Güncelleme: 19:22 TSİ 19 Aralık 2018 Çarşamba
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

ABD Başkanı Trump'tan Suriye'den çekilme mesajı

SON DAKİKA FLAŞ HABER... ABD'den Suriye'den çekilme konusunda güçlü bir mesaj geldi. ABD Başkanı Donald Trump DAEŞ'in yenildiğini ve Suriye'de bu yüzden bulunduklarını açıkladı. Pentagon'a çekilme için talimat verdi. Yetkililer DAEŞ'e karşı operasyonların bitmesinin ardından askerlerin çekileceğini duyurdu. Çekilme işlemlerinin 60 ila 100 gün içinde tamamlanması bekleniyor.
ABD Başkanı Trump'tan Suriye'den çekilme mesajı
Güncelleme: 19:22 TSİ 19 Aralık 2018 Çarşamba

Son dakika flaş haber!

ABD'nin Suriye'deki askeri varlığına yönelik önemli gelişmeler yaşanıyor.

Reuters haber ajansına konuşan bir ABD'li yetkili, Suriye'den tüm askerleri çekmeyi değerlendirdiklerini açıkladı. Reuters'ın haberinden sonra ABD'den art arda açıklamalara geldi.

TRUMP: DAEŞ'İ YENDİK, KALMAK İÇİN TEK SEBEP BUYDU

Bu haberin gelmesinden kısa bir süre sonra ABD Başkanı Donald Trump, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Suriye'de DAEŞ'i yenilgiye uğrattık, başkanlığım döneminde orada olmak için tek nedenim buydu" ifadesini kullandı.

BEYAZ SARAY: ABD ASKERLERİ ÜLKEYE DÖNMEYE BAŞLADI

Trump'ın Suriye mesajından sonra bir açıklamada Beyaz Saray'dan geldi.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders, “DAEŞ’le mücadelenin yeni evresine girmekle beraber, ABD askerlerini ülkeye geri çekmeye başladık.” dedi.

Sanders, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye'de bulunmalarının tek nedeni olan DAEŞ'i yendiklerini belirtmesinin ardından, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada Sanders, “5 yıl önce DAEŞ Orta Doğu’da çok güçlüydü ve şimdi ABD bu bölgede halifelik ilan eden bu grubu yendi." ifadesini kullandı.

DAEŞ’e karşı Suriye’de alınan galibiyetlerin, Küresel Koalisyon’un sona erdiğine işaret etmediğini aktaran Sanders, “DAEŞ’le mücadelenin yeni evresine girmekle beraber, ABD askerlerini ülkeye geri çekmeye başladık.” değerlendirmesini yaptı.

ABD PERSONELİ 24 SAATTE ÇEKİLECEK

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Suriye'deki ABD Dışişleri personelinin 24 saatte çekileceği açıklandı.

REUTERS: ÇEKİLME 60-100 GÜN İÇİNDE TAMAMLANACAK

Reuters, ABD'li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde çekilme takviminin 60-100 gün içinde tamamlanacağını bildirdi.

PENTAGON: TRUMP'TAN ÇEKİLME EMRİNİ ALDIK

Pentagon Sözcüsü Dana White, ABD'nin Suriye'den çekilmesi konusuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

White, açıklamasında, "Koalisyon DAEŞ'in elindeki toprakları özgürleştirdi ancak DAEŞ'e karşı kampanya bitmedi. DAEŞ karşıtı kampanyanın yeni aşamasına geçerken Suriye'den askerlerimizin eve dönüş sürecini başlattık." ifadesini kullandı.

Kuvvet koruma ve operasyonların güvenliği için daha fazla detay vermeyeceğini belirten White "DAEŞ'ı her nerede faaliyet gösterirse göstersin DAEŞ'i yenmek üzere ortak ve müttefiklerimizle çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

"BÖLGEDE ORTAKLARIMIZLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ"

Daha önce Pentagon Sözcüsü Rob Manning, "Şu aşamada bölgede ortaklarımızla çalışmaya devam ediyoruz." ifadesini kullanırken, ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Patrick Shahan, bu konudaki sorulara "Bir yorumda bulunamayacağım." yanıtını vermişti.

Amerikan medyası, sabah saatlerinde, ABD ordusunun Suriye'deki 2 bin civarındaki askerini tamamen çekmeyi planladığını öne sürmüştü. 

Haber kaynağı: NTV

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
İŞKUR'dan 100 bin öğrenciye ilk kez sigorta

İŞKUR'dan 100 bin öğrenciye ilk kez sigorta

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Öğrencilere ilk kez sigortalı olma kapısı açacak Sosyal Çalışma Programı…
İŞKUR'dan 100 bin öğrenciye ilk kez sigorta

İŞKUR'dan 100 bin öğrenciye ilk kez sigorta

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Öğrencilere ilk kez sigortalı olma kapısı açacak Sosyal Çalışma Programı…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler