Güncelleme: 10:15 TSİ 20 Mart 2019 Çarşamba
Makale detayı
Facebook'ta Paylaş

Bolton Pentagon darbe merkezi yöneticisi mi?

Bülent Orakoğlu
Güncelleme: 10:42 TSİ 09 Ocak 2019 Çarşamba

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump’ın 14 Aralık’ta heyetleriyle birlikte yaptıkları telefon görüşmesi sonrasında Trump Suriye’den çekilme kararı almıştı. Bu kararda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’a ABD’nin Suriye’de kalma nedeni olan DEAŞ’ın neredeyse bitme noktasına geldiği yöndeki ikazı önemli bir rol oynamıştı.

14 Aralık’ta Erdoğan ile Trump arasında yapılan görüşme sonrasında varılan mutabakatta ABD askerleri Suriye’den en kısa zamanda çekilecek DEAŞ’ın bu bölgede tamamen bitirilmesi görevini de Türkiye üstlenecekti. Bu karar bilindiği gibi başta PYD/YPG terör örgütünde ve terör örgütünü koruyup kollayan ABD Savunma Bakanlığı’nda, Pentagon’da, İsrail, Fransa ve İngiltere’de şok etkisi yaratmıştı. Terör örgütü PYD /YPG’de panik başlamış, ABD bizi sattı sloganları yerini bu kez terör örgütünün sözde üst düzey yöneticilerinin Suriye, Fransa ile görüşmelerine bırakmıştı. Trump’ı bu tarihi kararından döndürmek için Amerikan Kongresi, Pentagon, Müesses Nizam, İsrail lobileri ve ABD medyasının hangi yasal veya gayri yasal yöntemlere başvurduğunu bilmiyoruz. Ancak Trump’a rağmen çekilme kararını sulandırmak, çekilme süresini uzatmaya yönelik olarak asparagas haberlerle yapılmak istenen algı operasyonlarını Trump attığı çok önemli bir tweet ile darmadağın etti. Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda Trump, “Başarısız New York Times Suriye’deki niyetlerim hakkında bilerek yanlış bir hikaye yazdı. Asıl ifadelerimde herhangi bir değişiklik bulunmuyor. IŞİD ile savaşmaya devam ederken uygun bir şekilde çekileceğiz” ifadelerini kullandı. ABD’li New York Times gazetesi Trump’ın ABD birliklerine Suriye’den çekilmek için 4 ay süre verdiğini iddia etmişti. Trump’ın asparagas ve kasıtlı haber olarak nitelediği bu yazıyı gazete ABD yönetiminden iki kişiye dayandırmıştı. Gazetenin iddiasına göre New York Times’e konuşan yetkililer, Trump’ın DEAŞ’a karşı mücadeleden sorumlu Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı Kumandanı Korgeneral Paul J. La Camera ile yaptığı görüşme sırasında çekilme tarihini söylediğini belirtmişlerdi!!!

Aslında Trump’ın bu tweeti Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un 7 Ocak’ta İsrail’de yaptığı skandal bir açıklama sonrasında atması manidardı. Daha önemlisi ise Bolton, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve DEAŞ’la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi olarak atanan James Jeffrey’nin 8 Ocak’ta Türkiye’de olması bekleniyordu. 14 Aralık’ta Erdoğan ve Trump arasında yapılan mutabakata ilişkin görüşmeler yapılacaktı. Ancak Bolton, İsrail’de yaptığı açıklamada; Türkiye’nin Washington’la tam işbirliği yapmadığı sürece Suriye’de herhangi bir askeri operasyonda bulunmasını istemediklerini sanki emrivaki gibi açıklamıştı. PKK’nın uzantısı PYD/YPG’yi kast ederek, Türkiye’nin “Kürtleri korumak için güvence vermesi durumunda” ABD’nin güçlerini Suriye’den çekeceğini ve bunun Trump’ın talebi olduğunu iddia etmişti. Türkiye’ye karşı hazırlanan ve Bolton tarafından uygulamaya konulan provokatif algı operasyonları yalnızca bu skandal açıklamalarla kaim değil şüphesiz. ABD medyasında 8 Ocak görüşmelerinden önce bazı ismi verilmeyen ABD yetkililerin referans gösterildiği diplomatik taktik ve strateji sınırlarını aşan henüz resmen Türkiye’ye iletilmediği belirtilen bir plan ve haritadan bahsediliyor. Habere göre Jeffrey ve ABD Dışişleri Bakanlığı ekibi, Türkiye’nin PYD/YPG’ye müdahalesini engellemek ve bölgedeki güç paylaşımını müzakere etmek üzere renkli bir harita hazırladı. Eski bir ABD yetkilisi söz konusu haritayı, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Fransa ve İngiltere’nin Ortadoğu için hazırladığı haritaya benzeterek ‘Asite yazılmış Sykes-Picot’ diye tanımladı.

Yaklaşık bir asır önce, I. Dünya Savaşı devam ederken, İngiltere ve Fransa arasında masa başında kolonyalist amaç ve stratejilerle, gizlice imzalanan Sykes-Picot Anlaşması’yla Osmanlı İmparatorluğu kontrolündeki Ortadoğu masa başında paylaşılmıştı. DEAŞ’ın yaklaşık 100 yıl önce İngiltere ve Fransa arasında imzalanan, ABD tarafından da onaylanan Sykes- Picot Anlaşması’nı, Irak ve Suriye sınırını buldozerlerle yıkarak delmesi ve bu anlaşmayı geçersiz kıldıklarını açıklaması bölgenin sınırlarını, haritasını ve güç dengelerini değiştirebilecek bir dinamiğe sahip olması açısından, Batı’nın onayı ve desteği alınmadan gerçekleştirilmesi mümkün görülmemektedir. ABD, yetkililerinin bir taraftan PKK’nın terör örgütü olduğuna yönelik beyanlarına karşın, Suriye’de sözde IŞİD’e karşı savaşan PKK/ PYD’yi terör örgütü olarak kabul etmediklerine yönelik tutarsız ve çelişkili açıklamalarına, PKK’ya operasyon yapılmasın anlamına gelen ifadeleri de eklenince, üstelik günümüze kadar PYD/YPG terör örgütüne SDG örtüsü altında onbinlerce TIR ve binlerce uçak dolusu silah mühimmat füze yeni nesil ağır silah ve eğitim yardımı yapılınca uluslararası ilişkilerde kafası karışmış bir küresel güçten ziyade, uluslararası terörizmle mücadelede samimi olmayan, terörü araç olarak kullanan bir ülke akıllara geliyor sanırım. Üstelik ABD Özel Kuvvetleri’ne (DELTA FORCE) mensup kara birliklerinin, Suriye’de, Cizire, Kobani, Tel Abyad ve Afrin Kantonları güzergahında (PKK koridoru) Cerablus, Azez ve Halep şehirlerine yakın bölgelerde konuşlandırılması, Özel Kuvvetler’e mensup savaş ve bomba uzmanı eğitmenlerin, PKK/PYD terör örgütü mensuplarına yeni savaş taktikleri ve el yapımı patlayıcılar (EYP) konusunda sözde IŞİD ile savaşmak üzere eğitim verdiklerinin ortaya çıkması, Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırlarında oluşturulmak istenen terör koridorlarıyla çevreleme stratejisi Türkiye’nin muhtemel ikinci Sykes-Picot Anlaşması ile hedef alındığının açık işaretlerini taşıyordu. Bu önemli tespit sonrasında TSK ve ÖSO ile birlikte gerçekleştirilen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında resmi rakamlara göre 7 bin gayri resmi rakamlara göre 10 bin PYD/YPG’li terörist etkisiz hale getirilerek PKK koridoru ve 2’nci Sykes- Picot akim bırakılmıştı.

8 Ocak Salı günü Bolton başkanlığındaki ABD heyeti ile Türkiye arasında 14 Aralık’ta Erdoğan ve Trump arasında varılan mutabakat ile ilgili DEAŞ ile mücadele ve Suriye’den çekilmede koordinasyon konularında detaylı görüşmeler yapıldı. Türkiye’nin hassasiyet gösterdiği Fırat’ın doğusunda sınırın Suriye tarafında hakimiyeti elinde bulunduran terör örgütü PYD/YPG konusu görüşmelerde önemli bir yer tuttu. Zira bu konu Türkiye’nin bekası ve kırmızı çizgisi. Bolton’un 14 Aralık mutabakatını aşan ipe sapa gelmez ifadeleri heyetler arasındaki görüşmelerde ön almak için bir taktik veya strateji değilse işi zor görünüyor. Zira Pentagon darbe merkezinin FDD’nin yöneticilerinden biri olan Bolton yakın arkadaşı Rubin gibi azılı bir neo-con. PKK koridorunu Akdeniz’e uzatabilmek için Astana ortaklarının arasını açmak, Müslüman Kardeşleri terörist ilan etme ve İsrail’in güvenliğini sağlamak faaliyetlerinde bulunan Bolton, Türkleri sevmeyen bir kişilik olarak biliniyor. John Bolton İsrail’de yaptığı açıklamalarda PYD/YPG’nin Türkiye tarafından tasfiye edilmesine izin vermeyeceklerini iddia ederek Netanyahu’yu rahatlatmış ve açık destek vermişti. Trump ise İsrail’e başınızın çaresine bakın açıklamasıyla Netanyahu’yu şok etmişti. Kuvvetle muhtemel ki Bolton’un açıklamaları Trump’tan bağımsız ve azade görünüyor.

(YENİ ŞAFAK)

adv
SON DAKİKA
12:27 - 31 Mart yerel seçimlerinden sonra dolar fırlar mı?09:11 - Gayrimenkullere e-haciz geliyor09:06 - Süresiz nafakaya 5 sınırı geliyor19:02 - Hollanda'da Tramvayda silahlı saldırı: Ölü sayısı 3'e yükseldi (Şüpheli Türk kökenli)13:14 - Aralık 2018 işsizlik rakamları açıklandı12:19 - Yeni Zelanda'da iki camide cuma namazında silahlı saldırı: 49 ölü, 48 yaralı!00:08 - AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen Türkiye raporuna sert tepki23:58 - Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunu kabul etti!23:48 - Prof. Dr. Beril Dedeoğlu hayatını kaybetti!12:19 - CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu hakkında soruşturma12:15 - CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş'tan ''sahte senet'' iddialarına yanıt08:34 - İstanbul'da hava 10 derece soğuyor, yağış geliyor!08:30 - 8 ilde FETÖ operasyonu: 58 polis hakkında gözaltı kararı08:15 - Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı açıldı13:01 - 2018 büyüme rakamları belli oldu09:02 - ABD'den DEAŞ'lı militanlarına sahte pasaport21:32 - Erdoğan: S-400 sisteminin NATO ve ABD'nin güvenliğiyle ilgisi yok14:58 - Milli Savunma Bakanı Akar yeni askerlik sistemini açıkladı08:49 - Çocuk koruma derneğinin başkanı 8 yaşındaki oğlunu istismardan tutuklandı!08:23 - TOKİ'nin 50 bin sosyal konutuyla ilgili başvuru çarşamba günü başlıyor08:20 - Ankara'da 145 adrese uyuşturucu baskını10:11 - Şubat ayı enflasyon rakamları belli oldu22:01 - Afganistan'da sel ve su baskınında 20 kişi hayatını kaybetti22:03 - 2 Mart 2019 Tarihte bugün Türkiye'de ve dünyada neler oldu?13:05 - Peru'da 7.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi!12:06 - 9 yaşındaki tüketici Elif'in meşrubat firmasına karşı zaferi (Meşrubat firmasına 241 bin lira ceza)14:21 - Asya'da korkutan gerilim! Pakistan iki Hint savaş uçağını düşürdü: 3 ölü!13:12 - Tek tek insanlar açısından doğru olan yaklaşımlar toplumun tamamını da benzer biçimde etkiler mi?21:03 - Erdoğan: Bugün bize ihanet edenler gittikleri yere de ihanet edecekler22:03 - İstanbul'da tüm okullar pazartesi günü tatil16:03 - TBMM'nin 29. başkanı AK Partili Mustafa Şentop oldu22:52 - Venezuela'da ordu ile yerli halk arasında çatışma: 2 ölü!08:27 - AK Parti'nin meclis başkanı adayı belli oldu08:19 - "Venezuela Devlet Başkanı Maduro'dan Türkiye'de banka hesabı açın çağrısı" iddiası08:15 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefonda görüştü11:50 - Yerinden 1 liraya alınan salatalık halde 9 liraya satıldı!01:35 - Çanakkale'de 5 büyüklüğünde deprem!15:08 - MHP Lideri Bahçeli'den Burhanettin Kocamaz yorumu15:02 - İYİ Parti'nin Mersin'de Burhanettin Kocamaz'ı aday gösterememesi sonrasında yeni formül14:53 - TÜSİAD'ın yeni başkanı Simone Kaslowski oldu (Simone Kaslowski kimdir?)14:49 - TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın görevden alındı13:25 - Gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı'ya 2 yıl hapis cezası00:55 - Mersin'de İYİ Parti’ye geçen Burhanettin Kocamaz aday olamadı (Liste YSK’ya geç verildi)00:23 - Cumhur İttifakı'ında son durum: 44 il AK Parti, 7 ilde MHP00:05 - Rusya ''sınırsız menzilli'' nükleer kruz füzesini test etti00:00 - Millet İttifakı'nda son durum: 29 il CHP'ye, 21 il İYİ Parti'ye00:53 - Binali Yıldırım istifa edip Meclis'e veda etti20:04 - Erdoğan: Ne pahasına olursa olsun sınırımızdaki terör koridorunu yıkacağız19:59 - Muğla Milas'ta maden sahasında heyelan sonucunda göçük: 2 ölü!02:15 - Kalın’dan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi' iddiası ile ilgili açıklama19:44 - ABD Başkanı Trump: Suriye ile ilgili 24 saat içerisinde bir açıklama yapacağım19:35 - 'Poşet formalı Afganlı küçük Messi'nin annesi: Hayatımız mahvoldu, Taliban oğlumun peşinde10:28 - 2018 Kasım ayı işsizlik rakamları belli oldu19:46 - Soçi'deki Üçlü Suriye Zirvesi sonrası 3 liderden ilk açıklama19:40 - İstanbul Kartal'da yıkılan 8 katlı binayla ilgili 2 kişi tutuklandı17:18 - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan ilaç zammı ile ilgili açıklama02:10 - İran'da Devrim Muhafızlarına yönelik intihar saldırısı: 27 kişi hayatını kaybetti!18:44 - İran/Hamaney: ABD ile hiçbir sorun çözülmez19:59 - İşte gripten korunmada etkili olan turpun 10 faydası14:59 - Erdoğan: Soğan, patlıcan, domates, biber üzerinden ters köşe yapmaya çalıştılar14:52 - Rusya altyapıyı test etmek için geçici olarak internetin fişini çekecek00:13 - İstanbul Çekmeköy'de askeri helikopter düştü: 4 asker hayatını kaybetti!15:48 - İlker Başbuğ: Kozmik Oda'yı açmasaydık suikastların arkasında TSK var denecekti15:41 - Erdoğa: Tanzim satış noktalarında temizlik ürünleri de satılacak23:00 - Erdoğan: Halde terör estirenlerin işini bitireceğiz22:49 - Kemal Kılıçdaroğlu CHP'nin 31 Mart yerel seçim bildirgesini açıkladı22:42 - İstanbul Kartal'da riskli binanın yıkımına başlandı18:22 - Erdoğan açıkladı: Kitap,dergi ve gazetede KDV kalkıyor16:16 - İstanbul'da Sebze meyve tanzim satış noktaları belli oldu02:27 - Yazar Şule Yüksel Şenler yoğun bakımda17:12 - Erdoğan: Tank Palet Fabrikası satılması söz konusu değil17:09 - İstanbul'da Karagümrük çetesine operasyon: 11 gözaltı01:08 - İstanbul Kartal'da 8 katlı bina çöktü: 21 ölü00:02 - Türkiye İhvan üyesi Muhammed Abdulhafız Hüseyin'i neden Sisi'ye verdi?20:05 - Bakan Albayrak: Artan gıda fiyatlarına karşı haftaya adım atacağız19:57 - Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Ayasofya ve Ruhban Okulu'nu ziyaret19:04 - İngiltere'den dikkat çeken patates raporu15:50 - 500 ilaç piyasada bulunmuyor!13:39 - 4 Şubat 2019 Tarihte bugün Türkiye'de ve dünyada neler oldu?12:45 - 2019 Ocak ayı enflasyon rakamları belli oldu01:19 - Kolombiya'da barış anlaşmasına uymayı reddeden FARC lideri Rodrigo Cadete öldürüldü23:24 - Erdoğan: Suriye'deki koalisyon güçlerine güvenemeyiz23:20 - Trump: Venezuela'ya asker göndermek bir seçenek18:29 - ABD'den sonra Rusya da nükleer silah anlaşmasını askıya aldı18:25 - Adana'da 4,3 büyüklüğünde deprem21:20 - Erdoğan'dan kentsel dönüşüm açıklaması: Müteahhide evinizi vermeye mecbur değilsiniz21:06 - Kitap satışlarında KDV sıfırlandı21:34 - ABD Başkanı Trump'tan Taliban, Kuzey Kore, İran ve DEAŞ'e ile ilgili açıklama19:42 - Trump'tan muhalif lider Guaido'ya destek telefonu!13:53 - Erdoğan: Fazıl Say'ın konserine gittik, linç kampanyası başlattılar22:14 - AK Parti İstanbul Büyüksehir Belediye Başkan adayı Yıldırım'dan TBMM Başkanlığı görevinden istifa kararı16:29 - Zabıta memuruna tokat atan eski daire başkanı, hakim karşısında kendini savundu16:01 - HDP 31 Mart yerel seçimlerinde üç büyükşehirde aday çıkarmayacak15:55 - İstanbul Tuzla'da tersanede yangın: 2 ölü, 11 yaralı!13:17 - CHP'nin İstanbul belediye başkan adayları belli oldu13:05 - CHP'nin İzmir belediye başkan adayları belli oldu02:17 - CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu istifa etti!02:12 - CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı belli oldu15:17 - 31 Mart yerel seçimde partilerin oy pusulasındaki yeri belli oldu15:11 - Filipinler'de katolik kilisesine bombalı saldırı: 27 ölü
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Yazarın Diğer Makaleleri

Son Haberler Bölümler