Güncelleme: 20:35 TSİ 30 Kasım 2018 Cuma
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Arjantin'de düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi başladı

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Arjantin'de düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi çekilen aile fotoğrafının ardından başladı. İlk oturum öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump ayaküstü bir görüşme gerçekleştirdi.
Arjantin'de düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi başladı
Güncelleme: 20:35 TSİ 30 Kasım 2018 Cuma

Son dakika flaş haer!

G-20 Liderler Zirvesi, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenleniyor.

Zirvenin Dönem Başkanı ve Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, zirvenin düzenlendiği Costa Salguero fuar alanında konuklarını karşıladı.

Karşılamanın ardından liderler, basına kapalı yapılan "Adil ve Sürdürülebilir Gelecek" temalı toplantıya katıldı.

Toplantının ardından, Macri, liderleri resmi törenle karşıladı, ardından aile fotoğrafı çekildi.

SELMAN PUTİN ARASINDA SAMİMİ TOKALAŞMA

Fotoğraf çekiminden Kaşıkçı cinayeti nedeniyle tepkilerin odağında yer alan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında samimi tokalaşma dikkat çekti.

TRUMP İLE AYAKÜSTÜ GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk oturum başlamadan önce ABD Başkanı Donald Trump ile ayaküstü sohbet etti. Görüşme esnasında Erdoğan'ın yanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

PROGRAM

Macri'nin açılış konuşmasının ardından üç oturumda gerçekleştirilecek zirvenin ilk oturumu "İnsanları ilk sıraya koymak, Küresel Ekonomi, Çalışma Hayatının geleceği ve Kadın'ın güçlendirilmesi" temasıyla düzenlenecek.

İlk oturum sonrasında ikili görüşmelerde bulunacak liderler, ardından Arjantin'in tarihi Colon Tiyatrosu'ndaki (Teatro Colon) kültürel etkinliğe katılacak. Zirvenin ilk günü G20 Liderler Yemeği ve delegeler için verilecek kokteyl ile son bulacak.

Zirvenin ikinci ve son günü, "Konsensus oluşturmak-Sürdürülebilir Kalkınma ve İklim Sürdürülebilirliği" temasıyla yapılacak ikinci oturumla başlayacak. Bir buçuk saat sürmesi öngörülen toplantıdan sonra zirvenin üçüncü ve son oturumu "Fırsatları Elde Etme - Altyapı, Enerji ve Sürdürülebilir Gıda Geleceği" başlığı altında liderler tarafından değerlendirilecek.

KAPANIŞ KONUŞMASINI MACRİ YAPACAK

Zirve, G20 Liderler bildirgesinin imzalanması, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin G20 2019 sunumu ve Arjantin Devlet Başkanı Macri'nin kapanış konuşmasıyla sona erecek.

Dünyanın dört bir yanından 3 binden fazla gazetecinin takip ettiği zirveye, 19 lider ve aralarında Avrupa Birliği'nden de delegelerin yer aldığı 15 bin kişi katılıyor.

G20 karşıtı birçok protestonun düzenlendiği Buenos Aires'de zirve için geniş güvenlik önlemleri alındı. Zirve süresince 20 binden fazla kolluk kuvveti görev yaparken, şehirde 6 bölge trafiğe kapatıldı. Toplu taşımayı da etkileyen güvenlik önlemleri nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ BUGÜN

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump'ın yüz yüze görüşmesinde Suriye, Kaşıkçı cinayeti, Fethullah Gülen'in iadesi gibi önemli konular masaya yatırılacak.

Erdoğan'ın görüşmede Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki YPG varlığından ve ABD'nin desteğinden duyulan rahatsızlığı da dile getirmesi bekleniyor.

Karadeniz’de Rusya–Ukrayna arasındaki gerilim, ikili ilişkiler de iki liderin görüşmesinde masada olması beklenen konular arasında. Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray'dan da bir açıklama geldi.

Sözcü Sarah Sanders, Trump'ın Türkiye ve Güney Kore liderleriyle görüşmelerinin resmi değil gayriresmi olacağını söyledi. Öte yandan Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın Erdoğan'dan talep ettiği görüşmeye ilişkin henüz bir programlama yapılmadı.

Erdoğan'ın Arjantin temaslarında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Alman Şansölyesi Angela Merkel ile de görüşmesi planlanıyor. Erdoğan, Arjantin ziyaretinin son gününde ise Rusya Devlet Başkanı Putin ve Japon Başbakanı Abe ile bir araya gelecek. 

Haber kaynağı: NTV

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ile ilgili gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin…
YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ile ilgili gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler