Güncelleme: 12:21 TSİ 28 Eylül 2017 Perşembe
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Doktor hatasına hastaya 45 bin liralık tazminat

Doktor hatası nedeniyle sol testisini kaybettiğini öne süren vatandaş, 10 yıl süren hukuk mücadelesini kazandı. Mahkemenin verdiği 45 bin liralık tazminat kararı Danıştay tarafından da onaylandı.
Doktor hatasına hastaya 45 bin liralık tazminat
Güncelleme: 12:21 TSİ 28 Eylül 2017 Perşembe

Kırıkkale'de, 2007 yılında gittiği bir kamu hastanesinde yaptırdığı muayenede sol testisini kaybeden vatandaş, hizmet kusuru bulunduğu gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı aleyhine tazminat davası açtı. Hürriyet'in haberine göre, Kırıkkale İdare Mahkemesi'nde görülen davada konuşan hasta, 783 lira maddi, 45 bin lira manevi zararının meydana geldiğini öne sürdü.

Olay günü testisinin sol yumurtasında meydana gelen şiddetli ağrı neticesinde hastanenin acil servisine götürüldüğünü, ultrasona gönderilmeden röntgeninin çekilmesi ile yetinildiğini belirten davacı, maddi zararının Hacettepe Üniversitesi'ne tedavi için yatırılan miktar olduğu, yanlış teşhis sonucu mağdur olduğu ve hizmet kusurunun işlendiğini iddia etti.

DANIŞTAY ONADI

Kırıkkale İdare Mahkemesi, ilk olarak maddi tazminat talebinin kabulü, manevi tazminat talebinin ise bir kısmını reddetti. Kararın davacı tarafından temyiz edilmesiyle devreye giren Danıştay 15. Dairesi, 2014 yılında manevi tazminatın kısmen reddi yönündeki kararı bozarak diğer kısımları onadı.

Danıştay'ın bozma kararına uyan Kırıkkale İdare Mahkemesi, daha önce onanan 5 bin lira manevi tazminata ek olarak 40 bin lira manevi tazminata daha hükmedilerek toplamda 45 bin TL manevi tazminat talebinin kabulüne hükmetti. Yeniden temyiz edilen kararda son sözü Danıştay 15. Dairesi söyledi. Dosyadaki belgeler ile temyiz dilekçesindeki iddiaların incelenmesinden, temyiz istemine konu kararın hukuka ve usule uygun olduğuna hükmeden Danıştay 15. Dairesi, kararın bozulmasını gerektirecek yasal bir sebebin bulunmadığına dikkat çekti.

Haber kaynağı: ntv.com.tr

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler