini sağlamaya ve Müslümanların Mescid-i Aksa'daki ibadetlerini yapmasını temin etmeye devam edeceğini dile getirdi.

Trump, Ürdün'ün bu konuda bugüne kadar olduğu gibi özel durumunun korunacağını ve bu ülkenin İsrail ile çalışmaya devam edeceğini ekledi.

NETANYAHU PLANIN DETAYLARINI AÇIKLADI

Daha sonra kürsüye gelen işgalci Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu ise Trump'ın tek taraflı Ortadoğu barış planının detaylarını aktardı.

Planı "İsrail için çok büyük ve tarihi bir kazanım" şeklinde nitelendiren Netanyahu, ABD'nin tek taraflı Ortadoğu barış planı kapsamında Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim yerlerini İsrail toprağı olarak tanıyacağını açıkladı.

Netanyahu ayrıca, Trump'ın planına göre işgalci İsrail'in, Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdüreceğini de ifade etti.

FİLİSTİNLİ MÜLTECİLERE GERİ DÖNÜŞ HAKKI YOK

ABD'nin planına göre yaklaşık 6 milyonu bulan Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkının olmayacağını da açıklayan Netanyahu, planın bölge barışına büyük katkı sağlayacağını savundu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın "yüzyılın şamarı" olarak nitelendirdiği plan, bazı ekonomik yardımların dışında Filistin halkı lehine hiçbir şey içermediği gerekçesiyle eleştiriliyor.Trump'ın ardından açıklamalarda bulunan Netanyahu, ABD'nin tek taraflı Ortadoğu barış planı kapsamında (Batı Şeria'daki Yahudi) yerleşim yerlerini İsrail toprağı olarak tanıyacağını açıkladı. Siyonist Netanyahu, Trump'ın planına göre işgalci İsrail'in, Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdüreceğini açıkladı. Netanyahu, ABD'nin planına göre Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkının olmayacağını açıkladı.

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler