Güncelleme: 10:36 TSİ 18 Ekim 2018 Perşembe
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Adalet Bakanı Gül'den kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı açıklaması

Kayıp muhalif Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, savcılığın inceleme talebine Suudi Arabistan makamların geç yanıt verdiğini söyledi. Kaşıkçı olayı ile ilgili süreci dikkatli ve başarılı bir şekilde yürüttüğünü de ifade etti.
Adalet Bakanı Gül'den kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı açıklaması
Güncelleme: 10:36 TSİ 18 Ekim 2018 Perşembe

Son dakika flaş haber!

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Adalet Bakanı Gül, Türkiye'nin gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgilli süreci "dikkatli ve başarılı" bir şekilde yürüttüğünü söyledi.

Bakan Gül şunları kaydetti:

"Uluslararası hukuka uygun bir şekilde hareket etmeli yargı makamları. Soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yapılıyor. Soruşturmanın gizli olduğunu da hatırda tutmak gerekir. Siyaset cephesinde sürecin başından beri açık ve şefaf bir şekilde süreç izlendi. Önemli olan olayın aydınlatılması. Viyana Sözleşmesi'nden kaynaklı bazı hususlar var.

Bir konsolosluk binası herhangi bir yer değildir. Viyana Sözleşmesi'nde nasıl davranılacağı çizilmiştir. Bir idari makam buraya hemen gireceğim diye bir karar veremiyor. Sözleşmede yangın, afet gibi ifadeler var. Adli soruşturma derhal başlatıldı. Konsolosluk binasındaki arama için Suudi Arabistan devletinin kabulü beklendi.

Dışişleri Bakanlığı yazışmalar yaptı. Gelecek cevaplar sonrası inceleme gerçekleştirilebildi. Olayı soruşturan adli mercilerimizdir. Elde edilen bulgulara göre adımları atacak olan da adli mercilerimizdir. Soruşturma titizlikle ve derinleştirilerek yapılıyor.

Suudi Arabistan ile idari anlamda emniyuet, polis diğer kurumlarla görüşmeler devam ediyor. Ne düzeyde bu konuda bir işbirliğine, idari makamlar diğer kurumlar olduğu için bilmiyoruz. Ama savcılıktan bize gelen talebi iletildiğinde bu konuda Suud makamları biraz geç oldu. Kimlerle gireceksiniz, ne yapacaksınız gibi. Savcılık sonra tekrar yazı yazdı."

"GEREKÇELİ KARAR BEKLENMELİ"

Tahliye edilen ABD'li rahip Brunson hakkındaki adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağının kaldırılmasına yönelik mahkeme kararını da değerlendiren Gül, "Brunson ile ilgili mesele çok tartışıldı. ABD'nin de süreçte yapmış olduğu kabul edilemez açıklamalar oldu. Şu açık ve kesin ki hiçbir şekilde yargılamaları yapan Türk milleti adına karar veren Türk yargısı kararını bunlardan etkilenerek vermiş değildir" dedi.

Adalet Bakanı Gül şunları dile getirdi:

"ABD'li rahip ile ilgili başından itibaren bu süreç başlatılmış ve sonuçlandırılmıştır. Adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağı kaldırılmıştır. Bilmemiz gereken bu kişinin beraat etmediğidir. Kararı veren mahkemedir. Mahkeme gerekçeli kararı açıklayınca kararın gerekçesini göreceğiz. Gerekçeli kararı beklememiz gerekiyor."

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:

"(MHP'nin af teklifi konusu): Temel hassasiyetimiz toplumun hassasiyetiyle aynı istikamettedir. Bu konuda kararı verecek olan siyasettir.

(CHP’nin İş Bankası hisseleri konusu): Bu anlamda bir çalışma Meclis gündemine muhtemelen gelecektir. Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu, CHP'ye Mustafa Atatürk'ün vasiyetini yerine getirmediği için dava açmıştı. Atatürk'ün vasiyeti her iki kuruma bu hisselerin geçmesi, ayakta kalmaları, güçlenmelerine yönelik vasiyettir.

Bakan Gül, FETÖ terör örgütünden 32 bin, PKK'dan da 10 bin tutuklu hükümlü cezaevlerinde bulunmaktadır. DEAŞ'la ilgili cezaevlerinde 1161 tutuklu ve hükümlü var.

(Yerel seçimler konusu): Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Doğu, Güneydoğu bölgeleri için çok büyük bir mana ifade etmektedir, AK Parti büyük bir anlam ifade etmektedir. O bölgede de tüm Türkiye'de de, AK Parti bir Türkiye partisidir, en iyi sonucu alacağımıza inanıyorum" dedi.

Haber kaynağı: ntv.com.tr

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler