Güncelleme: 17:02 TSİ 23 Şubat 2020 Pazar
Makale detayı
Facebook'ta Paylaş

Babaannem ve deprem çantası Tefrika roman 6

Fatma Barbarosoğlu
Güncelleme: 13:39 TSİ 23 Ağustos 2019 Cuma

Annem için üzülüyorum.

Emekli olunca herkes onun hayatını düzenlemeye kalktı. Herkes onu bir şekilde kendi hayatına iliştirmeye çalışıyor. Kimseler hayatını örgütlemeye kalkmasın diye aklıma kurs geldi. Biliyorum ki evde olduğu sürece babaannem hiç rahat vermeyecek. Nereden biliyorum? Arkadaşım Aslı’dan. O sosyal medyasında annesi ile babaannesi arasındaki didişmeyi, “gelin -kaynana kavgasının sosyal medya hali” diye paylaşıyor.

Aslı’nın paylaşımları farkında olmadan benim deneyim haneme kaydolmuş meğer. Annemi bir kursa yazdırmaktan başka çare yok.

Bütün kurslara baktım. Resim kursu, müzik kursu, yabancı dil kursu. Seramik, cam üfleme. Hocalar ile whatsapp üzerinden konuşup, kursiyer profilleri hakkında bilgi ediniyorum. Hiçbirisi anneme uygun değil. Arapça kursuna bile baktım. Arapça kursu ile biraz ilgilendi esasında. “Hastanelerde Arapça bilen sağlık görevlilerine çok ihtiyaç oluyor” dedi. “Ezber yapmak seni yorar anneciğim biraz dinlen ondan sonra bu meşakkatli işlere girişirsin” dedim. Sanki yeniden hastaneye dönecekmiş gibi Arapça bilen personele ihtiyaç var demesi garibime gitti.

Neyse sonunda hesap işi öğreten nakış kursu buldum. Gülmeyin ya! Niye gülüyorsunuz? Haklısınız hesap işi iğne ile kuyu kazmak. Yani baştan aşağı meşakkat.

Niye mi hesap işi? Annem yaptığı işi görmek ister. Başı sonu olsun ister. Kursiyerlerin yaptıkları nakışlara baktım çok hoş işler. Bir de annem öğrendiğini ya öğretecek ya öğrendiği ile yaptığı ürünleri paylaşacak. Yok sosyal medya paylaşımı değil kast ettiğim, eşe dosta hediye edecek anlamında. Annemin sosyal medyası yok. Sorunların önemli bir kısmı buradan kaynaklanıyor . Sosyal medyası olsa başka sorunlarımız olacak o ayrı.

Ne diyordum, çok hoş ürünler yapmışlar hesap işi olarak. Hatta üç ayın sonunda kursiyerler yaptıkları ürünleri satabiliyorlarmış .Tam anneme göre.

Babaannem rahat bırakır mı? İlk başta çok söylenir ama sonra vazgeçer diye düşünüyoruz. Yani ben düşünüyorum.

Kurs haftada üç gün. Üç gün annem kafasını dinleyebilir. Ama hemşire emeklisi olduğunu itina ile saklamamız gerekiyor. Yoksa insanlar her türlü sağlık sorunları için annemden çözüm ve yardım bekler. Kayıt esnasında emekli dedim. Ne emeklisi? Şöyle bir düşündüm özel sektör sigorta acentesi diyecektim yok bu konuda da insanların sorularından/sorunlarından kurtaramaz kendisini. Santral memuresiydi desem anneme haksızlık. Öğretmen desem Gülderen yengenin kulağına gider “Niye benim avatarım olmaya kalktın elticiğim!” der.

Anneme hemşireliğin dışında hiçbir şey yakışmıyor sanki. Ben annem için uygun meslek ararken kayıt alan kadın “Anladım ev kadını” dedi. Boynumu büktüm.

Kadın annemin ev kadını olduğunu saklamaya çalıştığımı düşünmüştü büyük ihtimal.

Anneme, kursa başlayınca telefonuna sık sık bakması gerektiğini tembihlemem lazım. Babaannem cebi arar, evi arar yine ortalığı velveleye verir.

Bilmiyordum ki Uludağ gezisinden sonra babaannemin hayatı geriye döndürülemez bir şekilde değişmiş olacak.

Tam annem için bulduğum kursun mekânsal araştırmasını da yapıp yorgun argın eve gelmiştim ki, babaannem mesaj attı. Ne zaman? “Beşinci Bayram” günü. Öyle bir bayram günü yok diyorsunuz. Babaannemin dilinde var. Hafta bitene kadar bütün günler birbirine bayram olarak ilave edilir. Beşinci bayram günü yani geçen hafta, Cuma günü, babaannem hutbede deprem ile ilgili bilgiler verildiğini duyunca derhal harekete geçmiş. “Esas hutbe kadınlara lazım, erkekler tedbiri bilmez” diyerek bütün yakınlarına “silikonlu bir düdük şöyle boyna asılacak türden, en hafifinden şık bir fener edinin” diye mesaj yazmış En son mesaj bana.” “On dakikaya köşede buluşalım.”

Bütün gün annem için kurs aramış, nemli İstanbul gününde hem bedenen hem de gönül olarak iyice yorulmuşum. Üstüne bu mesaj!

Beden yorgunluğu ile baş etmesini aile geleneği olarak öğrendim. O kadar çok “Ben senin yaşındayken...” sözünü duyup, o kadar “Çivi çiviyi söker, yorgunluğun üzerine başka bir yorgunluk ile gideceksin” ikazı ile tembellik yapma hakkım engellendi ki! Fakat gönül yorgunluğunu uyutamıyorum, avutamıyorum.

Gün boyuncu bir sürü insanın birbiriyle durduk yere kavga etmesine şahit oldum. Eve geldim ekrana şöyle bir dokundum ardı ardına satırlı, bıçaklı bir sürü habere denk gelip ekranı zor kapattım.

Gözümü kapatıp dinleneceğim. Anneme onun için bulduğum kursu anlatacağım sonra. Aldığım broşürleri göstereceğim. Seni bu kursa kaydettirdim demeyip eğer istersen diyeceğim. Ama ne mümkün. Artık Türkan Halam ile babaannem barışsa da biraz yüküm azalsa diyorum. Hoş barışsalar ne olacak! Türkan Halam annesine kızdıkça eline telefonu alıp ya bana yana anneme ya da babama, kendi anasından dert yanacak.

Anne kız bu kadar mı anlaşamaz! Hadi Türkan Halam ile küsler hiç olmaz ise Ayşen biraz ilgilense anneannesiyle.

Annem dertlendiğimi görünce, “Bu saatte pek dışarı çıkmaz babaannen, alışveriş yapacak herhalde” dedi. Bir kere de yanıl be kadın. Bir kere de kaynananın ne yapacağını tahmin edeme. Hayır. Mümkün değil. Tam annemin tahmin ettiği gibi, babaannem akşamın o saatinde minik bir fener ve silikonlu düdük bulmak için beni kendine yoldaş edinmiş.

Aradığı “şöyle şık, hafif, kullanışlı fener”i girdiğimiz ilk elektrik malzemesi satan dükkanda bulduk. Hemen gördük hemen aldık. Ama dükkandan bir türlü çıkamadık. Tepegöz gibi kapının yan tarafında neredeyse duvarın bittiği yere raptedilmiş ekranda akşam haberleri vardı. Genç bir kadın bayramda sekiz aylık bebeğini kaybetmişti. Babaannem ekranın karşısında dondu kaldı.

Haber bitene kadar bekledik. Dışarı çıktığımızda “Altuğ niye ilgilenmiyor bu işlerle” dedi. Altuğ Emniyet Müdürü ya, yanlış giden her işin en önemli sorumlusu babaanneme göre Altuğ.

Babaannem kendini ve ailesini dünyadan mesul hisseder. Türkan halam ile anlaşamamalarının en önemli sebeplerinden biri budur.

Feneri kolay bulduk bulmasına ama silikon düdüğü bir türlü bulamadık. Sorduğumuz “ucuzcular” niye silikon düdük diye kıskıs gülüp üstüne üstlük bir de babaannemi göstererek, çıraklarına “Oğlum hele bu nene için silikon düdük lazımmış bir ilgileniver “ diye işi dalgaya vurdukça, yarınki akşam haberlerine malzeme olma kıvamını buldum.

Babaannem, cahil bulduğu insanlarla hiç tartışmaz. Kendisine karşı takınılan alaycı tavrı anlamamazlığa gelir hayatının en kibar en anlayışlı performansını sergiler. “Nene için silikon düdük lazımmış” diyen adamın çırağına, “zahmet olacak beyefendi oğulum” -beyefendi oğlum denen şahıs 12-13 yaşlarında bir çocuk- “boyuna takılınca rahatsızlık vermeyecek yumuşaklıkta bir düdük arıyorum. Denizli depremini duydunuz. Ülkemiz sallanmaya başladı. 17 Ağustos’u niye unutuyoruz. Hani bizim deprem çantamız! Elinizde silikonlu düdükler olsa herkes sizden gelir alır. Çantamızda, komodinimizin üstünde, boynumuzda silikonlu bir düdük olursa...”

Dükkan sahibi kıs kıs gülüyor. “Maşallah nene canını teslim etmeye hiç niyetin yok” diye kabalıkta yeni bir seviye atlama eylemine girişiyor.

Babaannemin, “Canımız emanettir. Sahibi ne zaman alacağını bilir. Biz o vakte kadar emaneti korumak ile mükellefiz” diyen en zarif hali ile bir dükkandan bir dükkana seyreyliyoruz. Bu diyalogların benzerini semtimizdeki üç “ucuzcu dükkanda” yaşadıktan sonra, -onlar kendilerine anlı şanlı AVM deseler de bizim dilimizde “ucuzcu”-, babaannemi eve silikon düdük bulmadan dönmeye ikna edebildim. “Herkes senin kadar akıllı, tedbirli değil babaannem. Senin aradıklarını mahallede bulmamıza imkan yok. Eve gidince internetten arayalım. Olmadı sen sosyal medya hesabından yetkilileri bu konuda uyarırsın” dedim.

Hay demez olaydım! “Yetkilileri uyarma işi” babaannem için biçilmiş kaftan oldu da seri uyarma eylemine girişti.

Devamı haftaya Cuma’ya inşallah...

(YENİ ŞAFAK)

Haberin Etiketleri : Fatma Barbarosoğlu
adv
SON DAKİKA
03:53 - Van'da 5 kişi Corona virüs şüphesiyle tedavi altına alındı22:15 - İdlib'de saldırı sonucu bir asker hayatını kaybetti!02:27 - Corona virüs salgınında son durum!23:19 - Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin İdlib'i görüştü22:40 - Corona virüsü tedavisinde önemli gelişme! (Corona virüste son durum)22:00 - İdlib'de hava saldıırısında 2 asker hayatını kaybetti!13:36 - 20 bin ek öğretmen ataması yapılacak (2020'de öğretmen ataması ne zaman?)19:46 - HSK'dan Gezi Parkı davasında beraat veren 3 hakim için soruşturma izni13:28 - Erdoğan: Her türlü hazırlık yapıldı, İdlib harekatı bir an meselesidir10:48 - Yargıtay: 12 Eylül askeri darbesinin mimarlarının rütbe ve malları geri alınsın21:36 - Kalın: Moskova'daki İdlib görüşmelerinden tatmin edici bir sonuç çıkmadı21:32 - Rusya: Türkiye ile İdlib'de gerilimin azaltılması konusunda anlaşmalara bağlılığımızı belirttik13:24 - Kamu kurumlarında dev FETÖ operasyonu: 766 kişi hakkında gözaltı kararı13:19 - Bahçeli: Yeni darbe ihtimali dillendirmek bile bu ülkeye ihanet00:15 - Ukrayna'da 8 yaşında kız çocuğu ''yaşlılıktan'' hayatını kaybetti00:04 - Yeni Corona Virüsü salgını insanlara nasıl bulaştı?23:59 - Türk ve Rus heyetlerinden İdlib görüşmesine ilişkin açıklama22:25 - Corona virüs salgınında Çin dışında Avrupa'daki ilk ölüm vakası Fransa'da görüldü21:44 - İstanbul Bahçelievler'de daha önce boşaltılan 7 katlı bina çöktü13:20 - FETÖ'nün ''7 Şubat MİT kumpası'' soruşturması tamamlandı22:31 - Rusya'dan MHP'ye: Kışkırtıcı açıklamalardan kaçının19:49 - 27 ilde yoğun kar yağışı nedeniyle okullar tatil (14 Şubat Cuma günü hangi illerde okullar tatil?)02:09 - 24 ilde kar yağışı nedeniyle okullar tatil (13 Şubat Perşembe günü hangi illerde okullar tatil?)02:02 - MSB: İdlib bölgesinde 55 rejim unsuru etkisiz hale getirildi01:57 - İdlib'deki duruma ilişkin Rusya'dan açıklama02:05 - 11 ilde kar nedeniyle okullar tatil (12 Şubat Çarşamba günü hangi illerde okullar tatil?)19:57 - Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip corona virüsüne ''covid-19'' adını verdi15:24 - Erdoğan: Suriye rejimi ile ilgili atacağımız adımları yarın açıklayacağım15:20 - Rusya'dan İdlib açıklaması19:50 - İdlib'de Suriye rejimi saldırdı: 5 asker hayatını kaybetti, 5 asker yaralı21:40 - Fahrettin Altun'dan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın sözlerine tepki21:37 - Rus heyet İdlib için Ankara'ya geldi01:40 - İstanbul'un bir çok ilçesinde kar yağışı etkisini artırdıbaşladı23:28 - Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip corona virüsünde son durum17:03 - İstanbul'da toplu taşıma ücretlerine yüzde 35 zam (İşte İstanbul'da toplu ulaşımın yeni fiyat tarifesi)13:23 - Meteoroloji'den İstanbul için kar uyarısı (İstanbul'da hava durumu)12:59 - Van'daki çığ felaketini soruşturmak için 3 müfettiş görevlendirildi01:37 - Van'daki çığ felaketinde can kaybı 41'e yükseldi15:05 - Pegasus'tan, Sabiha Gökçen'de uçağın pistten çıkması ile ilgili ilk açıklama14:51 - Sabiha Gökçen'deki üç kişinin öldüğü uçak kazasında pilotlara soruşturma21:47 - Sabiha Gökçen'de uçak pistten çıktı: 3 kişi hayatını kaybetti, 180 kişi yaralandı17:15 - Van'da ikinci çığ faciası: Kurtarma ekiplerinin üzerine de çığ düştü, 33 kişi hayatını kaybetti!00:03 - Manisa Akhisar'da 4.8 ve 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi23:54 - Van Bahçesaray'da çığ altında kalan minibüsteki 5 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi kurtarıldı17:29 - Corona virüsünün yayıldığı ülkeler (Virüs kaç ülkeye yayıldı?)13:35 - Türkiye'nin nüfusu belli oldu (En az ve en çok nüfusu olan iller)13:27 - Corona virüsü dünyada hızla yayılıyor (Virüs Belçika'ya da sıçradı)17:25 - Meteoroloji'den yeni soğuk hava dalgası ve kar yağışı uyarısı16:06 - Çin İstanbul Başkonsolusu'ndan corona virüsünde son bilanço açıklaması: 362 kişi öldü14:45 - Suriye'nin İdlib kentinde 5 asker ve 1 sivil hayatını kaybetti14:34 - Suriye'nin Ayn el Arap bölgesindeki Rusya ile bugünkü ortak devriye iptal edildi14:25 - Fahrettin Altun: ABD'nin tek taraflı Ortadoğu planı, barış planı değil, savaş ilanı12:52 - Komploculara göre Corona virüsü biyolojik silah!12:14 - Rusya'dan İdlib'de 4 askerin hayatını kaybetmesine ilişkin açıklama10:06 - Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı23:02 - Arap Birliği'nden Trump'ın sözde ''Ortadoğu planı''na ret14:44 - Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü salgını dünya genelinde hızla yayılıyor17:23 - Çapa'da Çinli çocukta corona virüsü iddiasına Bakan Koca'dan yanıt14:58 - Merkez Bankası'ndan 2020 yıl sonu enflasyon tahmini10:36 - Meteorolojiden yağmur ve kar uyarısı! (Marmara Bölgesi hava durumu)00:16 - İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den Ortadoğu planına tepki: Yüzyılın en alçak planı13:00 - Çin'de ortaya çıkan Corona virüsü hızla yayılıyor!23:34 - Dışişleri Bakanlığı: Sözde barış planı ölü doğmuştur, Kudüs kırmızı çizgimiz22:09 - Hamas: Kudüs daima Filistin'e ait olacak, açıklanan plan anlamsız21:56 - ABD Başkanı Trump tek taraflı sözde ''Ortadoğu Planı''nı açıkladı21:51 - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Corona virüsü açıklaması20:25 - İsrail'den işgal altındaki Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi'ne ek asker gönderme kararı!20:19 - Akdeniz'de Muğla Marmaris açıklarında 5.4 büyüklüğünde deprem17:32 - Manisa'da 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi00:08 - Afganistan'da düşen uçak ABD ordusuna ait E-11A bombardıman uçağı16:16 - Afganistan'ın Gazne eyaletinde bir yolcu uçağı düştü iddiası10:32 - Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi21:26 - ABD/Pentagon: İran'nın füze saldırısında 34 ABD askeri beyin travması geçirdi15:03 - Çin'de ortaya çıkan Coronavirüsü'nden 33 milyon kişi karantina altına alındı!20:12 - İBB'den İstanbul için kar yağışı uyarısı!20:04 - Gripten korunmak için 9 önemli kural!19:30 - Kırıkkale'de bir göz hastalıkları hastanesinde yanlış ilaçla 20 kişiyi kör etti iddiası!19:12 - İGDAŞ'tan doğalgaz faturasına taksit imkanı16:02 - Sağlık Bakanlığı'ndan artan grip vakaları ile ilgili açıklama19:59 - Taklit ve hileli 386 ürünlerin listesi açıklandı16:45 - İstanbul'da 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi!15:55 - Adana Çukurova'da hakaret içerikli sınav sorusu hazırlayan Din Kültürü öğretmenine soruşturma15:27 - İran: Ukrayna uçağı füze sanıldığı için yanlışlıkla vuruldu22:18 - İran dini lideri Hamaney'den Trump'a tokatlı fotoğraf mesajı22:15 - MSB: İdlib'de ateşkese varıldı22:02 - İHH, Avustralya'daki itlaf edilecek develere talip22:21 - 2020 Hac kuru sonuçları belli oldu13:10 - İran ABD'nin Irak'taki iki hava üssünü balistik füzelerle saldırdı!12:34 - İran'da 176 kişiyi taşıyan Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağı düştü!16:49 - İran'nın en zayıf misilemesi bile ''ABD için kabus olacak''10:51 - Almanya, Fransa ve İngiltere'den İran ile ilgili açıklama00:18 - Kasım Süleymani’nin kızı Zeynep: Babamın intikamını amcam Nasrallah alacak22:05 - Gazze'de şehit edilen Kasım Süleymani için taziye çadırı kuruldu21:00 - İran'da şehit edilen Kasım Süleymani için intikam bayrağı asıldı13:18 - Ali Karahasanoğlu: Süleymani’nin öldürülmesine niye sevineyim?21:03 - Hizbullah'tan şehit edilen General Kasım Süleymani için "intikam" vaadi17:49 - Hamas'tan şehit edilen Kasım Süleymani için taziye mesajı17:38 - Ali Hamaney'den Kasım Süleymani açıklaması: Suçluları acı bir intikam bekliyor!16:55 - İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani Irak'ta şehit edildi!17:25 - İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Hüseyin Selami: ABD ile savaştan korkmuyoruz
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Yazarın Diğer Makaleleri

Son Haberler Bölümler