Güncelleme: 00:49 TSİ 12 Nisan 2018 Perşembe
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

ABD ve Rusya arasında Suriye restleşmesi

SON DAKİKA FLAŞ HABER: ABD, Suriye'yi vuracak mı? Dünya, bu soruya kilitlenmişken; Moskova-Washington hattında gerilim restleşmelerle tırmanıyor. ABD Başkanı Donald Trump, Rusya'ya seslendi; "Suriye'ye füzeler yolda" dedi. Moskova'nın da yanıtı sert oldu.
ABD ve Rusya arasında Suriye restleşmesi
Güncelleme: 00:49 TSİ 12 Nisan 2018 Perşembe

Son dakika flaş haber!

Doğu Guta'daki kimyasal saldırının ardından Suriye'yle ilgili büyük bir karar vereceğini açıklayan Donald Trump sosyal medya üzerinden mesaj attı. Trump'ın mesajları Moskova-Washington hattındaki tansiyonu daha da yükseltti.

Donald Trump, mesajinda Rusya'nın Suriye'ye atılacak her füzeyi vurma tehdidinde bulunduğunu hatırlattı, "Rusya hazırlıklı ol, çünkü o füzeler gelecek. Güzel, yeni ve akıllı füzeler" dedi.

Geçtiğimiz günlerde Suriye lideri Beşar Esad için "hayvan" ifadesini kullanan ABD Başkanı, aynı sözü yineledi; Rusya'ya "Kendi halkını öldürmekten zevk alan kimyasal silahlı bir hayvanla ortaklık kurmamalı" çağrısı yaptı.

Mesajlarında "Rusya ile ilişkilerimiz soğuk savaş dönemi dahil hiç olmadığı kadar kötü durumda" diyen Trump; "Tüm uluslar birlikte çalışarak silahlanma yarışını sona erdirmeliyiz" ifadelerini de kullandı.

Trump'ın açıklamalarına Rusya'dan yanIt gecikmedi. Kremlin, "Twitter diplomasisinin bir parçası olmayız. ciddi bir yaklaşım taraftarıyız" açıklaması yaparken; Kremlin Sarayı'nda yabancı ülkelerin diplomatlarını kabul eden Putin sağduyu çağrısı yaptı.

Putin, "Dünyadaki durum endişe verici. Umarız ortak sağduyu hakim olur" dedi. Rus Dişişleri Sözcüsü Maria Zaharova doğrudan Trump'a yanıt verdi. Zaharova, "Silahlanma yarışını sona erdirmek harika bir fikir. Neden ABD'nin kimyasal silahları ile başlamıyoruz" sorusunu sordu; "Akıllı füzeler meşru hükümetleri değil, teröristleri hedef almalı" dedi.

ABD'ye bir tepki de Şam yönetiminden geldi. Suriye Dışişleri Bakanlığı, "ABD, Suriye'ye saldırmak için bahaneler uyduruyor, Trump'ın düşüncesizce olayı tırmandırmasına şaşırmadık" denildi.

Karşılıklı restleşmelerle devam eden kriz, sahada da gerilimi tırmandırmış durumda. Merkezi Londra'da bulunan İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye hükümet güçlerinin olası bir saldırıya karşı havaalanları ve askeri üsleri boşalttığını öne sürdü.

Trump'ın açıklamaları, "Suriye'ye operasyon yolda" yorumlarına yol açsa da Pentagon yorum yapmaktan kaçınıyor. Pentagon Sözcüsü; "Trump'ın tweet'lerini bize değil Beyaz Saray'a sorun" açıklaması yaptı. 

Haber kaynağı: NTV

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Afyon Cezaevi'nden firar eden zanlı İstanbul Kadıköy'de dehşet saçtı!

Afyon Cezaevi'nden firar eden zanlı İstanbul Kadıköy'de…

SON DAKİKA FLAŞ HABER: İstanbul Kadıköy'de Afyon Cezaevi'nden firar ettiği öğrenilen zanlı bir iş…
CHP'li Muharrem İnce: İstanbul için varım (Bir şartla)

CHP'li Muharrem İnce: İstanbul için varım (Bir…

SON DAKİKA FLAŞ HABER: CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin, yerel seçimlerde İstanbul…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler