Güncelleme: 00:08 TSİ 02 Aralık 2018 Pazar
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kaşıkçı cinayetindeki yerel işbirlikçileri kim?

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Arjantin'de iki gün süren G-20 Liderler Zirvesi'nin ardından basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi gazeteci Kaşıkçı cinayetine ilişkin "Veliaht Prens'in 'suç sabit olmadıkça kimseyi suçlayamayız' yaklaşımını kabullenmek mümkün değil. Bu vahşi cinayetin emrini vereninden uygulayanına kadar dünya kamuoyunun tatmin olması gerekir. Yerel işbirlikçi kim bunu açıklayacaksınız "dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kaşıkçı cinayetindeki yerel işbirlikçileri kim?
Güncelleme: 00:08 TSİ 02 Aralık 2018 Pazar

Son dakika flaş haber!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi ve ikili temasları değerlendirdi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

"G20 ülkeleri olarak kapsamlı bir gündemle biraraya geldik. Karşı karşıya bulunduğumuz riskleri bertaraf edebilmek için neler yapabileceğimizi istişare ettik. Buenos Aires Eylem Planı'nı kabul ettik.

İstanbul Havalimanı başta olmak üzere son dönemde hayata geçirdiğimiz projeleri liderlerle paylaştık.

Doğu Akdeniz sorunu

Rum kesimi, Kıbrıs Türkü'nün asli haklarını görmezden gelen mütecaviz politikalarını devam ettirdikçe gerekli önlemleri almayı sürdüreceğiz. Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarının asli sahiplerinden KKTC'nin haklarının emrivakilerle gaspedilmesine asla izin vermeyeceğiz.
Avrupa'nın enerji arz güvenliğine de katkı yapıyoruz. Türkiye, Doğu Akdeniz'deki kendi hukukunu korumakta kararlı.

Mülteci düşmanlığını körükleyenler, hatalarıyla yüzleşmek zorunda kalacaklar.

Dünya ticareti karanlığa gidiyor

G-20 Zirvesi ticaret savaşlarının konuşulduğu bir dönemde icra edildi. Dünya ticareti kaotik bir şekil almaktadır.

Müttefiklerimiz tarafından PKK'lı teröristlerin desteklendiğine bizzat şahit oluyoruz. Suriye'nin kuzeyinde ülkemizin ve bölgemizin güvenliğine tehdit oluşturan hiçbir yapıya izin vermeyeceğiz.

Fırat'ın doğusu ve PKK

Fırat'ın batısını olduğu gibi doğusunu da bölücü terör örgütünün zulmünden ve işgalinden çok yakın bir zamanda kurtaracağız.

"Yemen'in acıları dindirilmeli"

Dört yıla yakın süredir derinleşerek devam eden Yemen krizine artık acilen çözüm bulunması gerekiyor.

Yemen halkının acıları en kısa sürede dindirilmelidir. Yemen'in bağımsızlığı, egemenliği, toprak bütünlüğü ve birliği mutlaka korunmalıdır.

Kaşıkçı cinayeti

Hadiseden haberdar olduğumuz andan itibaren, Kaşıkçı cinayetini aydınlatmak için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Suudi yönetimi tarafından önce inkar edilen, ardından çarpıtılmaya çalışılan ve nihayetinde kabullenilen bu cinayet, Türkiye'nin kararlı tavrı sayesinde açığa çıkmıştır.

"Kaşıkçı 7,5 dakika boğularak öldürüldü"

Bizim için bu olay alçakça bir cinayettir ve öyle de kalacaktır. Kaşıkçı'nın 7,5 dakikada boğularak öldürüldüğünün kanıtı var. Sorumlular Türkiye'de yargılanmalıdır.

Suudi Arabistan Veliaht Prens'in 'suç sabit olmadıkça kimseyi suçlayamayız' yaklaşımını kabullenmek mümkün değil.

"Yerel işbirlikçi kim? açıklayacaksınız!"

Türkiye, burada açık ve net bilgileri, belgeleri kim istediyse hepsine verdi. Suçluları bize vermelerini istedik. Biz yargılıyoruz diyorlar. 22 kişinin tutuklu olduğunu ve bunların içinde idamla yargılanacak olanların olduğunu söylüyorlar.

Suudi Arabistan'dan gelen başsavcı kendi bilgi belgelerini bizim başsavcımıza vermedi. Süreci takip ediyoruz. Tüm dünyanın meselesidir. Yerel işbirlikçi kimdir, bunu bize açıklayacaksınız. Bizim, Kraliyet Ailesi'ni yıpratmak gibi bir niyetimiz yoktur.

Bu vahşi cinayetin emrini vereninden uygulayanına kadar dünya kamuoyunun tatmin olması gerekir. Bu olayı asla siyasi bir mesele olarak görmedik. Cinayetin emrini kim verdiği açığa çıkarılmalı.

Bu vahşi cinayetin emrini vereninden, uygulayanına kadar tüm sorumluları ortaya çıkartılmadan ne İslam dünyasının ne de dünya kamuoyunun tatmin olması mümkün değildir.

Trump görüşmesi

(Trump ile görüşme) Amerika ile Türkiye ilişkilerinin stratejik ortaklığa bağlı olduğu ortadır. Şu anda Kuzey Suriye'de Fırat Doğusu Münbiç, bu çevrede Fırat Kalkanı ve İdlib'i değerlendirme imkanı bulduk. Münbiç'i kendileriyle ele aldık. Halkbank konusunda kendileriyle görüştük. Gerekli bilgileri verdik. Bankamızın yetkilileri de şu an oradalar. Ayrıca FETÖ konusunuda konuştuk. Ben bu konuda ümidimi yitirmek istemiyorum hala umutluyum. Umarım FETÖ konusunuda çözeceğiz.

Putin'den vize talimatı

(Putin ile görüşme) Yaptığımız görüşmelerle vizeler konusunda kısmi olarak vizelerin kaldırılması kararını Sayın Putin verdi.

Ermeni soykırımı iddiaları

Benim ülkemde şu an 100 bin Ermeni yaşıyor. İnsani davranıyor ve hala bu şekilde yaşamaya devam ediyorlar. Soykırım meselesinde gelelim bunu tarihçilere bırakalım. Bizim tarihimizde böyle bir olay yok. Her türlü tartışmaya da gireriz.

(Kaynak: Yeni Şafak)

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler