Güncelleme: 03:43 TSİ 20 Ocak 2020 Pazartesi
Makale detayı
Facebook'ta Paylaş

Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz.

İbrahim Karagül
Güncelleme: 13:45 TSİ 17 Temmuz 2019 Çarşamba

* “Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz.” Erdoğan’ın bu sözü, devlet aklıdır, mücadele yöntemidir, duruşudur. * Dik durmasaydık Gezi terörü de, 15 Temmuz da başarılı olacaktı. * Akdeniz’de bir jeopolitik harita çiziliyor. Türkiye bu haritaya müdahale edece

“Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözü, Türkiye’nin üzerinde yürüdüğü yolun çerçevesini, güzergâhını, varacağı yeri belirliyor.

Coğrafyamızda ve dünyada esen sert fırtınalara karşı bir devlet aklını, refleksini, mücadele yöntemini, duruşu belirliyor. Bu söz, Türkiye’nin devlet felsefesinin ana aksını oluşturuyor. İç politikadan ekonomiye, güvenlik politikasından dış politikaya kadar bir ilkeyi ifade ediyor.

EKONOMİK SAVUNMA HATTI: TERBİYE ETME DÖNEMİ BİTTİ

Bu ilkeyi, dışarıdan gelen ekonomik saldırılarla mücadelede görüyoruz. Türkiye geri adım atmıyor, baskılardan korkup diz çökmüyor, direniyor, tedavisini arıyor, yeni kapılar açıyor, yeni pazarlara yöneliyor.

Ekonomik ambargo ya da saldırılarla bir ülkeyi terbiye etme yöntemi, bu ilke yüzünden iflas etmiştir. Eğer yumuşarsak, geri adım atarsak bu, ekonominin düzelmesiyle değil, ülkemizin rehin alınmasıyla, heba edilmesiyle sonuçlanacak, bir yıkım hazırlanacak, bu biliniyor.

Buradan hareketle bir ekonomik savunma hattı, direnç hattı oluşturuluyor. İçeride buna yönelik “uyum” eksenli değişimler yapılırken dışarıdan gelen dalgalarla mücadele için hazırlıklar yapılıyor, küresel ticaret savaşının doğurduğu boşluklar doldurulmaya çalışılıyor.

PATRİOT’LAR İÇİN YALVARIYOR OLACAKTIK. BİZİ SAVUNMASIZ BIRAKACAKLARDI. AMAÇ BUYDU.

Savunma alanında da “dik duracağız, dikleşmeyeceğiz” ilkesi üzerinden hareket ediliyor. ABD’nin bütün baskılarına, Avrupa veya NATO’nun bütün baskılarına, içerideki “cephe”nin bütün baskılarına rağmen Türkiye, hava savunma sistemleri konusunda geri adım atmadı.

S400 tartışması iç politik meseleye dönse de, bütün Batı’nın müdahale ettiği bir meseleye dönse de Türkiye dik durdu. Ve S-400’ler geldi, gelmeye devam ediyor.

İçeriden korkutanlara bakılsaydı, ABD’nin ambargo tehditlerine bakılsaydı, bu süreç çoktan sona erecek, Türkiye bugün hâlâ Avrupa başkentlerinde Patriot dileniyor olacaktı.

Onlar vermeyecekti, teknoloji aktarmayacaktı ve ülkemiz, Suriye’nin kuzeyinde, Doğu Akdeniz’de, Ege’de savunmasız bırakılacaktı. Çünkü amaç buydu. Amacın bu olduğunu, Türkiye’yi savunmasız bırakmak olduğunu 15 Temmuz’da en kanlı haliyle gördük çünkü.

“ABD İLE Mİ ÇATIŞACAĞIZ” DİYEREK İÇERİDEN KORKUTANLAR BU KUŞATMANIN PARÇASIDIR..

“Dik durup dikleşmeme” meselesini Suriye’nin kuzeyinde de gördük. ABD ve müttefiklerinin Türkiye’yi çevreleme operasyonunun en kapsamlı projesi bu bölgede uygulandı. İran sınırından Akdeniz’e uzanan terör koridoru aslında bir “Türkiye Cephesi”ydi ve Suriye topraklarında yüzlerce kilometre boyunca bu cephe için olağanüstü yığınaklar yapıldı.

“İçerideki ortaklar”ın da yardımıyla Türkiye’nin bu kuşağa müdahalesi engellenmek istendi. 15 Temmuz’dan önce “kuşağın” Türkiye tarafı FETÖ’cü komutanlarla güvenceye alınmıştı.

“ABD ile mi çatışacağız” diye korku salanlar oldu. Ama Türkiye dik durdu, terör kuşağının Akdeniz’e açılan kapısı Fırat Kalkanı ve Afrin Operasyonu ile kapatıldı.

Şimdi doğu kapısı Pençe gibi operasyonlarla kapatılıyor. Türkiye yine dik duruşunu sürdürecek, iki kapısı da kapatılan terör kuşağının birkaç bölgeden beli kırılacaktır. İşte o zaman bakın kimler sahaya çıkacak, ABD ve PKK adına korku pazarlayacak, zihin karıştıracak.

AKDENİZ’DE BİR JEOPOLİTİK HARİTA ÇİZİLİYOR. TÜRKİYE BU HARİTAYA MÜDAHALE EDECEKTİR.

“Dik durup dikleşmeme” ilkesini şimdi Doğu Akdeniz’de izliyoruz. Suriye’nin kuzeyinden bizi çevrelemeye çalışanlar, kuşatmayı Akdeniz’e uzattı. Doğu Akdeniz’e hemen bütün Batılı ülkeler savaş gemileri taşıdı.

Doğalgaz pazarlığı, sondaj krizi, açık ve örtülü anlaşmaların dışında bütün bu ülkeler Türkiye’nin karşısında ortak cephe kurdu. Enerjinin ötesinde bir jeopolitik harita çiziliyor aslında.

Türkiye, yalnızlığına rağmen hiç geri adım atmadı. Kendisi de sondaja başladı. Sismik ve sondaj gemilerini bölgeye gönderdi, çalışma başlattı. ABD ve İsrail’in örgütlediği, bölge ülkelerinin katıldığı bu cephenin, Ege adalarını füze üslerine döndürmeleri, askeri tatbikatları, ambargo arayışları Türkiye’nin gözünü korkutamadı. AB’nin önceki gün aldığı “cılız” yaptırım kararına karşı Türkiye dördüncü gemiyi de bölgeye gönderme kararı aldı.

Yine ABD, Türkiye’ye ambargo kararı için iki kez basın toplantısını iptal etti. Onlar da ambargo kararı alabilir, bu beklenebilecek bir şey. Ama bu da Türkiye’yi yumuşatmayacaktır. Dik durmak öyle bir şeydir çünkü.

DİK DURMASAYDIK GEZİ TERÖRÜ, 15 TEMMUZ BAŞARILI OLACAKTI.

Eğer Erdoğan, yakın çevresi, ekibi, onunla omuz omuza yürüyen milyonlar dik durmasaydı Gezi terörüyle hükümet devrilecek, Türkiye AB’ye rehin verilecekti. Eğer dik durulmasa, korkulsa ve yumuşansaydı 17-25 Aralık başarılı olacak, 15 Temmuz başarılı olacak, bugün Türkiye’nin sokaklarında iç çatışmalar yaşanıyor olacaktı.

Eğer yumuşasak, ürksek, tedirgin olsak, sinsek ve “yalvarır” pozisyon alsaydık, terör, dışarıdan aldığı büyük destekle bugün bütün ülkeyi çok daha ağır biçimde vuruyor olacaktı.

Eğer irademizi Atlantik çevresine teslim etseydik, FETÖ ve PKK bugün Türkiye’de ortak yönetim kuruyor olacaktı, ülkemiz yüz yıl sonra bir kez daha büyük bir çöküşe sürüklenecekti.

YUMUŞAMAYACAK, YUMRUĞUN SIKI OLACAK, GÜCÜNÜ BU TOPRAKLARDAN ALACAKSIN..

Eğer dik durmasaydık; Türkiye son on yıldaki büyük yükselişini gerçekleştiremeyecek, bugün hâlâ Batı kapılarında para dileniyor olacak, İran sınırından Ege’ye kadar bütün güneyde ülkemizi hareket edemez hale getirmiş olacak, bu dönemde Ankara’da hükümetler gelip gidecek, iç istikrarsız alabildiğine yayılacak, Batı’dan gelen ütün müdahaleler sonuç doğuracak, Türkiye paçavraya çevrilmiş olacaktı.

“Dik duracaksın ama dikleşmeyeceksin.” Yumuşamayacak, ezik olmayacaksın. Yumrukların sıkı olacak, gücünü bu topraklardan bu milletten alacaksın. Tarihin derinliklerinden hareket edecek, geleceğe öyle yol alacaksın.

Gücünü bu topraklardan almayanların korkularını paylaşmayacaksın. Yüz yıl sonra başlayan “büyük hesaplaşma”nın aslında bir kader olduğunu, bu eşiğin ancak bir dirençle aşılacağını bileceksin. Bu dirence karşı sahayasürülenlerin arkasında kimin aklı olduğunu, nasıl bir Türkiye hayal edip planladıklarını bileceksin.

FIRTINA NEREDEN GELİRSE GELSİN, TARİHİN AKIŞI DEĞİŞTİ BİR KERE..

Bundan sonra ne gelirse gelsin, ne fırtınalar eserse essin, ağlamadan, sızlamadan, yalvarmadan, diz çökmeden sadece mücadele ile üstesinden gelinebileceğinin farkında olacaksın.

Bunu Suriye’nin kuzeyinde gördük, ekonomik mücadelede görüyoruz ve göreceğiz, Doğu Akdeniz’de görüyoruz, S400 meselesinde gördük, gelecekse ambargolarda da göreceğiz.

Çünkü yüzyıllık kuşatma, yüz yıllık mücadele, yüz yıllık hesaplaşma, yüz yıllık meydan okumayla yüzleşiyoruz. Fırtınalar ne kadar sert eserse essin, bu yol yürünecek, içeriden ve dışarıdan gelen saldırı dalgalarına göğüs gerilecek, bu ülke bunun üstesinden gelecek, biliyoruz.

Çünkü tarihin akışı değişti bir kere.. Kimse bu yükselişi durduramaz, biliyoruz.

MERHAMET DİLENİRSEK MAHVOLURUZ. ÖNCÜLER DİRENECEK MİLLET YÜRÜYECEK.

Yalvarırsak, merhamet dilenirsek küçülürüz, mahvoluruz bunu da biliyoruz. Elini nereye uzatırsan o kadar güçlüsün, zor oyunu bozar dönemindeyiz. Sadece biz değil, bütün dünya böyle bir dönemi yaşıyor. Güce, kararlılığa yatırım yapma dışında hiçbir seçeneğimiz yok.

Ve Türkiye bunu yapıyor. Böyle de devam edecek. Öncüler dik durdukça, devlet dik durdukça, iktidar alanlarını yönetenler dik durdukça millet de dik duracak. Çünkü Anadolu topraklarındaki bin yılımız bu felsefeye dayalı. Bu siyasi genetiğe dayalı.

(YENİ ŞAFAK)

Haberin Etiketleri : İbrahim Karagül
adv
SON DAKİKA
20:04 - Gripten korunmak için 9 önemli kural!16:02 - Sağlık Bakanlığı'ndan artan grip vakaları ile ilgili açıklama19:59 - Taklit ve hileli 386 ürünlerin listesi açıklandı16:45 - İstanbul'da 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi!15:55 - Adana Çukurova'da hakaret içerikli sınav sorusu hazırlayan Din Kültürü öğretmenine soruşturma15:27 - İran: Ukrayna uçağı füze sanıldığı için yanlışlıkla vuruldu22:18 - İran dini lideri Hamaney'den Trump'a tokatlı fotoğraf mesajı22:15 - MSB: İdlib'de ateşkese varıldı22:02 - İHH, Avustralya'daki itlaf edilecek develere talip22:21 - 2020 Hac kuru sonuçları belli oldu13:10 - İran ABD'nin Irak'taki iki hava üssünü balistik füzelerle saldırdı!12:34 - İran'da 176 kişiyi taşıyan Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağı düştü!16:49 - İran'nın en zayıf misilemesi bile ''ABD için kabus olacak''10:51 - Almanya, Fransa ve İngiltere'den İran ile ilgili açıklama00:18 - Kasım Süleymani’nin kızı Zeynep: Babamın intikamını amcam Nasrallah alacak22:05 - Gazze'de şehit edilen Kasım Süleymani için taziye çadırı kuruldu21:00 - İran'da şehit edilen Kasım Süleymani için intikam bayrağı asıldı13:18 - Ali Karahasanoğlu: Süleymani’nin öldürülmesine niye sevineyim?21:03 - Hizbullah'tan şehit edilen General Kasım Süleymani için "intikam" vaadi17:49 - Hamas'tan şehit edilen Kasım Süleymani için taziye mesajı17:38 - Ali Hamaney'den Kasım Süleymani açıklaması: Suçluları acı bir intikam bekliyor!16:55 - İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani Irak'ta şehit edildi!17:25 - İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Hüseyin Selami: ABD ile savaştan korkmuyoruz20:36 - HÜDA PAR/Sağlam: Türkiye, Libya'da müzakere odaklı bir politika izlenmelidir17:22 - Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması: İsteseler de istemeseler de yapacağız14:31 - Yerli elektrikli otomobil hangi şehirde üretiliyor?20:43 - 2020 Asgari Geçim İndirimi belli oldu17:20 - 2020 asgari ücret rakamı belli odu20:45 - Ahmet Davutoğlu'nun A Takımı belli oldu13:33 - İmamoğlu: Kanal istanbul projesi ''ihanet değil cinayet''13:28 - Suriye'nin İdlib kentinde 40 köy Esad yönetiminin kontrolüne geçti19:22 - Kanal İstanbul için ÇED raporu komisyondan geçti (Kanal İstanbul nedir, güzergahı neresi?)17:35 - Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2020 artış oranları belli oldu22:54 - İstanbul'da Trafik Vakfı'nın araç çekme faaliyeti durduruldu19:25 - İstanbul Şehir Üniversitesi, Marmara Üniversitesi'ne devredildi14:04 - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan Doğa Koleji açıklaması13:59 - Akdeniz'de İspanya’ya ulaşmaya çalışan 8 sığınmacı boğularak öldü18:54 - Ankara'da FETÖ operasyonu: 171 kişiye gözaltı23:25 - Erdoğan: Bunlar Şehir Üniversitesi ile ilgili Halk Bankası'nı dolandırmak istediler21:20 - İktidarın Şehir Üniversitesi'ni tasfiye etmesi meselesi!13:44 - Bakırköy’de bir dairede aynı aileden 3 kişi Siyanür ile intihar etti!10:41 - Ağustos ayı işsizlik rakamları açıklandı00:13 - Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump arasında 1 saat 15 dakika görüşme22:47 - Tahliye edilen Ahmet Altan tekrar gözaltına alındı00:28 - Belçikalı 9 yaşındaki Laurent Simons üniversiteden mezun olacak!00:20 - İran 53 milyar varil yeni petrol rezervi buldu!00:10 - Bolivya'da Devlet Başkanı Evo Morales'e askeri darbe00:05 - ABD: Türkiye S-400'den kurtulmazsa yaptırımlar devreye girer23:12 - ''ABD için Suriye'de değişen bir şey yok''22:57 - Erdoğan: Barış Pınarı Harekatı kesinlikle devam edecek00:24 - Devre mülkte ''Bedava tatil kazandınız'' vurgunu!00:05 - İstanbul'da ıspanaktan 108 kişi zehirlendi!23:36 - Mehmet Altan'a beraat Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'a tahliye karrarı10:15 - Ekim ayı enflasyon rakamları belli oldu00:40 - Haşvîlik nedir ve günümüzdeki temsilcileri kimlerdir?19:59 - DAEŞ, Ebubekir el-Bağdadi'nin öldüğünü doğruladı, halefini açıkladı19:55 - ABD Temsilciler Meclisi Trump için azil sürecini resmen başlatan tasarıyı kabul etti23:48 - Trump: DAEŞ'in Ebubekir el-Bağdadi öldü11:52 - "İngiltere'deki sığınmacı 39 kişi eksi 25 derecedeki dorsede can verdi"23:08 - Erdoğan: ABD'nin YPG'nin çekilmesiyle verdiği sözler yerine getirilmiş değil22:59 - 150 saat içinde PKK/YPG'li teröristler sınırdan 30 kilometre dışarı çıkarılacak20:34 - Türkiye ve Rusya arasında Suriye ile ilgili 10 maddelik güvenli bölge mutabakatı00:46 - Erdoğan: Terör örgütüyle değil ABD ile anlaştık12:54 - Olası İstanbul depremi sonrası tsunami tehlikesi!00:08 - ABD ve Türkiye'den görüşmelerin ardından 13 maddelik ortak açıklama13:42 - Rusya'dan Suriye'deki Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklama15:52 - Barış Pınarı Harekatı'nda 7. gün12:48 - Temmuz ayı işsizlik rakamları belli oldu12:43 - Erdoğan: Münbiç'ten Irak sınırına kadar olan bölgeyi güvenli hale getireceğiz12:11 - ABD'den Türkiye'ye ekonomik yaptırım!11:29 - Erdoğan: Öfkeyle kalkan zararla oturur23:06 - Kandilli Rasathanesi'nden deprem açıklaması: Depremin zamanını bilmiyoruz ama sona yaklaşıyoruz21:05 - Yarın İstanbul'da okullar tatil mi? (Cuma günü İstanbul'da okullar tatil mi?)14:03 - İstanbul'da şiddetli deprem!12:47 - Husiler'den Suudi Arabistan'a uyarı: Her an yeniden vurabiliriz13:43 - Doğalgaz fiyatlarına bir ay arayla ikinci yüzde 15 zam!09:22 - Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine operasyon (3 HDP'li başkan görevden uzaklaştırıldı)00:14 - İran'dan ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşturmak istediği 'Güvenli Bölge' açıklaması23:59 - Rüyamdaki Dünya23:50 - Yazarlığın Sırları13:59 - Mayıs 2019 işsizlik rakamları belli oldu12:55 - İşgalci Siyonist İsrail polisinden Mescid-i Aksa içinde Bayram namazı sonrası Filistinlilere sert saldırı13:35 - HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz hayatını kaybetti14:55 - Denizli'de 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi!10:47 - Temmuz ayı enflasyon rakamları belli oldu00:28 - BOTAŞ'tan doğalgaza yüzde 15 zam!00:24 - ABD, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'i yaptırım listesine aldı00:38 - İran ile İngiltere arasındaki tanker krizinde yeni gelişme!13:27 - Sosyal medyada linç edilen Mustafa İslâmoğlu ne dedi, ne demedi?13:17 - KPSS 2019/1 yerleştirme sonuçları belli oldu13:14 - Eski Orgeneral Yaşar Büyükanıt yoğun bakımda!23:01 - Halkbank'ın eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla tahliye edildi12:11 - Pentagon: Türkiye F-35 programından çıkarılması sonucu 9 milyar dolar kayba uğrayacak12:03 - Rusya/Borisov: Türkiye’ye savaş uçağı da satabiliriz00:26 - Dışişleri Bakanlığı'ndan Beyaz Saray ve Pentagon'un F-35 açıklamasına tepki00:21 - Pentagon'dan ''Türkiye F-35 programında askıya alındı'' açıklaması00:18 - Beyaz Saray'dan S-400 ve F-35 açıklaması09:30 - 2019-YKS sonuçları açıklandı01:22 - Trump'tan S-400 ve F-35 açıklaması10:13 - Nisan ayı işsizlik rakamları belli oldu
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Yazarın Diğer Makaleleri

Son Haberler Bölümler