Güncelleme: 09:00 TSİ 20 Kasım 2018 Salı
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan Fırat'ın doğusunda iddiası!

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Suudi Arabistan’ın Suriye’nin kuzeydoğusunda PKK/YPG işgalindeki bölgeye asker gönderdiği iddia edildi. Askerler ABD şemsiyesi altında konuşlandı. TSK Fırat’ın doğusunda harekata hazırlanırken iki ülkenin bu adımla Türkiye ve Arap ülkelerini karşı karşıya getirebileceği belirtiliyor.
Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan Fırat'ın doğusunda iddiası!
Güncelleme: 09:00 TSİ 20 Kasım 2018 Salı

Son dakika flaş haber!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’ın Suriye’nin kuzeydoğusundaki PKK/YPG işgalindeki bölgeye asker gönderdiği iddia edildi. İki Körfez ülkesinden işgal altındaki bölgeye ulaşan askerlerin ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon şemsiyesi altında konuşlandığı belirtildi. Askerlerin sayısı hakkında bilgi verilmezken; Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna harekata hazırlandığı bir dönemde, söz konusu iddianın gündeme gelmesi, Türkiye ile Arap ülkelerini karşı karşıya getirme hedefinin de masaya sürüldüğünü gösteriyor.

CUBEYR DOĞRULAMIŞTI

Geçtiğimiz Nisan ayında, Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Washington’da Suriye’nin kuzeydoğusuna Amerikan askerlerinin yerine bir “Arap Gücü’nün” yerleştirilmesinin tartışıldığını iddia eden bir iddiayı gündeme taşımıştı. Habere göre Suudi Arabistan, BAE ve Mısır ordusundan askeri güçler, Fırat’ın doğusunda Amerikan askerlerinin yerini alacaktı.

Suudi Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr de o dönem yaptığı açıklamayla, “teklif gelirse geniş çaplı bir koalisyon kapsamında Suriye’ye asker göndermeye hazır olduklarını” belirterek iddiaları doğrulamıştı. Suud ve BAE askerlerinin PKK/YPG işgali altındaki bölgeye konuşlandığı iddiası, “Arap Gücü” planının devreye sokulması olarak değerlendirildi.

ESED İLE İŞBİRLİĞİ 

Son dönemdeki gelişmeler Suudi Arabistan ve BAE’nin Suriye’de işbölümüne gittiğine yönelik işaretleri güçlendiriyor. Bu işaretlerden birisi, Riyad’ın PKK işgalindeki bölgelere “yeniden inşa” adı altında yüzmilyonlarca dolar göndermesiydi. İkinci gelişme ise Abu Dabi’nin Esed rejimiyle yeniden diplomatik ilişkileri tesis etmek ve işbirliğini geliştirmek amaçlı geniş kapsamlı görüşmeler yaptığının medyaya sızmasıydı. İddialar arasında BAE’nin Şam Büyükelçiliğini yakın zamanda yeniden açacağı da bulunuyordu. BAE’nin, Esed rejimini kurulacak “Arap NATO”suna da dahil etmek istediği iddialar arasındaydı.

(Yeni Şafak)

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Düzce'de iki katli evde feci yangın: 3 çocuk hayatını kaybetti

Düzce'de iki katli evde feci yangın: 3 çocuk hayatını…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Düzce'nin Yığılca İlçesine bağlı Hoşafoğlu köyünde bir evde yangın çıktı, 3…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli'den Adana'yı istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli'den Adana'yı…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli arasında önceki gün…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler