Güncelleme: 12:27 TSİ 12 Eylül 2018 Çarşamba
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Antalya Kumluca'da 5,2 büyüklüğünde deprem

SON DAKİKA FLAŞ HABER: Antalya'nın Kumluca ilçesi açıklarında 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk gelen bilgilere göre depremde can veya mal kaybı yaşanmadı.
Antalya Kumluca'da 5,2 büyüklüğünde deprem
Ajanslar
Güncelleme: 12:27 TSİ 12 Eylül 2018 Çarşamba

Son dakika flaş haber!

Antalya'nın Kumluca ilçesi açıklarında deprem oldu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 09.21'de merkez üssü Antalya'nın Kumluca ilçesinin yaklaşık 65 kilometre açıkları olan 5,2 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi.

Yaklaşık 40 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlenen deprem, Antalya'nın bütün ilçelerinde Burdur ve Isparta'da da hissedildi. İlk gelen bilgilere göre depremde can veya mal kaybı yok.

"DEPREM DENİZDE OLDUĞU İÇİN KARA ÇOK ETKİLENMEDİ"

Antalya Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Fevzi Timur, depreme ilişkin, şimdiye kadar Kumluca'da herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını bildirdi.

Timur, "Kaymakam, polis ve jandarma ekiplerinden arkadaşlarla görüştük, şu an için bir sıkıntı görünmüyor. Zaten deprem denizde olduğu için kara çok etkilenmedi" açıklamasında bulundu.

Antalya'da dün sabaha karşı da Döşemealtı ilçesinde 4,8 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, bu deprem de Antalya'nın tamamında ve Burdur ile Isparta'nın bazı ilçelerinde hissedilmişti.

"ANTALYA İÇİN DEPREM ÇOK BÜYÜK TEHDİT İÇERMİYOR"

Bu arada Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihat Dipova, Antalya'nın deprem açısından karmaşık bir bölge olduğunu söyledi.

Kentte deprem üretecek çok sayıda fay bulunduğunu belirten Dipova, Döşemealtı ve Kumluca açıklarındaki depremin aynı fay üzerinde olduğunu dile getirdi.

Bunun Akdeniz'in ortasından başlayıp kuzeye doğru belli bir açıyla dalan "dalma, batma fayı" denilen bir fay olduğuna dikkati çeken Dipova, iki depremin de büyük olduğunu ancak kenti çok fazla etkilemediğini bildirdi.

Depremin biraz avize sallanmasıyla atlatıldığını aktaran Dipova, "Bunun sebebi de depremlerin çok derinde ve uzakta olması. İlk deprem Döşemealtı diye geçiyor ama 90 kilometre aşağısında yaşanıyor. Sarsıntı sönümlenerek geliyor. Bu sabahki deprem ise çok uzaklarda" dedi.

Dipova, bu tür depremlerde öncü ve artçı sarsıntıların yaşandığını ifade ederekşöyle konuştu:

"Bu sabah yaşadığımız acaba büyük bir depremin habercisi miydi?' diye söylentiler oluyor. Bunu söyleyemeyiz. Bu doğru olmaz. Bundan sonra daha büyük, yıkıcı bir deprem beklemiyoruz. Bu fay Antalya'da ya yerleşim yerlerine çok uzak ya da çok derinde depremler üretir. Yerleşim yerlerine geldiğinde çok derinde, yüzeye yakın yerler ise Antalya körfezindedir. O yüzden fazla etkilenmiyoruz. Antalya için deprem çok büyük tehdit içermiyor ancak kuralın dışında inşa edilmiş yapılarda bu etki büyük olur. Zayıf zemin ve zayıf yapıdan kaçınmamız gerekiyor. Antalya'da bu faylar çok büyük depremler üretmez ama sürekli bu ayarda tarih boyunca deprem olmuştur. Liman günlüklerinde, seyyahların günlüklerinde, ticari kaynaklarda kentteki depremlere ilişkin not, mektup vardır. Bu ayarda deprem olmuştur ama Adapazarı, Erzincan gibi yıkıcı deprem tarihimizde yok." 

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler