Güncelleme: 12:54 TSİ 01 Haziran 2017 Perşembe
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış: Kumpasa kurban gittim

Darbe girişimi sırasında Genelkurmay'da yaşanan eylemlere ilişkin davada, eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış savunma yaptı. Mahkeme Başkanı'na, "Bu darbeyi kimin yaptığını ben sizden daha çok merak ediyorum'' diyen Barış, bir kumpasa kurban gittiğini öne sürdü.
Eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış: Kumpasa kurban gittim
Ajanslar
Güncelleme: 12:54 TSİ 01 Haziran 2017 Perşembe

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahı'nda yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de yer aldığı 221 kişinin yargılandığı davanın dokuzuncu celsesi başladı.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katıldı.

Davanın dokuzuncu celsesi, eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış'ın savunmasıyla başladı.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NA VE TRT'YE ASKER GÖNDERMİŞ

Barış'ın, Genelkurmay Başkanlığı'na darbe girişiminin yaşandığı gece Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın eski başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan'ın isteği üzerine Genelkurmay Başkanlığı'na 100 asker gönderdiği iddianamede yer aldı.

Hazırladığı 100'er kişilik iki ekibi de yine Yıkılkan'ın emri doğrultusunda peş peşe TRT'ye göndermekle suçlanan Barış, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'nın alıkonulmasıyla suçlandığı davada da yargılanıyor. Eski Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış'ın ismi Yurtta Sulh Konseyi'nde de geçiyor.

"MUHAKEME HATASI YAPAN BİR ALBAYIM"

Savunmasında darbeci olmadığını öne süren Barış, muhakeme hatası yapan bir albay olduğunu söyledi. Darbe girişiminde kendi iradesiyle yer almadığını savunan Barış, "Sakatlanan bir iradeyle yer aldım. Ben başından itibaren sıkıyönetim ilan edildiğini biliyorum. Kim bu sıkıyönetimi ilan ediyor? TSK. Ben bir birlik komutanıyım. Bu mesajları aldığımda olayın emir komuta zinciri içinde olduğunu düşünüyorum. Sıkıyönetimin ilan edildiği ve geniş çaplı terör saldırısı olduğu söylenildi. Burada darbe olduğunu düşünmedim" ifadelerini kullandı.

"TRT'DE DARBE BİLDİRİSİNİN OKUNACAĞINI BİLMİYORDUM"

Barış'ın terör saldırısına müdahale edilmesi istenildiği için askerleri kışladan çıkardığını söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, "Müdahale edin, TRT'de bildiri mi okuyun deniliyor?" sorusunu yöneltti. Barış, kendisine TRT'de saldırı olduğunun söylenildiğini, darbe bildirisinin okunacağını bilmediğini iddia eti.

Genelkurmay Karargahı'ndan sanıklardan Mehmet Partigöç ile Cemil Turhan imzalı gelen darbe mesajlarına direkt işlem yapmadığını anlatan Barış, bu mesajların teyidini almak için sicil amiri Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler'e ulaşmaya çalıştığını söyledi. Mahkeme Başkanı Dik, "Teyidi saat 23.00 sıralarında bütün Türkiye duydu" diyerek Barış'ın sözlerine tepki gösterdi.

MAHKEME BAŞKANI: EMİR KOMUTA OLUNCA SUÇ OLMUYOR MU?

Barış'ın sürekli emir komuta çerçevesinde faaliyetleri yürüttüğünü söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Dik, "Emir komuta olunca suç olmuyor mu?" dedi.

Barış, ele geçirilen 1 dolarlara ilişkin ise, "Ben bunları kabul etmiyorum. Bunların bilirkişiye gönderilerek parmak izlerinin tespit edilmesini istiyorum. Bu hukuk sistemi nasıl çalışıyor anlamıyorum" diye konuştu. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Dik, "Askeri sistemden daha iyi çalışıyor, sizin durumu görünce?" diye yanıt verdi.

"BİR KUMPASA KURBAN GİTTİM"

Mahkeme Başkanı Dik'in "Sizce darbe teşebbüsünü kim yaptı?" sorusuna Barış, "İnanın bütün samimiyetimle söylüyorum bu darbeyi kimin yaptığını ben sizden daha çok merak ediyorum. Siz yargılayan konumundasınız, ben mağdur durumdayım. Bir kumpasa kurban gittim" şeklinde yanıt verdi.

Kimin kumpas kurduğunun sorulması üzerine ise Barış, "Beni FETÖ'cü olarak itham etmek akıllara gelecek en son iş olmalı. Benim mağduriyetime kimler sebep oldu çözmeye çalışıyorum" cevabını verdi.

"BÜTÜN PERSONELİMİN SORUMLULUĞUNU ALMAYA HAZIRIM"

Barış, "Ben bütün personelimin sorumluluğunu almaya hazırım. Benim personelim benim emrimi yerine getirdiği için maalesef istemeden bu işe girdiler" dedi.

Dünkü duruşmada, Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan gelen 33 Özel Kuvvetler personelini Genelkurmay Başkanlığına almakla suçlanan Kurmay Albay Doğan Öztürk savunma yapmıştı.

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Ermenistan'da muhalefet lideri Nikol Paşinyan gözaltına alındı

Ermenistan'da muhalefet lideri Nikol Paşinyan gözaltına…

Ermenistan'da eski Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın başbakanlığına tepkiler sürüyor. Protesto…
Macron: DAEŞ sonrası yeni bir Suriye oluşturmamız gerekiyor

Macron: DAEŞ sonrası yeni bir Suriye oluşturmamız…

SON DAKİKA FLAŞ HABER: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "DAEŞ sonrası yeni bir Suriye…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler