Güncelleme: 14:39 TSİ 22 Eylül 2018 Cumartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

BM: Yemen'de insanlar kıtlıktan ot yemeye başladı

SON DAKİKA FLAŞ HABER: BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Lowcock, ''Yemen'de insanlar yiyecek hiçbir şey bulamadıkları için ot ve ağaç yaprağı yiyor, kıtlığa karşı mücadeleyi kaybediyoruz." dedi.
BM: Yemen'de insanlar kıtlıktan ot yemeye başladı
Ajanslar
Güncelleme: 14:39 TSİ 22 Eylül 2018 Cumartesi

Son dakika flaş haber!

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, iç savaşın devam ettiği ve nüfusunun üçte birinin insani yardıma muhtaç olduğu Yemen'de insanların yiyecek hiçbir şey bulamadığı için ''ot ve yaprak yediğini'' ve ''kıtlığa karşı mücadelenin kaybedildiğini'' söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'ni Yemen'deki insani duruma ilişkin bilgilendiren Lowcock, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı ülkede durumun ''alarm verici'' olduğu uyarısında bulundu.

Dönüşü olmayan bir yola doğru gidildiğini ve milyonlarca insanın ülke genelinde kıtlık nedeniyle hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Lowcock,'' Yemen'de insanlar yiyecek hiçbir şey bulamadıkları için ot ve yaprak yiyor, kıtlığa karşı mücadeleyi kaybediyoruz.'' dedi.

Yemen'de ABD ve Suud destekli yönetime karşı başkaldıran Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Ortadoğu'daki işgalci Siyonist ve ABD'nin en büyük destekçisi ve kuklası olan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri devrik yönetime destek için havadan ve karadan Yemen'i bombalıyor! Kukla Suudi Arabistan'nın ve ve diğer Kukla Körfez ülkelerin kuşatma ve bombalama sonucu onbinlerce kadın ve çocuk hayatını kaybetti; yüzbinlerce çocuk, yaşlı ve savunmasız kadın ise kıtlık pençesinde kıvranıyor! Tüm bu olan bitenler karşısında; Suriye'de Esad zülmüne karşı çıkan halkı Müslüman olan ülkeler, ABD ve Avrupa Yemen katliamına karşı sessiz kalmaktadır!

Kendi mezhebini din edinen Sünnü Müslümanların büyük bir ekseriyeti; Suriye'de İran'ın Şii  ve Suriye'de oluşu ve zalim Esad'ın Nuseyri olması hesabiyle en üst seviyede tepki gösterirken; aynı tepkiyi Yemen'de bomba yağdıran Sünni ABD ve İsrail kuklası Suudi Arabistan'a göstermiyor! Çünkü Yemen'de kukla Suuda karşı savaşan Şii Husiler var!

BM'ye göre iç savaşın devam ettiği Yemen'de ülke nüfusunun yüzde 75'i yani 22 milyondan fazla insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Sağlık başta olmak üzere pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklikler gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor. 

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler