Güncelleme: 10:27 TSİ 23 Ocak 2019 Çarşamba
Makale detayı
Facebook'ta Paylaş

Bolton Pentagon darbe merkezi yöneticisi mi?

Bülent Orakoğlu
Güncelleme: 10:42 TSİ 09 Ocak 2019 Çarşamba

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump’ın 14 Aralık’ta heyetleriyle birlikte yaptıkları telefon görüşmesi sonrasında Trump Suriye’den çekilme kararı almıştı. Bu kararda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’a ABD’nin Suriye’de kalma nedeni olan DEAŞ’ın neredeyse bitme noktasına geldiği yöndeki ikazı önemli bir rol oynamıştı.

14 Aralık’ta Erdoğan ile Trump arasında yapılan görüşme sonrasında varılan mutabakatta ABD askerleri Suriye’den en kısa zamanda çekilecek DEAŞ’ın bu bölgede tamamen bitirilmesi görevini de Türkiye üstlenecekti. Bu karar bilindiği gibi başta PYD/YPG terör örgütünde ve terör örgütünü koruyup kollayan ABD Savunma Bakanlığı’nda, Pentagon’da, İsrail, Fransa ve İngiltere’de şok etkisi yaratmıştı. Terör örgütü PYD /YPG’de panik başlamış, ABD bizi sattı sloganları yerini bu kez terör örgütünün sözde üst düzey yöneticilerinin Suriye, Fransa ile görüşmelerine bırakmıştı. Trump’ı bu tarihi kararından döndürmek için Amerikan Kongresi, Pentagon, Müesses Nizam, İsrail lobileri ve ABD medyasının hangi yasal veya gayri yasal yöntemlere başvurduğunu bilmiyoruz. Ancak Trump’a rağmen çekilme kararını sulandırmak, çekilme süresini uzatmaya yönelik olarak asparagas haberlerle yapılmak istenen algı operasyonlarını Trump attığı çok önemli bir tweet ile darmadağın etti. Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda Trump, “Başarısız New York Times Suriye’deki niyetlerim hakkında bilerek yanlış bir hikaye yazdı. Asıl ifadelerimde herhangi bir değişiklik bulunmuyor. IŞİD ile savaşmaya devam ederken uygun bir şekilde çekileceğiz” ifadelerini kullandı. ABD’li New York Times gazetesi Trump’ın ABD birliklerine Suriye’den çekilmek için 4 ay süre verdiğini iddia etmişti. Trump’ın asparagas ve kasıtlı haber olarak nitelediği bu yazıyı gazete ABD yönetiminden iki kişiye dayandırmıştı. Gazetenin iddiasına göre New York Times’e konuşan yetkililer, Trump’ın DEAŞ’a karşı mücadeleden sorumlu Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı Kumandanı Korgeneral Paul J. La Camera ile yaptığı görüşme sırasında çekilme tarihini söylediğini belirtmişlerdi!!!

Aslında Trump’ın bu tweeti Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un 7 Ocak’ta İsrail’de yaptığı skandal bir açıklama sonrasında atması manidardı. Daha önemlisi ise Bolton, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve DEAŞ’la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi olarak atanan James Jeffrey’nin 8 Ocak’ta Türkiye’de olması bekleniyordu. 14 Aralık’ta Erdoğan ve Trump arasında yapılan mutabakata ilişkin görüşmeler yapılacaktı. Ancak Bolton, İsrail’de yaptığı açıklamada; Türkiye’nin Washington’la tam işbirliği yapmadığı sürece Suriye’de herhangi bir askeri operasyonda bulunmasını istemediklerini sanki emrivaki gibi açıklamıştı. PKK’nın uzantısı PYD/YPG’yi kast ederek, Türkiye’nin “Kürtleri korumak için güvence vermesi durumunda” ABD’nin güçlerini Suriye’den çekeceğini ve bunun Trump’ın talebi olduğunu iddia etmişti. Türkiye’ye karşı hazırlanan ve Bolton tarafından uygulamaya konulan provokatif algı operasyonları yalnızca bu skandal açıklamalarla kaim değil şüphesiz. ABD medyasında 8 Ocak görüşmelerinden önce bazı ismi verilmeyen ABD yetkililerin referans gösterildiği diplomatik taktik ve strateji sınırlarını aşan henüz resmen Türkiye’ye iletilmediği belirtilen bir plan ve haritadan bahsediliyor. Habere göre Jeffrey ve ABD Dışişleri Bakanlığı ekibi, Türkiye’nin PYD/YPG’ye müdahalesini engellemek ve bölgedeki güç paylaşımını müzakere etmek üzere renkli bir harita hazırladı. Eski bir ABD yetkilisi söz konusu haritayı, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Fransa ve İngiltere’nin Ortadoğu için hazırladığı haritaya benzeterek ‘Asite yazılmış Sykes-Picot’ diye tanımladı.

Yaklaşık bir asır önce, I. Dünya Savaşı devam ederken, İngiltere ve Fransa arasında masa başında kolonyalist amaç ve stratejilerle, gizlice imzalanan Sykes-Picot Anlaşması’yla Osmanlı İmparatorluğu kontrolündeki Ortadoğu masa başında paylaşılmıştı. DEAŞ’ın yaklaşık 100 yıl önce İngiltere ve Fransa arasında imzalanan, ABD tarafından da onaylanan Sykes- Picot Anlaşması’nı, Irak ve Suriye sınırını buldozerlerle yıkarak delmesi ve bu anlaşmayı geçersiz kıldıklarını açıklaması bölgenin sınırlarını, haritasını ve güç dengelerini değiştirebilecek bir dinamiğe sahip olması açısından, Batı’nın onayı ve desteği alınmadan gerçekleştirilmesi mümkün görülmemektedir. ABD, yetkililerinin bir taraftan PKK’nın terör örgütü olduğuna yönelik beyanlarına karşın, Suriye’de sözde IŞİD’e karşı savaşan PKK/ PYD’yi terör örgütü olarak kabul etmediklerine yönelik tutarsız ve çelişkili açıklamalarına, PKK’ya operasyon yapılmasın anlamına gelen ifadeleri de eklenince, üstelik günümüze kadar PYD/YPG terör örgütüne SDG örtüsü altında onbinlerce TIR ve binlerce uçak dolusu silah mühimmat füze yeni nesil ağır silah ve eğitim yardımı yapılınca uluslararası ilişkilerde kafası karışmış bir küresel güçten ziyade, uluslararası terörizmle mücadelede samimi olmayan, terörü araç olarak kullanan bir ülke akıllara geliyor sanırım. Üstelik ABD Özel Kuvvetleri’ne (DELTA FORCE) mensup kara birliklerinin, Suriye’de, Cizire, Kobani, Tel Abyad ve Afrin Kantonları güzergahında (PKK koridoru) Cerablus, Azez ve Halep şehirlerine yakın bölgelerde konuşlandırılması, Özel Kuvvetler’e mensup savaş ve bomba uzmanı eğitmenlerin, PKK/PYD terör örgütü mensuplarına yeni savaş taktikleri ve el yapımı patlayıcılar (EYP) konusunda sözde IŞİD ile savaşmak üzere eğitim verdiklerinin ortaya çıkması, Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırlarında oluşturulmak istenen terör koridorlarıyla çevreleme stratejisi Türkiye’nin muhtemel ikinci Sykes-Picot Anlaşması ile hedef alındığının açık işaretlerini taşıyordu. Bu önemli tespit sonrasında TSK ve ÖSO ile birlikte gerçekleştirilen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında resmi rakamlara göre 7 bin gayri resmi rakamlara göre 10 bin PYD/YPG’li terörist etkisiz hale getirilerek PKK koridoru ve 2’nci Sykes- Picot akim bırakılmıştı.

8 Ocak Salı günü Bolton başkanlığındaki ABD heyeti ile Türkiye arasında 14 Aralık’ta Erdoğan ve Trump arasında varılan mutabakat ile ilgili DEAŞ ile mücadele ve Suriye’den çekilmede koordinasyon konularında detaylı görüşmeler yapıldı. Türkiye’nin hassasiyet gösterdiği Fırat’ın doğusunda sınırın Suriye tarafında hakimiyeti elinde bulunduran terör örgütü PYD/YPG konusu görüşmelerde önemli bir yer tuttu. Zira bu konu Türkiye’nin bekası ve kırmızı çizgisi. Bolton’un 14 Aralık mutabakatını aşan ipe sapa gelmez ifadeleri heyetler arasındaki görüşmelerde ön almak için bir taktik veya strateji değilse işi zor görünüyor. Zira Pentagon darbe merkezinin FDD’nin yöneticilerinden biri olan Bolton yakın arkadaşı Rubin gibi azılı bir neo-con. PKK koridorunu Akdeniz’e uzatabilmek için Astana ortaklarının arasını açmak, Müslüman Kardeşleri terörist ilan etme ve İsrail’in güvenliğini sağlamak faaliyetlerinde bulunan Bolton, Türkleri sevmeyen bir kişilik olarak biliniyor. John Bolton İsrail’de yaptığı açıklamalarda PYD/YPG’nin Türkiye tarafından tasfiye edilmesine izin vermeyeceklerini iddia ederek Netanyahu’yu rahatlatmış ve açık destek vermişti. Trump ise İsrail’e başınızın çaresine bakın açıklamasıyla Netanyahu’yu şok etmişti. Kuvvetle muhtemel ki Bolton’un açıklamaları Trump’tan bağımsız ve azade görünüyor.

(YENİ ŞAFAK)

adv
SON DAKİKA
00:05 - Muğla'da 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi19:28 - THY'den yolculara İstanbul Havalimanı uyarısı: 3 Mart'tan sonra en az 1 saat erken gelin17:59 - Rusya'da yolcu uçağını Afganistan'a kaçırma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı21:13 - Kerç Boğazı'nda Türk mürettabatının da bulunduğu iki gemi alev aldı: 14 mürettabat öldü!20:07 - MHP 31 Mart yerel seçim için 4 ilin adayını açıkladı17:35 - Afganistan'ın Maydan Vardak vilayetinde Taliban militanları askeri kampa saldırdı: 126 ölü16:31 - Suriye'de ABD/YPG konvoyuna saldırı: 5 ölü12:10 - İstanbul Havalimanı'na hangi tarihler arasında taşınacak?00:00 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile görüştü00:00 - Akdeniz'de 4,7 büyüklüğünde deprem03:09 - ABD Başkanı Trump'tan "Suriye'den çekilme" açıklaması03:05 - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan eski DAEŞ'le Mücadele Temsilcisi McGurk'e yanıt18:02 - 31 Mart seçimlerinde oy kullanacak Suriyelilerin sayısı belli oldu17:49 - ABD'li senatör Graham: Kaşıkçı'nın ölüm emrini Prens Selman verdi17:31 - Kenevirin ilk merkezi belli oldu17:14 - ABD'li senatör Lindsey Graham'dan YPG/PKK açıklaması16:17 - Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'nin Samsun Belediye Başkan adaylarını açıkladı12:07 - 18 milyon öğrenci için karne günü10:41 - İstanbul'un Beşiktaş'ta sahte konsolosluk binası açıp, Karadağ vatandaşlığı sattılar12:18 - Prof. Dr. Canan Karatay: Çocuklar yumurta tereyağıyla cin gibi olurlar00:53 - 17 Ocak Perşembe gün hangi illerde okullar tatil23:29 - İngiltere'de Theresa May hükümeti güvenoyu almayı başardı17:46 - Suriye'de YPG'nin denetimindeki Münbiç'te patlama: 4 ABD askeri öldü01:52 - Yoğun kar yağışı nedeniyle yurdun bir çok noktasında ulaşımda zorluklar yaşanıyor00:37 - 16 Ocak Çarşamba günü hangi il ve ilçede okullar tatil?14:26 - Ekim 2018'de işsizlik rakamları belli oldu08:13 - 15 Ocak Salı günü hangi illerde okullar tatil?23:17 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile Süriye'yi görüştü14:34 - ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Trump'ın ''Türkiye'yi tehdit'' mesajlarıyla ilgili açıklama14:28 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Trump'ın sözlerine sert tepki!10:27 - Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Trump'ın sözlerine yanıt10:21 - Cumhurbaşkanlı sözcüsü Kalın'dan Trump'a yanıt: Suriyeli Kürtleri PKK ile bir tutmak ölümcül bir hatadır00:05 - 14 Ocak Pazartesi hangi illerde okullar tatil?)00:00 - Paris'te eylemde çıkan olaylarda 167 sarı yelekli gözaltına alındı17:07 - AK Parti'nin Sakarya belediye başkan adayları belli oldu17:02 - CHP Lideri Kılıçdaroğlu'dan Binali Yıldırım'a YSK yanıtı16:53 - Esad rejimi Münbiç çevresine askeri yığınak yapmaya başladı!16:50 - Emeklilerin maaş farkının ödeneceği tarih belli oldu18:11 - 12 Ocak 2019 Tarihte bugün neler oldu?17:15 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Kocaeli Belediye Başkan Adaylarını açıkladı17:10 - HÜDA PAR'dan 31 Mart 2019 yerel seçim kararı05:44 - Prof. Karatay: Ekmekte kabarmayı sağlayan glamür maddesi beyinde morfin etkisi yapıyor!01:48 - Trump, acil durum ilandan çark etti22:08 - Doğu Karadeniz'de PKK operasyonu22:00 - ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'dan Türkiye açıklaması16:50 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Trabzon Belediye Başkan adaylarını açıkladı00:54 - 11 Ocak Perşembe günü kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verilen iller00:35 - 10 Ocak Perşembe günü okullarda kar tatili olan il ve ilçeler23:19 - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan Suriye'den çekilme ile ilgili açıklama22:56 - Heyet Tahrir-üş Şam İdlib'de kontrolü sağlamaya çok yaklaştı22:51 - Soğuk havayla doğalgaz tüketimi 8 Ocak'ta rekor kırdı01:25 - Kar yağışı nedeniyle Türkiye'de çok sayıda noktada ulaşımda zorluklar yaşanıyor (Yollarda son durum)00:13 - 9 Ocak Çarşamba günü hangi illerde kar nedeniyle okullar tatil?15:54 - Beştepe'de John Bolton ile görüşen İbrahim Kalın'dan ilk açıklama15:14 - Erdoğan: Bolton'ın muhatabı İbrahim Kalın'dır15:07 - Beştepe'de ABD heyetiyle kritik görüşme09:57 - Ordu için CHP ve İYİ Parti arasında İdris Naim Şahin bilmecesi00:05 - 8 Ocak Salı günü hangi illerde okullar tatil?20:09 - Trump: DAEŞ'le mücadele ederken Suriye'den uygun bir şekilde çekileceğiz20:02 - Binali Yıldırım: Uber için ortak yol bulunur14:57 - Beyin Haritalama Vakfından Prof. Nevzat Tarhan'a 2019 Golden Axon Liderlik Ödülü14:53 - Şanlıurfa Suruç'ta işçi ve öğrenci servisleri çarpıştı: 3 ölü, 13 yaralı!09:51 - Kar yağışı nedeniyle Türkiye'de çok sayıda noktada ulaşımda zorluklar yaşanıyor (Yollarda son durum)23:40 - İstanbul'da beklenen kar yağışı başladı23:21 - 7 Ocak 2019 Pazartesi günü hangi illerde okullar tatil olacak?23:15 - Endonezya'da 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi23:07 - Eski YPG'li Silo: ABD'den aldığımız silahları geri vereceğimize dair bir kağıt imzalamadık19:56 - Gripten korunmanın en basit yolu elleri yıkamaktır22:05 - ABD: Suriye'den çekilmek için belirli bir takvim yok17:11 - Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistan'ın FETÖ adımı memnuniyet verici16:49 - CHP'de yerel seçim için 4 büyükşehir ve 4 il adayı belli oldu16:41 - MHP Lideri Bahçeli'den parti teşkilatına seçim genelgesi16:37 - Dışişleri'nden ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'ya tepki14:30 - Kaşıkçı cinayeti davasında 5 infaz timine idam talebi10:34 - Memur ve emekli maaşının 2019 zam oranı belli oldu10:24 - 2018 yılı enflasyon rakamları açıklandı00:32 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan teşkilata ''Cumhur İttifakı'' uyarısı00:20 - 4 ilde okullara kar tatili23:16 - Suriye rejiminden "400 YPG'li Münbiç’i terk etti" iddiası20:10 - AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman açığa alındı20:02 - MHP'de Samsun İl Başkanı Tekin görevden alındı, Milletvekili Erhan Usta disipline verildi13:13 - Çin 13 yıllık askeri haberleşme anteni projesini bitirdi12:58 - Danimarka'da köprü üzerinde tren kazası: En az 6 ölü12:49 - İstanbul'da su faturasına %15 indirim00:15 - ABD'den işgalci Siyonist İsrail'e Suriye konusunda güvence20:40 - Erdoğan, AK Parti'nin Ankara ilçe belediye başkanı adaylarını açıkladı16:00 - İstanbul Büyükada'da at ahırlarında yangın14:57 - ''Brokoli buharda birkaç dakikalık pişirme veya çiğ tüketilmesi gerekir''20:28 - 2. Ordu Komutanı Org. Temel neden görevden alındı?20:23 - ÖTV ve KDV indirimleri 3 ay daha devam edecek12:50 - 2019 yılı için yeni uygulamalar yarın başlıyor (Hayatımızda neler değişecek?)09:57 - Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu: 60 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı09:52 - 2019 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) artış oranı belli oldu23:12 - MHP 31 Mart yerel seçim için 402 belediye başkan adayını daha açıkladı23:05 - 12 ilde pazartesi okullara kar tatili (31 Aralık Hangi illerde okullar tatil edildi?)22:53 - Binali Yıldırım AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı13:39 - İşte AKN'siz internet fiyatları (Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkacak?)13:14 - ABD:Suriye'de savaş henüz bitmedi, silahları YPG'den geri isteyemeyiz12:44 - Konya'da bir evde çıkan yangında 4 çocuk öldü!15:15 - "Esad güçleri Münbiç'e girdi" iddiasına Pentagon'dan yalanlama
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Yazarın Diğer Makaleleri

Son Haberler Bölümler