Güncelleme: 20:36 TSİ 21 Aralık 2018 Cuma
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Bu hafta piyasada fiyatlanan en önemli gelişmeler nelerdi?

Yılın sonlarına yaklaşırken bu hafta ekonomi piyasasında hangi önemli gelişmeler yaşandı kısaca bakalım:
Bu hafta piyasada fiyatlanan en önemli gelişmeler nelerdi?
Güncelleme: 20:36 TSİ 21 Aralık 2018 Cuma

Haftanın en önemli gelişmesi FOMC toplantısıydı, Eylül toplantısında 2019 için 3 faiz artışı ön gören komite, Aralık toplantısında bu ön görüsünü 2'ye indirdi. Piyasalarda tek faiz beklentileri yükselirken Fed'in 2 ön görüsü şahin algılandı. Küresel ekonomiye dair olumsuz beklentilerin arttığı bir dönemde Fed'in faiz artışı politikasına devam etmesi piyasaları pek mutlu etmedi.

Bir diğer önemli gelişme ise, küresel satışlar...

ABD borsaları ve Asya borsalarındaki satışlar derinleşti, Avrupa da bu hafta satış yaşadı. Özellikle hisselerin düşmesi petrol tarafındaki düşüşü de hızlandırdı. Risklerin artması ile satışlar birbirini tetiklemeye devam etti ve petrol bu hafta da sert kayıp vererek 14 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Fed'e tepki, küresel piyasalardaki satışların artması ve risk iştahındaki azalma bu hafta XAU/USD nin prim yapmasını sağladı ve kıymetli metal 1,266$ seviyesine çıkarak 9 Temmuz zirveyi test etti.

Kısa vadede hisselerdeki satışların derinleşmesine bağlı altındaki yükselişle 1,285$ direncine doğru ataklar devam edebilir, ancak 1,300$ üzeri ise küresel dengelerin bozulduğuna işaret edebilir!

Siyasi gelişmelere baktığımızda, bu hafta ABD Başkanı Trump'ın hem Suriye hem de Meksika duvarına dair kararları piyasaları oldukça şaşırttı. Trump, IŞID ile mücadelede başarı elde edildiğini ve Suriye'den çekileceklerini açıkladı. Trump'ın kararına piyasalar kadar Pentagon da şaşırdı, ancak sonrasında maksimum 100 güne kadar çekilmenin tamamlanacağı açıklandı. Bu gelişme sınır güvenliğimizi tehdit eden YPG-PYD'nin gücünün azalması anlamına da geldiği için TL pozitif fiyatlama yaşandı.

ABD Başkanı Trump, senatoda yapılan geçici bütçe anlaşmasında Meksika'ya duvar örülmesi, yani sınır yapılması için finansman sağlanmasını şart koştu ve bütçe tasarısını imzalamadı. Bugün gün sonuna kadar imzalanması beklenen bütçe, eğer imzalanmazsa yeni haftada federal hükümet geçici kapanabilir.

Yurt içinde neler oldu?

İşsizlik oranı Eylül'de %11,4'e yükseldi ve Eylül'de 15 yaş üzeri işsiz sayısı 300 bin kişi artarak 3 milyon 749 bine yükseldi.

Sanayi üretimi Ekim'de geçen yılın aynı ayına göre %5,7; bir önceki aya göre ise %1,9 azalma yaşadı. Özellikle imalat sektöründeki düşüş dikkat çekti.

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %27 oranında azalarak 89 626 oldu.

Tüketici güveni Aralık'ta önceki aya oranla %2,3 geriledi ve 58,2 oldu.

Merkezi yönetim bütçesi Kasım'da 7,7 milyar lira fazla verdi.

TL varlıklar bu hafta nasıl fiyatlandı?

USD/TRY bu hafta en yüksek 5,3950'yi en düşük 5,2090 seviyesini gördü ve haftalık bazda haftayı 5,30 yakınında düşüşle kapatmaya hazırlanıyor (geçen hafta kapanışı 5,36)
Gram bu hata ons tarafındaki yükselişten detsek aldı ve haftayı 214 TL seviyesinde yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Bu haftaki fiyatlama dar bantta geçse de haftalık bazda gram yükselişini 3. haftaya taşıdı ve rekor yükseliş sonrasındaki gerilemede ilk 3. pozitif hafta oluyor.

BIST 100 2 haftalık düşüşünün ardından bu haftayı pozitif kapatmaya hazırlanıyor, endeks 92.000 puan yakınında kapanışa hazırlanıyor.

TL varlıklarda bu hafta borsa ve altın kazandırdı, dolar kuru kaybettirdi .

(Kaynak: Investing.com)

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
İŞKUR'dan 100 bin öğrenciye ilk kez sigorta

İŞKUR'dan 100 bin öğrenciye ilk kez sigorta

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Öğrencilere ilk kez sigortalı olma kapısı açacak Sosyal Çalışma Programı…
İŞKUR'dan 100 bin öğrenciye ilk kez sigorta

İŞKUR'dan 100 bin öğrenciye ilk kez sigorta

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Öğrencilere ilk kez sigortalı olma kapısı açacak Sosyal Çalışma Programı…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler