Güncelleme: 14:21 TSİ 27 Şubat 2019 Çarşamba
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Asya'da korkutan gerilim! Pakistan iki Hint savaş uçağını düşürdü: 3 ölü!

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Pakistan ordusu, hava sahalarına giren iki Hint savaş uçağını düşürdüğünü açıkladı. Olayda iki pilotla bir sivil hayatını kaybetti. İki Hint pilot da esir alındı. Hindistan ise, hava sahasına giren 3 Pakistan savaş uçağına önleme yaptığını duyurdu. Pakistan, Hindistan'la yaşanan çatışmaların ardından tüm hava sahasını kapattı. Pakistan Başbakanı İmran Han, ''Hindistan'la olan krizi diyalogla çözmeliyiz, sağduyu hakim olmalı'' dedi.
Asya'da korkutan gerilim! Pakistan iki Hint savaş uçağını düşürdü: 3 ölü!
Güncelleme: 14:21 TSİ 27 Şubat 2019 Çarşamba

Son dakika flaş haber!

Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçağı, Cammu Keşmir bölgesinde düştü. Pakistan tarafından vurulan diğer Hint uçağı ise, Hindistan topraklarına düştü.

Pakistan ordusu, hava sahalarına giren iki Hint savaş uçağının vurulduğunu, birinin Pakistan topraklarına düştüğünü açıkladı. Olayda iki pilotla bir sivil hayatını kaybetti.

Uçaklardan biri Keşmir'in Hindistan'ın kontrolündeki Cemmu Keşmir eyaletine, diğeri Pakistan kontrolündeki bölgeye düştü.

Pakistan'a düşen uçakta bulunan iki pilottan birinin hastaneye kaldırıldığı diğerininse gözaltına alındığı duyuruldu.

Hindistan uçaklardan birinin Keşmir bölgesine düşmesi sonucu 2 pilotuyla bir sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Hindistan'la gerilimi tırmandırmak istemediklerini ancak mecbur kalması durumunda her şeye hazırlıklı olduklarını bildirdi.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Raviş Kumar ise, bir savaş uçağının Pakistan tarafından vurulduğunu ve bir pilotun kayıp olduğunu açıkladı.

"PAKİSTAN UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ" İDDİASI

Hindistan basınında yer alan haberlere göre, Hindistan hava sahasını ihlal eden Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 savaş uçağı, Cammu Keşmir'in Novşera bölgesinde, Hindistan'ın açtığı misilleme ateşinde düşürüldü.

Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait üç savaş uçağının da, Hindistan hava sahasına girdiği ve Hint uçaklarının önleme yaptığı da belirtildi.

PAKİSTAN TÜM HAVA SAHASINI KAPATTI

Pakistan, Hindistan'la yaşanan çatışmaların ardından tüm hava sahasını kapattı. İki ülke arasındaki askeri çatışma sonrası Pakistan ve Hindistan çok sayıda kentte havaalanlarını kapatarak sivil uçuşları durdurmuştu.

PAKİSTAN BAŞBAKANI HAN'DAN AÇIKLAMA

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan'ı sorunları diyalog yoluyla çözmeye davet ederek, sağduyunun hakim olması gerektiğini söyledi. Han ''Keşmir'deki intihar saldırısıyla ilgili Hindistan'la işbirliğine hazırız. İki tarafın elindeki silahlar gözönüne alındığında yanlış hesap riskine giremeyiz'' diye konuştu.

GERİLİM TIRMANIYOR

Hindistan ve Pakistan arasında tansiyon şubat ayında yükseldi. Hindistan'ın kontrolündeki Cammu Keşmir'de düzenlenen saldırıda 40'tan fazla Hint askeri hayatını kaybetmişti.

Hindistan saldırganların Pakistan tarafından geldiğini belirtip saldırıdan İslamabad'ı sorumlu tuttu. Pakistanlı yetkililer saldırıyı kınayıp ortak araştırma çağrısında bulunsa da bu talep Yeni Delhi'de karşılık bulmadı.

Son olarak dün Hindistan'a ait üç savaş uçağının Pakistan hava sahasına girdiği duyurulmuştu. Pakistan'dan yapılan açıklamaya göre Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları önleme kalkışı yaptı.

Hindistan ise yaptığı açıklamada Ceyş-i Muhammed örgütüne ait eğitim kampının hedef alındığını ve 200'den fazla militanın öldürüldüğünü ifade etmişti.

PAKİSTAN VE HİNDİSTAN KEŞMİR'İ PAYLAŞAMIYOR

Pakistan ile Hindistan arasındaki çatışma Keşmir'den kaynaklanıyor. Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Keşmir'in bir bölümü Pakistan, diğer bölümü ise Hindistan kontrolünde bulunuyor.

İki ülke 1947'deki bağımsızlıktan bu yana üç defa savaştı. Söz konusu savaşlardan biri Keşmir nedeniyle yapıldı.

Haber kaynağı: ntv.com.tr

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler