Güncelleme: 15:24 TSİ 04 Aralık 2018 Salı
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Amerikalı rahip Chau'nun ilkel kabile tarafından öldürülmesi haklı mıydı?

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Misyonerlik faaliyeti için gittiği Kuzey Sentinel Adası'nda yerliler tarafından öldürülen Amerikalı rahip John Allen Chau sosyal medyada bir tartışmanın fitilini de ateşledi: 'Rahibin öldürülmesi haklı mıydı?'
Amerikalı rahip Chau'nun ilkel kabile tarafından öldürülmesi haklı mıydı?
Güncelleme: 15:24 TSİ 04 Aralık 2018 Salı

Son dakika flaş haber!

John Allen Chau, 26 yaşında Amerikalı bir rahip...

Misyonerlik faaliyetleri için gittiği, Bengal Körfezi'ndeki Andaman ve Nikobar Adaları'na bağlı Kuzey Sentinel Adası'nda medeniyetten izole yaşayan yerliler tarafından ok ve yayla öldürüldü.

Rahip Chau'nun ölümünden sonra bulunan günlüğünde "İsa'yı tanıtmaya gittiği ve öldürülmesi halinde kendisine ve Tanrı'ya kızmamaları gerektiği" yazıyordu.

Annesi tarafından basınla paylaşılan Chau'nun notlarında yerlilelerle ilk karşılaşmasını şöyle anlatıyor:

"Av sırasında çıkartılan bağırma seslerini ve nidaları duydum. Ok menzilinin dışında olduğumdan emin oldum. Ancak ne yazık ki bu aynı zamanda sesleri tam duyma mesafesinin dışına çıkmam anlamına geldi. Bana bağırmalarının (görebildiğim kadarıyla yaklaşık 6 kişiydiler) ardından biraz daha yaklaştım. Söyledikleri sözleri papağan gibi tekrarlamaya çalıştım. Çoğu zaman kahkahalarla gülüyorlardı. Dolayısıyla muhtemelen benim hakkımda kötü şeyler söylüyor ya da dalga geçiyorlardı. Benim adım John, sizi seviyorum ve İsa da sizi seviyor' diye seslendim. Yaylarına oklarını sürmüş olduklarını görünce hafifçe paniklediğim için pişmanım. Balığı aldım ve onlara doğru attım. Üzerime gelmeye devam ettiler. Tekneye kadar hayatımda hiç olmadığı kadar hızlı gittim. Biraz korktum ancak çoğunlukla hayal kırıklığı hissettim. Beni hemen kabul etmediler"

Ertesi gün adaya tekrar giden rahip bu kez yerlilerin oklarının hedefi oldu...

(Hindistan Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından çekilen bir fotoğraf)

Bu bölgedeki yerliler aslında sık sık medeni toplumun ilgisini çekiyor. Hindistan hükümetinin 2017'de çıkardığı bir yasaya göre Andaman kabileleriyle temas etmek ya da onların fotoğraflarını çekmek yasak.

Uzmanlar da onlarca yıldır dış dünyadan dolayısıyla çeşitli hastalıklardan ve mikroplardan izole yaşayan kabilelerin modern insanla temasının yerliler için ölümcül sonuçları olabileceği konusunda uyarıyor. Hala avcılık ve toplayıcılıkla hayatlarını sürdüren kabilelerin basit bir nezle virüsüne karşı bile savunmasız olabilecekleri düşünülüyor.

Bu nedenle, Amerikalı misyoneri öldürenlerin yakalanması ve yargılanması mümkün değil.

SOSYAL MEDYA İKİYE BÖLÜNDÜ

John Allen Chau'nun öldürülmesi olayı çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi:

Cinayetin failleri polis tarafından yakalanıp yargılanmalı mı?

Bu tip kabileler uygar toplum için tehdit oluşturuyor mu?

Rahip Chau'nun öldürülmesi haklı mıydı?

İsveçli bir gazeteci, Peter Kadhammar, olayla ilgili yayınladığı yazısında Chau'yu öldüren yerlilerin haklı olduğunu belirtmesi tartışmaları daha da alevlendirdi.

Kadhammar'a göre, Kuzey Sentinelliler yüz yıllar önce Afrikalı, Avustralyalı, Asyalı ve ABD'li yerlilerin, uygarlıklarının silinmemesi için, topraklarına ayak basan yabancılara yapması gerekeni yaptı.

'Chau'nun ölümünün haklı olduğu' görüşünü benimseyen bir diğer grup da, medeni toplumların bile sınırlarını ihlal eden bir kaçağa farklı şekilde davranmayacağı detayına dikkat çekiyor.

İnsan hayatını ön planda tutanlar ise, hiçbir gerekçenin cinayeti meşrulaştıramayacağını savunuyor.

Görünen o ki; sosyal medya kullanıcıları arasında tartışma toplum düzeni ya da insan hayatı ekseninde devam edecek.

Peki sizin görüşünüz nedir?

Toplumun düzeni ve uygarlığın devamı için insanlar öldürülebilir mi? Yoksa insan topluma feda edilemez mi?

Sentinel yerlileri John Allen Chau'yu öldürmekte haklı mıydı?

(Öldürülen ABD'li rahip John Allen Chau)

(Kaynak: ntv.com.tr/Yusuf Demirtaş)

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler