Güncelleme: 00:54 TSİ 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

ABD'den Yemen'de Türk gemisinin vurulmasına ilişkin açıklama

SON DAKİKA FLAŞ HABER: ABD (Beyaz Saray), Yemen açıklarında 11 Mayıs'ta bir Türk kargo gemisine yapılan saldırıyı "Husilerin füzelerle gerçekleştirdiğini" ve bundan dolayı alarma geçtiğini iddia etti. Öte yandan, işgalci Siyonist terör çetesinin yaptığı tüm saldırı ve katliamları BMGK'de görüşülmesi ve karar çıkarılması noktasında veto eden ve Siyonist işgal çetesine arka çıkan ABD, söz konusu saldırının Yemen kaynaklı füze tehdidini bir kez daha gözler önüne serdiğine ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2216 sayılı kararının tamamıyla uygulanmasının önemini ortaya çıkardığına vurgu yapıldı
ABD'den Yemen'de Türk gemisinin vurulmasına ilişkin açıklama
Yeryüzü Haber ve Ajanslar
Güncelleme: 00:54 TSİ 26 Mayıs 2018 Cumartesi

Son dakika flaş haber!

ABD, 11 Mayıs'ta Yemen açıklarında bir Türk kargo gemisine yapılan saldırıyı "Husilerin füzelerle gerçekleştirdiğini" ve bundan dolayı alarma geçtiğini iddia etti.

Beyaz Saray Basın Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, 11 Mayıs'ta Yemen açıklarında seyrederken üzerinde patlama meydana geldiği bildirilen Türk kargo gemisiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Beyaz Saray'ın açıklamasında, söz konusu olayın Husilerin füze saldırısı olduğu iddia edildi ve bunun yakından takip edildiği kaydedildi.

Sözkonusu açıklamada, "Yemen'in Salif Limanı'na 50 bin ton buğday götürmeye çalışan bir Türk kargo gemisinin 70 mil (112 kilometre) açıkta Husilerin füze saldırısına uğramasından dolayı alarma geçtik" ifadesine yer verildi.

"HUSİLERİN FÜZE TEHDİDİ" VURGUSU

Öte yandan, işgalci Siyonist terör çetesinin yaptığı tüm saldırı ve katliamları BMGK'de görüşülmesi ve karar çıkarılması noktasında veto eden ve Siyonist işgal çetesine arka çıkan ABDsöz konusu saldırının Yemen kaynaklı füze tehdidini bir kez daha gözler önüne serdiğine ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2216 sayılı kararının tamamıyla uygulanmasının önemini ortaya çıkardığına vurgu yapıldı.

Yapılan açıklamada, Husilerin Kızıldeniz'de seyreden bir petrol tankerine de saldırı girişiminde bulunduğu ve bunun milyonlarca varil petrolün denizi ciddi şekilde kirletmesi ve bölge ülkelerini zora sokması riskini ortaya çıkardığı belirtildi.

Beyaz saray'ın açıklamasının sonunda ise İran hedef gösterilerek, İran Devrim Muhafızları'nın bölgedeki çatışmaları artırdığı ve İran destekli Husi bölgelerinin sefalet içinde olduğu iddia etti.

11 Mayıs'ta Yemen açıklarında meydana gelen olayda İnce İnebolu adlı Türk kargo gemisinde bilinmeyen bir nedenle patlama olduğu bildirilmişti. Olayın ardından, Yemen’de Husi güçlere karşı kurulan Ortadoğu'daki ABD ve işgalci Siyonist terör çetesi en büyük destekçisi ve müttefiği kukla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon sözcüsü, “Koalisyon güçleri olay hakkında inceleme başlattı ve gemide içten dışa doğru bir patlama olduğu tespit edildi.” ifadesini kullanmıştı.

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan Fırat'ın doğusunda iddiası!

Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan Fırat'ın…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Suudi Arabistan’ın Suriye’nin…
Soğanın fiyatı bir haftada ikiye katlandı (Ankara'da 200 bin ton stok)

Soğanın fiyatı bir haftada ikiye katlandı (Ankara'da…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Fiyatı bir haftada ikiye katlanarak 5 lirayı bulan soğanı izleyen Maliye…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler