Güncelleme: 09:25 TSİ 09 Ocak 2018 Salı
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Erdoğan'ın sözlerinden sonra Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmet Özkan'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleriyle birlikte son birkaç günün sıcak gündem maddelerinden biri Boğaziçi Üniversitesi! Rektör Prof. Dr. Mehmed Özkan'dan açıklama geldi.
Erdoğan'ın sözlerinden sonra Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmet Özkan'dan açıklama
Güncelleme: 09:25 TSİ 09 Ocak 2018 Salı

Boğaziçi Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki günkü “milli değerlere yaslanmadığı için küresel marka haline gelemediği” yolundaki sözleriyle gündemde.

Erdoğan'ın sözleri üzerine, üniversite mensupları Twitter’da “BoğaziçiÜniversitesiGururumuzdur” hashtag’i ile sosyal medya kampanyası başlatmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan da, üniversite sıralamalarıyla ilgili bir tweet atmıştı.

Özkan'ın son değerlendirmesi, Hürriyet gazetesinden Nuran Çakmakçı'nın bugünkü köşesinde yer aldı:

"Ben attığım tweeti orada açıkladım, yani yaptığım konuşmada da üniversitenin ne kadar iyi bir yerde olduğunu söyledim. Benim tweetim bazıları tarafından Sayın Cumhurbaşkanına yanıt gibi algılanmış. Böyle bir amacım yoktu. Ama eleştirilere açığız, bu tür eleştiriler motive edici, teşvik edici, değerli buluyoruz. Bu eleştirilerden rahatsız olmadan, her zaman açık olmak lazım. Boğaziçi kültüründe de bu var. Her eleştiriye açık olacağız ki, iyi olmakla yetinmeyip, daha iyilerini yapabilir hale gelelim.

2017’de U.S. News’in Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda 166’ncıydık. 2018’de 190’ıncı olduk. Türkiye’den ilk 200’e giren başka üniversite yok. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımızın önünde arkamdaki ekranda yansıttım, bugün attığım tweette aynı slayt arkamda görünüyor. Konuşmam, üniversitenin başarıları üzerine kurgulanmıştı, onu anlatmaya çalıştım.

Aslında dünyada Boğaziçi olarak 190’ıncı, Türkiye’de ise birinci olmak iyi de, dünyada o kadar övüneceğim konu değil. Dünya çapında ilk 10’a girmeli. Bunun için de önemli karşılanması gereken ihtiyaçlar var. Araştırma altyapısından tutun da maddi kaynaklara, desteklere kadar üniversitelerimizin birçok boyutta güçlendirilmesi gerekir.

YÖK’ün başlattığı birtakım çalışma ve araştırmalar var. Bunlar önemli adımlar.
Hedefimiz aslında dünya sıralamasında çok daha yukarıda olmak. Attığım tweet bunların bir parçası. Üniversitemizin, Türkiye çapında da çok sayıda araştırma projesi bakanlıklar tarafından destekleniyor. Her zaman iyileştirme potansiyeli var, yaptıklarımızı daha kapsamlı duyurmamız gerekiyor. Oradan da çıkarmamız gereken sonuçlar var, kamuoyunu bilgilendirme konusunda eksiğimiz olduğunu hissediyorum.

Mezunlarımızdan daha çok destek olmalarını isteyebiliriz. Dünya üniversitelerine, özellikle rekabet etmek istediğimiz üniversitelere, bakınca onlarda çok büyük
oranda mezun desteği görüyoruz. Mezunların üniversiteden ayrıldıktan sonra artık bu kurumları nasıl daha çok yüceltebilecekleri konusunda yardım etmeleri lazım.” 

Haber kaynağı: ntv.com.tr

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Suudi Arabistan: Cemal Kaşıkçı, konsoloslukta öldü

Suudi Arabistan: Cemal Kaşıkçı, konsoloslukta…

SON DAKİKA FLAŞ HABER: Suudi Arabistan Krallığı, 2 Ekim'de İstanbul Suudi Başkonsolosluğu'na evlilik…
Kayseri'de otomobil takla attı: 4 ölü!

Kayseri'de otomobil takla attı: 4 ölü!

SON DAKİKA FLAŞ HABER: Kayseri-Adana karayolunda, otomobil, kontrolden çıkarak takla attı. Kazada…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler