Güncelleme: 06:40 TSİ 10 Nisan 2017 Pazartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Çavuşoğlu: Terör örgütü üzerinden iki süper gücün rekabet etmesi bir acziyettir

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya ve ABD'nin Suriye'de YPG'yi birbirine kaptırmamak için rekabet ettiğini söyleyerek, "Soruyoruz, 'Niye destekliyorsunuz?' diye. 'Ben bırakırsam diğerine gider'. Diğeri de aynı şeyi söylüyor. Terör örgütü üzerinden iki süper gücün rekabet etmesi gerçekten kabul edilebilir bir şey değil. Bu bir acziyettir" dedi.
Çavuşoğlu: Terör örgütü üzerinden iki süper gücün rekabet etmesi bir acziyettir
Ajanslar
Güncelleme: 06:40 TSİ 10 Nisan 2017 Pazartesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Alanya ilçesinde Antalya, Isparta ve Burdur'da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, ABD ile Rusya arasındaki gerilimin Suriye'ye nasıl zarar verebileceği yönündeki soru üzerine, "İnşallah ABD ile Rusya arasında Suriye üzerinden bir gerilim olmaz. Ortak noktada buluşulur. Sorduğumuz zaman her iki ülke de Suriye'nin sınır, toprak bütünlüğünü istiyor. Her iki ülke de Suriye'de istikrarın gelmesini istiyor. DAEŞ gibi terör örgütleriyle mücadelede de bir görüş ayrılığı yok" dedi.

Uygulamada IŞİD'e karşı Türkiye kadar etkili mücadele eden bir ülke olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Rusya ile ABD şu anda Suriye'de YPG'yi birbirine kaptırmamak için rekabet ediyor. Böyle rekabetlerin Suriye'de de bölgeye de bir faydası yok. Açık açık düşüncelerimizi söylüyoruz böyle bir rekabet var. Soruyoruz, 'Niye destekliyorsunuz?' diye. 'Ben bırakırsam diğerine gider'. Diğeri de aynı şeyi söylüyor. Terör örgütü üzerinden iki süper gücün rekabet etmesi gerçekten kabul edilebilir bir şey değil. Bu bir acziyettir. Oysa DAEŞ'e karşı gelin hep birlikte birleşelim, etkin bir şekilde mücadele edelim. Çok kısa sürede DAEŞ'i Suriye, Irak topraklarından da temizleriz. Türkiye'nin tutumu net. İnşallah Suriye üzerinde görüş ayrılığı olabilir ama burada gereksiz bir tırmanma da olmaz. Temennimiz odur."

Amerika’nın PKK'nın Suriye kolu PYD’ye siyasi ve askeri desteği Türkiye ile Amerika’yı Suriye coğrafyasında karşı karşıya getiren en önemli sebep.

ABD, Türkiye’nin sert tepkisi üzerine bu desteği Ekim 2015'ten itibaren yeni bir yapı oluşturarak devam ettirmeye başlamış, bu tarihte sınırlı sayıda Arap, Süryani ve Türkmen gücü de YPG’ye katarak Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) kurmuştu. SDG'nin omurgasını ve komutasını yine YPG oluşturuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Marie Harf, Ekim 2014’te PYD’yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamış, Washington yönetimi Eylül 2015’te PYD'nin silahlı kanadı YPG'yi de terör örgütü olarak görmediğini ilân etmişti.

Trump yönetiminin de bu konuda Obama dönemiyle aynı tutumu sürdürdüğü görülüyor. Bu dönemde de Amerika YPG’yi silahlandırmaya devam ediyor. Obama döneminde PYD/YPG ile irtibatları yürüten Özel Temsilci Brett McGurk Trump döneminde de görevine devam ediyor.

"Suriye'den göç hareketliği olur"

Suriye'de gerginlik devam ederse mutlaka göç hareketliliği olacağını da ifade eden Çavuşoğlu, "Şu anda zaten ülkemizde yaşayan Suriyeli sayısının yaklaşık 3 katı kişi Suriye'de yerinden edinmiş bir şekilde başka şehirlerde. evlerinden uzak yaşamak durumunda. Göç hareketliliğine karşı daha güvenli bölgelerde, Suriyelileri tekrar yerleştirip ve gerekli imkanları sağlamamız lâzım. Esasen güvenli bölge projesi bugün, her zamankinden daha elzem hale gelmiştir" dedi.

Güvenli bölgelerin genişletilmesi gerektiğine vurgu yapan Çavuşoğlu, Türkiye'nin hazırlıklarının bu yönde olduğunu söyledi. Bakan Çavuşoğlu, "Bizim hazırlıklarımız bu yönde. Birçok ülkeyle de bunları değerlendiriyoruz. Sadece ülkelerde değil, BM ve insani yardım örgütleriyle de temaslarımız sürdürüyoruz. Birlikte koordine ediyoruz" diye konuştu. 

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Suudi Arabistan: Cemal Kaşıkçı, konsoloslukta öldü

Suudi Arabistan: Cemal Kaşıkçı, konsoloslukta…

SON DAKİKA FLAŞ HABER: Suudi Arabistan Krallığı, 2 Ekim'de İstanbul Suudi Başkonsolosluğu'na evlilik…
Kayseri'de otomobil takla attı: 4 ölü!

Kayseri'de otomobil takla attı: 4 ölü!

SON DAKİKA FLAŞ HABER: Kayseri-Adana karayolunda, otomobil, kontrolden çıkarak takla attı. Kazada…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler