Güncelleme: 20:40 TSİ 01 Ocak 2019 Salı
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Erdoğan, AK Parti'nin Ankara ilçe belediye başkanı adaylarını açıkladı

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin Ankara'nın 23 ilçesindeki belediye başkanı adayını açıkladı. AK Parti, üç ilçede ise MHP'nin adayını destekleyecek.
Erdoğan, AK Parti'nin Ankara ilçe belediye başkanı adaylarını açıkladı
Güncelleme: 20:40 TSİ 01 Ocak 2019 Salı

Son dakika flaş haber!

AK Parti'nin Ankara ilçe belediye başkanı adayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.

Cumhurbaşkan Erdoğan, salona gelişinde, salon dışında toplanan kalabalığa seslendi.

Erdoğan, “Açıklayacağımız 25 ilçenin 3’ü MHP’den, diğerleri partimizden. "Cumhur İttifakı'nı inşallah Ankara'mızda, başkentimizde, karşımızdaki illet ittifakına karşı muzaffer kılacağız. Buna hazırız değil mi? Bakın biz başkentimize yakışır bir belediye başkan adayı belirledik. Herhangi bir ilçeden belediye başkan adayı değil, 5 dönem Kayseri Büyükşehiri yönetmiş olan bir belediye başkanı. Daha sonra Çevre Şehircilik Bakanlığı yapmış bir milletvekilimiz. Yani o günden bugüne hayatı tamamıyla şehircilikle, çevrecilikle, belediyecilikle geçmiş bir kardeşimizi başkentimize belediye başkan adayı yaptık" şeklinde konuştu.

AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilen Mehmet Özhaseki de otobüs üstünde yaptığı konuşmada, "Ankara'da hep birlikte, gece gündüz demeden sizlerle çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayacağız. İnşallah Büyükşehir Belediye başkanı olduktan sonra 'ben' değil, 'biz' kültürüyle Ankara'yı yöneteceğiz, güzel hizmetler yapacağız" diye konuştu.

Salonda konuşma yapan Mehmet Özhaseki, "İki aydır 30 kişilik ekiple çalışıyoruz. Projlerimizin hepsinin hesabı yapıldı" dedi.

ERDOĞAN: O İKİ İLÇEYİ ALARAK DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATACAĞIZ

Salonda bulunanlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"İnanıyorum ki Ankara da bizi sevdi. Onun için 16 yıldır bizi bırakmadı, bırakmıyor ve bırakmayacak.

Bugün isimlerini milletimizle paylaşacağımız arkadaşlarımızın Ankara'ya yapacakları hizmetlerde inşallah daima yanlarında olacağız. Çünkü Ankara siyasetin de hizmetin de yatırımın da en iyisine layıktır. Çünkü Ankara başkenttir. Türkiye'yi dünyada temsil eden şehrimizdir, vitrinimizdir. Ankara'yı büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarımıza, adaylarımızı da başkentli hemşehrilerimize emanet ediyoruz. Buna hazır mıyız?

Milletin gönlünde yeri olmayan, ilinde, ilçesinde karşılığı bulunmayan hiç kimsenin AK Parti listelerine girebilmesi mümkün değildir. Tabii bir yarış. Aday adaylarımız oldu. Bu aday adayları içerisinden istişarelerimizi yaptık. Bu istişarelerimizin neticesinde sizlere açıklayacağım isimleri Ankara'mızın, gerek büyükşehir gerekse ilçe belediye başkan adayları olarak belirledik.

Milletimizle aramızdaki bu güçlü ve hasbi bağ koptuğu gün bizim de misyonumuzun bittiği gündür. Hamdolsun bugüne kadar gerek hizmetlerimizle gerek seçimlerde aldığımız neticelerle bu bağın ilk günkü gibi sağlam olduğunu biliyoruz, görüyoruz. Bunun için 'AK Parti her gün seçime hazırdır' diyebiliyoruz.

Çankaya’yı almaya var mıyız? Yenimahalle’yi almaya var mıyız? Bu iki ilçeyi de alarak yeni bir değişim ve dönüşümü başlatmamız lazım. Çankaya'nın ismi büyük ama içindeki hizmete bakınca ne yazık ki berbat, rezalet. Yenimahalle ayrı öyle.

Ankara’da yeni bir değişim ve dönüşümü 1 Nisan’dan itibaren başlatacağız. Ankara Ankara, 31 Mart seçimlerinde rekor bir oyla sandıkları patlatıyor muyuz? Türkiye'ye ve başkente hizmet için bir kez daha 'AK Parti' diyor muyuz? Başkentimizin geleceğini birlikte inşa etmek için yeniden kolları sıvıyor muyuz?

PKK, PYD, DEAŞ ve FETÖ'ye kadar karanlık güçlerin besleyip büyüttüğü, üzerimize saldığı ne kadar örgüt varsa hepsinin başını ezdik, eziyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 yılda yapılan icraatlara ve 2018'e ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, şöyle konuştu: "Derslik sayısını 575 bine, öğretmen sayısının 920 bine çıkarttık. Bu alandaki sorunlar büyük ölçüde çözüldü. Milli Eğitim Bakanlığında destek personelle birlikte 1 milyon 32 bin kişinin görev yapıyor. Üniversite sayısının 130 ilaveyle 206'ya, akademik personel sayısının 82 bin ilaveyle 158 bine çıkarttık. Üniversite öğrencilerimizin sayısını 1 milyon 656 binden 8 milyona ulaştırarak neredeyse talep eden her evladımız için yüksek öğrenimi ulaşılabilir kıldık. Lisans öğrencilerimizin burs miktarını ocak itibarıyla 500 liraya çıkarttık. Master öğrencilerini bin liraya, doktora bin 500 liraya. Bunları yapan AK Parti iktidarı. Yurt yatak kapasitesini 182 binden 689 bine yükselttik. Bay Kemal ne diyor? 'Yurt yok, öğrencilerin kalacağı yurt yok' diyor, Türkiye'de ne kadar yurt var, ne kadar yatak kapasitemiz var, haberi yok. Çünkü kılavuzu karga, sıkıntı burada.

34 şehre söz verdiğimiz 37 stadyumun 16'sının tamamladık. Lisanslı sporcu sayısının 278 binden 8 milyon 360 bine çıkardık.

Hastane yatak kapasitesinin 136 bin ilaveyle 240 bine, sağlık çalışanı sayısının 550 bin ilaveyle 762 bine çıkardık. Bu rakam, özel sektörle birlikte 1 milyon 25 bine ulaştı.

Doktor sayısı 94 bin ilaveyle 231 bine çıkardık. Ambulans sayımızı 618'den 5 bine çıkartarak, uçağından helikopterine pek çok hizmeti devreye alarak, 112 Acil Sağlık İstasyonu sayımızı 481'den 2 bin 711'e yükselterek ihtiyaç anında her vatandaşımıza ulaşılabilmesini sağladık. Toplam 8 şehir hastanesini hizmete açtık. Yakında Ankara Bilkent Şehir Hastanesini de hizmete açıyoruz. Ankara Şehir Hastanesinin yatak kapasitesi 3 bin 300. Toplamda 44 bin 400 yatağa ulaşacak şehir hastanelerimizle sağlık hizmetlerinde vatandaşlarımızı bir üst sınıfa taşıyoruz.

Adalet teşkilatının toplam personel sayısını 61 binden 143 bine çıkartarak sistemin insan kaynağını zenginleştirdik.

Bugüne kadar bölünmüş yol uzunluğunu 20 bin 417 kilometre ilaveyle 26 bin 518 kilometreye, otoyol uzunluğunu da bin 39 kilometre ilaveyle 2 bin 753 kilometreye çıkardık.

Birkaç yıla kadar Bursa, Yozgat, Sivas, Erzincan, Karaman, Kayseri, Mersin, Osmaniye, Gaziantep Yüksek Hızlı Tren hatları inşallah devreye girmiş olacak.

Havalimanı sayısını 30 ilaveyle 56'ya çıkarttık. Gümüşhane, Bayburt, Yozgat, Tokat, Rize, Artvin ve Çukurova havalimanlarının yapımı sürüyor.

Denizcilikte tersane sayısını 41 ilaveyle 78'e, limanların yük kapasitesini 281 milyon ton ilaveyle 471 milyon tona çıkardık. Yat bağlama kapasitesini de 10 bin 45 ilaveyle 18 bin 545'e yükselttik."

KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ: ÖNCE KENDİ MEŞRUİYETİNİ SORGULA

Bay Kemal 'yurt yok' diyor. Haberi yok. Çünkü kılavuzu karga, sıkıntı burada. Sağlık birimlerimizi en modern cihazlarla donattık. Ambulans sayımızı beş bine çıkarttık. Yakında Bilkent Şehir Hastanesi’ni açıyoruz. Havalimanı sayısını 56’ya çıkardık. Doğalgazin gitmediği il kalmadı.

Ülkemizi ve milletimizi hizmetlere kavuşturmak için gece gündüz çalışırken en çok saldırıya kimden maruz kaldık, en çok engeli kimden gördük biliyor musunuz? Evet, anamuhalefet partisi.

Bay Kemal, ‘Türkiye demokrasiden uzaklaşıyor’ iftirasını atıyor. Şimdi de tutmuş bizim meşruiyetimizi, cumhurbaşkanlığımızı sorguluyor. Bay Kemal, önce sen partinin içindeki meşruiyetini sorgula. Bak şu anda, senin kendi genel başkan yardımcıların bile sana dümdüz çakıyor. Bir an önce git de parti tabanı rahatlasın. O olsa olsa terör örgütlerinin beslemelerinden yanadır.

Dünyanın neresinde 9 seçim üst üste kaybedip hala koltuğuna yapışan anamuhalefet başkanı bulabilirsiniz. Senden başka yok. Meşru değilsin. Bir an önce git de şu CHP'nin tabanı rahatlasın."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından belediye başkanı adaylarını tek tek kürsüye çağırarak tanıttı.

İLÇE İLÇE ADAYLAR

Akyurt: Hilal Ayık (Akyurt İlçe Kadın Kolları Başkanı-mühendis)

Altındağ: Asım Balcı (Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri)

Ayaş: Burhan Demirbaş (Ayaş Belediye Başkanı)

Bala: Ahmet Buran (Bala KYK Müdürü)

Beypazarı: Tuncer Kaplan (Beypazarı Belediye Başkanı)

Çamlıdere: Hazım Caner Can (Çamlıdere Belediye Başkanı)

Çankaya: Amber Türkmen (TRT Radyo eski Daire Başkanı)

Çubuk: Baki Demirbaş (İlçe başkanı)

Elmadağ: Gökhan Küçükçelebi (Elmadağ Belediyesi Fen İşleri Müdür Yardımcısı)

Evren: Hüsamettin Ünsal (Evren AK Parti İlçe Başkanı-müteahhit)

Güdül: Muzaffer Yalçın (Belediye Meclis Üyesi)

Haymana: Özdemir Turgut (Haymana Belediye Başkanı)

Kahramankazan: Serhat Oğuz (Kahramankazan İlçe Milli Eğitim Müdürü-öğretmen)

Kalecik: Duhan Kalkan (Avukat)

Keçiören: Turgut Altınok (Keçiören eski Belediye Başkanı)

Kızılcahamam: Süleyman Acar (Kızılcahamam İlçe Başkanı-mali müşavir)

Mamak: Murat Köse

Nallıhan: İsmail Öntaş (Nallıhan Belediye Başkanı)

Pursaklar: Ayhan Yılmaz (25. Dönem Ankara Milletvekili)

Sincan: Murat Ercan (Sincan Belediye Başkanı)

Şereflikoçhisar: Melih Memiş Çelik

Yenimahalle: Veysel Tiryaki (Altındağ Belediye Başkanı)

ÜÇ İLÇEDE MHP'NİN ADAYINA DESTEK

AK Parti'nin aday göstermeyip, MHP'nin adayını destekleyeceği üç ilçe ise şöyle:

Etimesgut: Enver Demirel (Etimesgut Belediye Başkanı)

Gölbaşı: Ramazan Şimşek

Polatlı: Mürsel Yıldızkaya (Polatlı Belediye Başkanı)

SALONDAN NOTLAR

Öte yandan, salonda platformun hemen arkasında "Tevazu, samimiyet, gayret ile önce millet, önce memleket" sloganı yer alırken, salondaki "Haseki başkan yeni bir destan", "Gazi Ankara başkanının yanında", "Cumhur ittifakı milletin bekası", "Belediyeciliğin gönül gözü başkente Haseki sözü", "Dava engel tanımaz", "Gönül Adamı Haseki" yazılı pankartlar dikkati çekti. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki için uyarlanarak hazırlanan "Bize her yer Ankara" isimli şarkının video klibi salondakilere izletildi. 

Haber kaynağı: ntv.com.tr

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler