Güncelleme: 09:57 TSİ 06 Ağustos 2018 Pazartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Endonezya'da 7 büyüklüğünde deprem: 347 ölü

SON DAKİKA FLAŞ HABER: Endonezya'nın doğusundaki tatil cenneti Lombok adası bir haftalık aradan sonras yeniden büyük bir depremle sarsıldı. Lambok adasında dün meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki deprem şu ana kadar 347 kişinini yaşamını yitirmesine neden oldu. 300'den fazla yaralı var. Deprem sonrası 130'dan fazla artçı meydana geldi. Tatil yapan binden fazla turist deprem bölgesinden tahliye edildi. Deprem sonrası verilen tsunami uyarısı ise kaldırıldı.
Endonezya'da 7 büyüklüğünde deprem: 347 ölü
Ajanslar
Güncelleme: 09:57 TSİ 06 Ağustos 2018 Pazartesi

Son dakika flaş haber!

 Endonezya'nın doğusundaki tatil cenneti Lombok adası dün akşam 7.0 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. 7.0 büyüklüğündeki deprem yerin 10 kilometre altında meydana gelmesine rağmen büyük bir felakete yol açtı.

Deprem hava karardıktan hemen sonra adanın kuzey sahillerinden açıkta 10 kilometre derinlikte meydana geldi.

Deprem Endonezya'nın tatil cenneti Bali adasında da hissedildi.

Depremde şu ana kadar 347'den fazla insan yaşamını yitirken, 300'den fazla yaralı olduğu belirtiliyor. Bölgede binden fazla turist tahliye edildi.

Bölgedeki binden fazla binanın hasır gördüğü ya da yıkıldığı belirtiliyor. Endonezyalı yetkililer ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Depremin hissedildiği Bali Adası'nda ise şu ana kadar 2 kişinin öldüğü bilgisi paylaşıldı.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo da deprem felaketinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, ilgili tüm birimlere en iyi şekilde bölgede çalışmalarını yürütmesi çağrısında bulundu.
Depremde 1000’den fazla evin zarar gördüğü bölgede, helikopter destekli kapsamlı arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Endonezya Meteoroloji, İklim ve Jeofizik Kurumu (BMKG), dün akşam merkez üssü Lombok'un 27 kilometre kuzeydoğusu olan ve 10 kilometre derinlikte meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremin ardından verilen tsunami uyarısını kaldırmıştı.

Endonezya'nın Lombok adası geçtiğimiz hafta 6.4 büyüklüğündeki bir depremle sarsılmıştı. Depremde 16 kişi yaşamını yitirirken, 350 kişi de yaralanmıştı.

Büyük Okyanus'ta "Ateş çemberi" olarak anılan volkan yayı ve fay hatlarının üzerinde bulunan Endonezya'da sık sık büyük depremler meydana geliyor.

Aralık 2004'te Sumatra adası açıklarında olan 9.1 büyüklüğündeki deprem bölge ülkelerinde büyük bir tsunami felaketini tetiklemiş ve çoğu Endonezya'da olmaz üzere 230 bin kişi yaşamını yitirmişti. 

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Çanakkale'de 5 büyüklüğünde deprem!

Çanakkale'de 5 büyüklüğünde deprem!

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Çanakkale Ayvacık açıklarında AFAD'ın bildirdiğine göre 5,0 büyüklüğünde…
Çanakkale'de 5 büyüklüğünde deprem!

Çanakkale'de 5 büyüklüğünde deprem!

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Çanakkale Ayvacık açıklarında AFAD'ın bildirdiğine göre 5,0 büyüklüğünde…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler