Güncelleme: 18:54 TSİ 25 Haziran 2019 Salı
Makale detayı
Facebook'ta Paylaş

Bolton Pentagon darbe merkezi yöneticisi mi?

Bülent Orakoğlu
Güncelleme: 10:42 TSİ 09 Ocak 2019 Çarşamba

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump’ın 14 Aralık’ta heyetleriyle birlikte yaptıkları telefon görüşmesi sonrasında Trump Suriye’den çekilme kararı almıştı. Bu kararda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’a ABD’nin Suriye’de kalma nedeni olan DEAŞ’ın neredeyse bitme noktasına geldiği yöndeki ikazı önemli bir rol oynamıştı.

14 Aralık’ta Erdoğan ile Trump arasında yapılan görüşme sonrasında varılan mutabakatta ABD askerleri Suriye’den en kısa zamanda çekilecek DEAŞ’ın bu bölgede tamamen bitirilmesi görevini de Türkiye üstlenecekti. Bu karar bilindiği gibi başta PYD/YPG terör örgütünde ve terör örgütünü koruyup kollayan ABD Savunma Bakanlığı’nda, Pentagon’da, İsrail, Fransa ve İngiltere’de şok etkisi yaratmıştı. Terör örgütü PYD /YPG’de panik başlamış, ABD bizi sattı sloganları yerini bu kez terör örgütünün sözde üst düzey yöneticilerinin Suriye, Fransa ile görüşmelerine bırakmıştı. Trump’ı bu tarihi kararından döndürmek için Amerikan Kongresi, Pentagon, Müesses Nizam, İsrail lobileri ve ABD medyasının hangi yasal veya gayri yasal yöntemlere başvurduğunu bilmiyoruz. Ancak Trump’a rağmen çekilme kararını sulandırmak, çekilme süresini uzatmaya yönelik olarak asparagas haberlerle yapılmak istenen algı operasyonlarını Trump attığı çok önemli bir tweet ile darmadağın etti. Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda Trump, “Başarısız New York Times Suriye’deki niyetlerim hakkında bilerek yanlış bir hikaye yazdı. Asıl ifadelerimde herhangi bir değişiklik bulunmuyor. IŞİD ile savaşmaya devam ederken uygun bir şekilde çekileceğiz” ifadelerini kullandı. ABD’li New York Times gazetesi Trump’ın ABD birliklerine Suriye’den çekilmek için 4 ay süre verdiğini iddia etmişti. Trump’ın asparagas ve kasıtlı haber olarak nitelediği bu yazıyı gazete ABD yönetiminden iki kişiye dayandırmıştı. Gazetenin iddiasına göre New York Times’e konuşan yetkililer, Trump’ın DEAŞ’a karşı mücadeleden sorumlu Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı Kumandanı Korgeneral Paul J. La Camera ile yaptığı görüşme sırasında çekilme tarihini söylediğini belirtmişlerdi!!!

Aslında Trump’ın bu tweeti Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un 7 Ocak’ta İsrail’de yaptığı skandal bir açıklama sonrasında atması manidardı. Daha önemlisi ise Bolton, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve DEAŞ’la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi olarak atanan James Jeffrey’nin 8 Ocak’ta Türkiye’de olması bekleniyordu. 14 Aralık’ta Erdoğan ve Trump arasında yapılan mutabakata ilişkin görüşmeler yapılacaktı. Ancak Bolton, İsrail’de yaptığı açıklamada; Türkiye’nin Washington’la tam işbirliği yapmadığı sürece Suriye’de herhangi bir askeri operasyonda bulunmasını istemediklerini sanki emrivaki gibi açıklamıştı. PKK’nın uzantısı PYD/YPG’yi kast ederek, Türkiye’nin “Kürtleri korumak için güvence vermesi durumunda” ABD’nin güçlerini Suriye’den çekeceğini ve bunun Trump’ın talebi olduğunu iddia etmişti. Türkiye’ye karşı hazırlanan ve Bolton tarafından uygulamaya konulan provokatif algı operasyonları yalnızca bu skandal açıklamalarla kaim değil şüphesiz. ABD medyasında 8 Ocak görüşmelerinden önce bazı ismi verilmeyen ABD yetkililerin referans gösterildiği diplomatik taktik ve strateji sınırlarını aşan henüz resmen Türkiye’ye iletilmediği belirtilen bir plan ve haritadan bahsediliyor. Habere göre Jeffrey ve ABD Dışişleri Bakanlığı ekibi, Türkiye’nin PYD/YPG’ye müdahalesini engellemek ve bölgedeki güç paylaşımını müzakere etmek üzere renkli bir harita hazırladı. Eski bir ABD yetkilisi söz konusu haritayı, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Fransa ve İngiltere’nin Ortadoğu için hazırladığı haritaya benzeterek ‘Asite yazılmış Sykes-Picot’ diye tanımladı.

Yaklaşık bir asır önce, I. Dünya Savaşı devam ederken, İngiltere ve Fransa arasında masa başında kolonyalist amaç ve stratejilerle, gizlice imzalanan Sykes-Picot Anlaşması’yla Osmanlı İmparatorluğu kontrolündeki Ortadoğu masa başında paylaşılmıştı. DEAŞ’ın yaklaşık 100 yıl önce İngiltere ve Fransa arasında imzalanan, ABD tarafından da onaylanan Sykes- Picot Anlaşması’nı, Irak ve Suriye sınırını buldozerlerle yıkarak delmesi ve bu anlaşmayı geçersiz kıldıklarını açıklaması bölgenin sınırlarını, haritasını ve güç dengelerini değiştirebilecek bir dinamiğe sahip olması açısından, Batı’nın onayı ve desteği alınmadan gerçekleştirilmesi mümkün görülmemektedir. ABD, yetkililerinin bir taraftan PKK’nın terör örgütü olduğuna yönelik beyanlarına karşın, Suriye’de sözde IŞİD’e karşı savaşan PKK/ PYD’yi terör örgütü olarak kabul etmediklerine yönelik tutarsız ve çelişkili açıklamalarına, PKK’ya operasyon yapılmasın anlamına gelen ifadeleri de eklenince, üstelik günümüze kadar PYD/YPG terör örgütüne SDG örtüsü altında onbinlerce TIR ve binlerce uçak dolusu silah mühimmat füze yeni nesil ağır silah ve eğitim yardımı yapılınca uluslararası ilişkilerde kafası karışmış bir küresel güçten ziyade, uluslararası terörizmle mücadelede samimi olmayan, terörü araç olarak kullanan bir ülke akıllara geliyor sanırım. Üstelik ABD Özel Kuvvetleri’ne (DELTA FORCE) mensup kara birliklerinin, Suriye’de, Cizire, Kobani, Tel Abyad ve Afrin Kantonları güzergahında (PKK koridoru) Cerablus, Azez ve Halep şehirlerine yakın bölgelerde konuşlandırılması, Özel Kuvvetler’e mensup savaş ve bomba uzmanı eğitmenlerin, PKK/PYD terör örgütü mensuplarına yeni savaş taktikleri ve el yapımı patlayıcılar (EYP) konusunda sözde IŞİD ile savaşmak üzere eğitim verdiklerinin ortaya çıkması, Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırlarında oluşturulmak istenen terör koridorlarıyla çevreleme stratejisi Türkiye’nin muhtemel ikinci Sykes-Picot Anlaşması ile hedef alındığının açık işaretlerini taşıyordu. Bu önemli tespit sonrasında TSK ve ÖSO ile birlikte gerçekleştirilen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında resmi rakamlara göre 7 bin gayri resmi rakamlara göre 10 bin PYD/YPG’li terörist etkisiz hale getirilerek PKK koridoru ve 2’nci Sykes- Picot akim bırakılmıştı.

8 Ocak Salı günü Bolton başkanlığındaki ABD heyeti ile Türkiye arasında 14 Aralık’ta Erdoğan ve Trump arasında varılan mutabakat ile ilgili DEAŞ ile mücadele ve Suriye’den çekilmede koordinasyon konularında detaylı görüşmeler yapıldı. Türkiye’nin hassasiyet gösterdiği Fırat’ın doğusunda sınırın Suriye tarafında hakimiyeti elinde bulunduran terör örgütü PYD/YPG konusu görüşmelerde önemli bir yer tuttu. Zira bu konu Türkiye’nin bekası ve kırmızı çizgisi. Bolton’un 14 Aralık mutabakatını aşan ipe sapa gelmez ifadeleri heyetler arasındaki görüşmelerde ön almak için bir taktik veya strateji değilse işi zor görünüyor. Zira Pentagon darbe merkezinin FDD’nin yöneticilerinden biri olan Bolton yakın arkadaşı Rubin gibi azılı bir neo-con. PKK koridorunu Akdeniz’e uzatabilmek için Astana ortaklarının arasını açmak, Müslüman Kardeşleri terörist ilan etme ve İsrail’in güvenliğini sağlamak faaliyetlerinde bulunan Bolton, Türkleri sevmeyen bir kişilik olarak biliniyor. John Bolton İsrail’de yaptığı açıklamalarda PYD/YPG’nin Türkiye tarafından tasfiye edilmesine izin vermeyeceklerini iddia ederek Netanyahu’yu rahatlatmış ve açık destek vermişti. Trump ise İsrail’e başınızın çaresine bakın açıklamasıyla Netanyahu’yu şok etmişti. Kuvvetle muhtemel ki Bolton’un açıklamaları Trump’tan bağımsız ve azade görünüyor.

(YENİ ŞAFAK)

adv
SON DAKİKA
12:52 - ABD konsolosluk çalışanı Nazmi Mete Cantürk serbest bırakıldı11:37 - İŞKUR'dan 100 bin öğrenciye ilk kez sigorta10:52 - 23 Haziran İstanbul seçimlerin galibi Ekrem İmamoğlu00:35 - Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbul seçim sonuçları ile ilgili açıklama00:17 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ekrem İmamoğlu'na tebrik00:03 - Binali Yıldırım'dan rakibi Ekrem İmamoğlu'na tebrik13:00 - Trump'ın İran'a saldırı tehdidine karşı Tahran'dan jet yanıt!01:18 - Trump'tan ''İran'a saldıracak mısınız?" sorusuna cevap23:19 - İran ABD'ye ait insansız hava aracını düşürdü!15:51 - Genelkurmay çatı davasında kim ne kadar ceza aldı?15:42 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ndan faiz ve S-400 konusunda önemli açıklamalar13:11 - ABD'li NATO komutanından S-400 açıklaması12:32 - Sanayi üretimi ve perakende satışlar Nisan'da sert düştü!23:53 - Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti!01:49 - Yunanistan Başbakanı Çipras Türkiye'yi hedef aldı01:18 - Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu canlı yayında seçim vaatlerini anlattılar01:03 - Bakanlıktan Moody's'in not indirme kararına tepki00:19 - Erdoğan: Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasındaki ortak yayın kırılma noktası13:37 - Bakan Çavuşoğlu: Türkiye S-400'ü almıştır ve S-400'ler Türkiye'ye gelecektir13:34 - Suriye İdlib'deki Türk gözlem noktasına saldırı: 3 asker yaralı10:40 - ABD Temsilciler Meclisi'nin S-400 kararına Türkiye'den tepki10:29 - ABD, Türk pilotların F-35 eğitimlerini durdurduğunu açıkladı14:00 - Yıldırım-İmamoğlu ortak yayın tarihi belli oldu23:21 - Binali Yıldırım açıkladı: Benim tercihim Uğur Dündar’ın yönetmesi (İmamoğlu ile ekranda tartışma programı)14:14 - ABD'den S-400'e karşı Türkiye'ye ilk hamle!23:51 - 9 günlük bayram tatilinin ilk üç gününde 54 trafik kazası oldu10:18 - Türkiye ekonomisi krizde mi?10:06 - Mayıs ayı enflasyon rakamları belli oldu09:40 - Endonezya'da 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi23:17 - Sakarya Hendek'te 4,6 büyüklüğünde deprem! İstanbul'da hissedildi11:52 - Kuzey Irak'a PKK'ya yönelik kara ve hava harekatı21:54 - ABD Başkanı Trump Körfez'e asker gönderme kararını onayladı!15:03 - İngiltere Başbakanı Theresa May istifa tarihini açıkladı21:18 - YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ile ilgili gerekçeli kararı açıklandı23:55 - Süper Lig'in 33. haftasında şampiyon Galatasaray10:41 - Şubat 2019 işsizlik rakamları belli oldu00:12 - Okulların tatil takvimi değişti22:18 - Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye hiç kimsenin müstemlekesi değildir00:21 - Ahmet Davutoğlu: YSK’nın kararına tepki: YSK'nın İstanbul kararı değerlerimizi zedeledi00:15 - Abdullah Gül'den YSK'nın İstanbul kararına tepki: 367 neyse YSK'nın İstanbul kararı aynı20:04 - YSK, İstanbul seçminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi18:34 - İşte kalp krizinin 7 belirtisi12:32 - YSK, AK Parti ve MHP'nin İstanbul seçimine itirazı bugün görüşecek10:44 - Kimlik, ehliyet ve pasaport randevu süreleri bir güne düşürüldü02:00 - RAMAZAN VE ORUÇ İLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR14:37 - Nisan ayı enflasyon rakamları belli oldu14:03 - Venezuela'da darbe girişimi ile ilgili son durum!22:23 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Venezuela'daki darbe girişimi ile ilgili açıklama22:04 - Venezuela'da askeri darbe girişimi! Maduro'dan ilk açıklama00:56 - Sanatçı Dilber Ay kalp krizinden hayatını kaybetti12:06 - Ankara'da ekmek fiyatına zam09:16 - Çiftçi Patates ve soğan ekmiyor, fiyat 5 liranın altına düşmez!20:14 - YSK'dan AK Parti'nin İstanbul için itirazı ile ilgili 3 ara karar16:55 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na saldırı ile ilgili açıklama16:51 - ABD'den İran'a yönelik yaptırım muafiyetlerine son verme kararı16:47 - YSK, AK Parti'nin İstanbul ile ilgili itirazını gündemine aldı12:52 - Yumruklu saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu: Planlanan bir saldırıydı10:13 - Kemal Kılıçdaroğlu'na yumruk atan Osman Sarıgün gözaltına alındı23:22 - MSB'den Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırı ile ilgili açıklama19:34 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda seçim değerlendirmesi toplantısı00:52 - Sudan'da göstericiler geçici sivil yönetim ilan edilecek21:22 - İstanbul'da gözaltına alınan 2 BAE'lı şüpheli casusluktan tutuklandı15:43 - Binali Yıldırım'dan İmamoğlu'nun veri genelgesiyle ilgili açıklama15:33 - BAE casusu Kaşıkçı cinayeti şüphesiyle İstanbul'da tutuklandı15:26 - Libya’daki çatışmalarda 213 kişi hayatını kaybetti!22:47 - Binali Yıldırım'dan Ekrem İmamoğlu açıklaması19:23 - Ekrem İmamoğlu başkanlık görevini Mevlüt Uysal'dan devraldı17:20 - CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı17:03 - İstanbul'da 31 Mart yerel seçim sonuçları açıklandı17:01 - AK Parti'nin Maltepe tutanak itirazına YSK'dan ret01:25 - İstanbul Maltepe'deki tüm oyların yeniden sayım işlemi sona erdi19:05 - AK Parti'den İstanbul sonuçları için olağanüstü itiraz18:57 - AK Parti'den İstanbul için mazbata itirazı18:54 - CHP'li Öztrak: Bu suistimale dur diyecek olan YSK'dır11:49 - İstanbul Maltepe'deki oy sayımında son durum18:55 - Binali Yıldırım: Oylarımız sandıkta iç edildi10:10 - 2019 Ocak ayı işsizlik rakamları belli oldu22:49 - AK Parti'den İstanbul için itiraz hazırlığı20:35 - AK Parti Sözcüsü Çelik'ten MKYK sonrası yerel seçim sonuçları ile ilgili açıklama20:32 - YSK, HDP'li Ahmet Türk'e mazbatayı verecek20:28 - CHP'den YSK'ya çağrı: Baskılara boyun eğmeyin21:39 - Wikileaks kurucusu Julian Assange İngiltere'de tutuklandı19:33 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sudan'daki askeri darbe ile ilgili açıklama19:29 - YSK, Büyükçekmece ile ilgili görüşmeyi erteledi09:40 - Sudan'da askeri darbe: Devlet Başkanı Ömer el Beşir tutuklandı15:38 - Erdoğan: FETÖ ihanet çetesi mensuplarını kurumlarımızdan hala temizleyemedik12:30 - Bakan Albayrak Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları'nı açıkladı12:19 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul'daki seçim sonucu açıklaması: İsterse 1 oyla olsun, son kararı YSK verecek15:39 - AK Parti: İstanbul için YSK'ya henüz başvurmadık13:01 - AK Parti'den İstanbul için YSK'nın reddi ile ilgili açıklama19:20 - İran'dan ABD'ye misilleme: CENTCOM'u terör örgütü olarak ilan etti19:16 - ABD İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütü listesine aldı!12:36 - Zindaşti davasının firari sanığı İlhan Ünğan Bağdat Caddesi'nde öldürüldü12:30 - CHP Lideri Kılıçdaroğlu'dan İYİ Parti lideri Akşener'e ziyaret11:22 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul'daki itiraz süreciyle ilgili açıklama23:11 - AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: İtiraz sürecin patronu YSK'dır22:16 - CHP'den İstanbul'daki oy sayımı ile ilgili açıklama22:09 - Kırklareli'nde yeniden sayım sonuçlandı22:06 - THY İstanbul Havalimanı ile ilgili uyardı: En az 2 saat önceden gelin01:09 - AK Parti'li Yavuz: İstanbul'da oy farkı 18 binin altına indi
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Yazarın Diğer Makaleleri

Son Haberler Bölümler