Güncelleme: 18:59 TSİ 25 Kasım 2016 Cuma
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Filistin İslami Hareketi: Yahudi ailelere yardıma hazırız

İsrail'de çıkan yangınlar nedeniyle onbinlerce kişi evlerini tahliye etmek zorunda kalırken, Filistin İslami Hareketi, İsrail'de yaşayan Arapların, evlerini terk eden Yahudilere yardıma hazır olduğunu açıkladı.
Filistin İslami Hareketi: Yahudi ailelere yardıma hazırız
Ajanslar
Güncelleme: 18:59 TSİ 25 Kasım 2016 Cuma

Orman yangınları nedeniyle on binlerce kişinin evlerinden tahliye edildiği İsrail’de onlarca Arap aile, evlerinde Yahudi aileleri ağırlamaya hazır olduklarını açıkladı. İşgal topraklarındaki Müslüman Araplar tarafından kurulan İslami Hareket’in Güney Kanadı Başkanı Yardımcısı Mansur Abbas, “Topluluğumuzdan onlarca kardeşimiz, yangın zedelerine yardım sağlamak ve onları evlerinde ağırlamaya hazır olduklarını belirtti” açıklamasını yaptı.

Abbas bu yardımın, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin hem Arap hem de Yahudi yangınzedelere yönelik olduğunu kaydetti. Acil durum koordinasyon merkezi kurduklarını söyleyen Abbas, yangınzedelere ulaşmak için her türlü çabayı sarf etmeye devam ettiklerini söyledi.

On binlerce kişi tahliye edildi

İsrail polisi daha önce yaptığı açıklamada, Hayfa'da yangının ulaştığı 12 mahalleden on binlerce kişinin tahliye edildiğini duyurmuştu.

İşgalci İsrail'de salı günü Kudüs dahil 13 noktada çıkan yangınlar, rüzgarın da etkisiyle yayılmıştı. Yangınların çıkış sebebi bilinmezken, İsrail basınındaki bazı haberlerde "kundaklama" şüphesi olduğu öne sürülüyor.

İslami Hareket'in Güney Kanadı

İslami Hareket’in Güney Kanadı, İşgalci İsrail Parlamentosu’nda (Knesset) temsili olan bir Arap siyasi hareket. Bu hareket, Filistinliler ile İsrail arasında imzalanan Oslo Barış Anlaşması'ndan sonra anlaşmayı kabul edip etmeme konusunda ikiye bölünen İslami Hareket’in Oslo’yu destekleyen kanadı.

Oslo’yu kabul etmeyen Raid Salah liderliğinde olan İslami Hareket’in Kuzey Kanadı ise İsrail’deki siyasi süreci boykot ediyor.

İsrail İstatistikler Bürosu’na göre, ülkedeki Arap vatandaşlarının sayısını bir milyon 400 bin. Bu, toplam nüfusun yaklaşık yüzde 20’sine tekabül ediyor.

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
24 haziran 2018 milletvekili seçimlerinde partilerin oy oranları

24 haziran 2018 milletvekili seçimlerinde partilerin oy…

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri için sandık başına gitti.…
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan ilk turda kazandı

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan ilk turda…

SON DAKİKA FLAŞ HABER: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimde oyların yüzde 55'sini alarak yeni…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler