Güncelleme: 12:52 TSİ 08 Ocak 2018 Pazartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

CIA Başkanı'ndan İran'daki protesto ile ilgili açıklama

Tahran Yönetiminin, ABD'nin İran'daki protesto eylemlerini kışkırttığı suçlamalarını geri çeviren CIA Başkanı Mike Pompeo, İran'daki protestoların "henüz bitmediğini" ifade etti.
CIA Başkanı'ndan İran'daki protesto ile ilgili açıklama
Güncelleme: 12:52 TSİ 08 Ocak 2018 Pazartesi

ABD dış istihbarat servisi CIA Başkanı Mike Pompeo, Amerikan dış istihbaratının İran'daki protestolara karıştığı yönündeki suçlamaları geri çevirdi. Pompeo, "Bu yanlış. Onlar İran halkı" şeklinde konuştu.

Amerikan haber kanalı Fox News'a konuşan CIA Başkanı Pompeo, Tahran yönetiminin ABD'nin İran'daki protestoları kışkırttığı yönündeki suçlamalarını değerlendirdi.

Mike Pompeo Tahran yönetiminin suçlamalarını geri çevirirken, İran'da ülke genelindeki protestoların, İran halkı tarafından başlatıldığını belirtti.

CIA Başkanı Mike Pompeo, İran halkının protestoları “daha iyi yaşam şartları ve 1979 yılından bu yana yaşadıkları teokratik düzeni bitirmek için başlattıklarını” öne sürdü. Pompeo, "protestolar bitmedi" diyerek de eylemlerin süreceği görüşünde olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Trump Twitter üzerinden İran'daki protestoları desteklediklerini belirten açıklamalar yapmıştı. Tahran yönetimi de ABD'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etmiş ve ABD Başkanı ile başkan yardımcısının bizzat protestoları kışkırttığını öne sürmüştü.

İran'da 28 Aralık 2017 tarihinde ekonomik sıkıntıları protesto etmek üzere Meşhed kentinde başlayan protestolar kısa sürede farklı kentlere de yayılarak, hükümet karşıtı gösterilere dönüşmüştü.

Sokak gösterilerinde 21 kişi hayatını kaybederken eylemlerin başlamasından bir hafta sonra İran Devrim Muhafızları “eylemlerin bastırıldığı” açıklamasını yapmıştı.

Haber kaynağı: DW Türkçe

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Suudi Arabistan: Cemal Kaşıkçı, konsoloslukta öldü

Suudi Arabistan: Cemal Kaşıkçı, konsoloslukta…

SON DAKİKA FLAŞ HABER: Suudi Arabistan Krallığı, 2 Ekim'de İstanbul Suudi Başkonsolosluğu'na evlilik…
Kayseri'de otomobil takla attı: 4 ölü!

Kayseri'de otomobil takla attı: 4 ölü!

SON DAKİKA FLAŞ HABER: Kayseri-Adana karayolunda, otomobil, kontrolden çıkarak takla attı. Kazada…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler