Güncelleme: 13:05 TSİ 28 Ocak 2019 Pazartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

CHP'nin İzmir belediye başkan adayları belli oldu

SON DAKİKA FLAŞ HABER... CHP Parti Meclisi (PM), İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ile 30 ilçenin belediye başkan adaylarını açıkladı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. CHP'li 20 belediyede ise mevcut başkanların çoğu değişti. İzmir'de yalnızca Balçova, Güzelbahçe ve Karabağlar'da başkanlar koltuğunu koruyabildi. Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ise Konak'tan aday gösterildi. Buca ve Bayraklı da ise ismi gündeme gelen adaylara Parti Meclisi'nden (PM) onay çıkmadı. Bu iki ilçenin adayları daha sonra açıklanacak.
CHP'nin İzmir belediye başkan adayları belli oldu
Güncelleme: 13:05 TSİ 28 Ocak 2019 Pazartesi

Son dakika flaş haber!

CHP PM, 31 Mart yerel seçimlerinde İzmir'den belediye başkan adayı göstereceği isimleri netleştirdi. Buna göre Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir'den aday gösterildi. CHP, İzmir'de 2014 yerel seçimlerinde aday gösterilen birçok isme, listede bu kez yer vermedi.

3 BAŞKAN KOLTUĞU KORUDU, BATUR'UN İLÇESİ DEĞİŞTİ

İzmir'de yalnızca Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ve Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, yeniden aday gösterildi. Narlıdere'de 20 yıl (4 dönem) belediye başkanlığı yapan, bu dönem ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Abdül Batur ise Konak'tan aday gösterildi.

CHP İzmir İl eski Başkanı Ali Engin de önce, Çiğli'den aday gösterildi. PM’de Engin’in Narlıdere’den aday gösterilmesine karar verildi. Narlıdere’den aday gösterilen Çiğli eski ilçe Başkanı Utku Gümrükçü’nün ise PM’de Çiğli’den aday gösterilmesi kararlaştırıldı.

3 KADIN ADAY

CHP, İzmir'de yalnızca 3 ilçede kadın aday gösterdi. Buna göre, Karaburun'da avukat İlkay Girgin Erdoğan, Selçuk'ta avukat Filiz Ceritoğlu Sengel ve Seferihisar'da Yelda Celiloğlu aday gösterildi. Sengel ve Celiloğlu aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARI YENİDEN ADAY

Karşıyaka eski Belediye Başkanı Cevat Durak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olarak müracaatta bulunmuştu. Durak, Büyükşehir'den değil Bayraklı'dan aday gösterildi. Ancak PM’de reddedildi. Bayraklı için CHP eski İzmir eski milletvekili ve PM üyesi Erdal Aksünger’in, öneri niteliğinde sunulduğu ancak net kararın verilmediği öğrenildi. Torbalı'dan aday gösterilen İsmail Uygur da, ilçede belediye başkanlığı yapmıştı. Uygur, aynı ilçeden bir kez daha aday gösterildi.

BUCA ADAYINA PM’DEN ONAY ÇIKMADI

Buca’dan belediye başkan adayı olarak gösterilen Aydoğan Hepdemirgil, PM’de yapılan oylama sonucu reddedildi. Hepdemirli’nin yerine herhangi bir isim önerilmedi.

CHP'nin İzmir adayları şu şekilde:  

Haber kaynağı: NTV

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler