Güncelleme: 22:09 TSİ 01 Aralık 2018 Cumartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin görüştü

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Zirvesi kapsamında ikili temaslarda bulunuyor. Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in G20 Liderler Zirvesi kapsamındaki görüşmesi sona erdi. Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile de bir araya gelecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin görüştü
Güncelleme: 22:09 TSİ 01 Aralık 2018 Cumartesi

Son dakika flaş haber!

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve kapsamında bugün ikili temaslarda bulunuyor.

İlk görüşmesini TSİ 16.30'da Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile yapan Erdoğan daha sonra Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

"HAYATİ KONULARDA GÖRÜŞME FIRSATIMIZ OLDU"

Görüşmenin başında kısa bir açıklama yapan Erdoğan, sözlerine mevkidaşı Putin'e teşekkür ederek başladı.

Erdoğan, "G20 marjında bir araya gelmek beni son derece mutlu etti. Bu ara hayati konularda görüşme fırsatımız oldu. Bizler görüşürken arkadaşlarımız bir araya geldiler." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk akımıyla ilgili yaptığımız görüşmeler büyük önem arz ediyor. Bu arada İdlib ile ilgili olarak İstanbul'daki dörtlü zirve çok çok büyük önem arz etti. Tabii atmamız gereken çok daha farklı adımların olduğuna inanıyorum. Çok kısa da olsa dar çerçevede İdlib ile ilgili bir görüşme yapmayı doğru buluyorum." diye konuştu.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile MİT Başkanı Hakan Fidan da hazır bulundu.

PUTİN'DEN TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Zirvede Erdoğan ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Putin, "Bundan kısa bir süre önce İstanbul'da bir araya gelme imkanı bulmuştuk. Türk Akım Deniz Yatağı inşaatının bitişini birlikte kutlamıştık." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin dış politika konularında bir ortak olarak ne denli güvenilir olduğunu kanıtladığını vurgulayan Putin, iki ülke ilişkilerinin çok farklı alanlarda devam ettiğini söyledi.

Ticari ilişkilerde de istikrarlı bir artış olduğuna dikkati çeken Putin, şunları kaydetti:

"Önce bu projenin (Türk Akım Deniz Yatağı) ulusal ekonomimizin ve enerji güvenliğinin sağlanmasına büyük katkısı olmaktadır. Sadece bizler için değil bütün Avrupa çapında bu söz konusu olacaktır. Ayrıca çok farklı alanlarda iş birliğimiz devam etmektedir. Aramızdaki ticari ilişkilerde oldukça istikrarlı bir artış var. Bunu hem geçen yıl hem bu yıl gördük. Bu toplantıyı verimli iş birliğimizin bir göstergesi olarak addediyorum. İş birliğimizde çok önemli ilerlemeler kaydediyoruz. İstanbul toplantısı sonrasında da bu ilerlemeye dair çok güzel sinyaller, mesajlar almaya devam ediyoruz."

CUHURBAŞKANI ERDOĞAN ARJANTİN DEVLET BAŞKANI MACRİ İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ruya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmenin ardından G20 Liderler Zirvesi'nin Dönem Başkanı ve Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri ile görüştü.

G20 Liderler Zirvesi'nin yapıldığı Costa Salguero Fuar Alanı'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme yarım saat sürdü.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ve İngiltere Başbakanı May ile de bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Shinzo Abe 

Münbiç başta olmak üzere bölgedeki gelişmeler ve Cemal Kaşıkçı cinayetinin Erdoğan-Trump görüşmesindeki iki önemli başlık olması bekleniyor.

Suriye merkezli gelişmeler Erdoğan'ın Putin ile yapacağı görüşmede de ele alınacak. İki liderin görüşmesinde Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin de gündeme geleceği ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili daha önceden yaptığı açıklamada iki ülke arasında Türkiye'nin arabulucu olabileceğini belirtmişti. 

Haber kaynağı: ntv.com.tr

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ile ilgili gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin…
YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ile ilgili gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler