Güncelleme: 10:01 TSİ 28 Haziran 2019 Cuma
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

G-20 zirvesi Japonya’nın Osaka kentinde başladı

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri Japonya’nın Osaka kentinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin ve Trump ile görüşeceği G-20 zirvesi için çekilen aile fotoğrafında Erdoğan ile Trump yan yana yer aldı.
G-20 zirvesi Japonyanın Osaka kentinde başladı
Güncelleme: 10:01 TSİ 28 Haziran 2019 Cuma

Son dakika flaş haber!

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri G-20 zirvesi için Japonya’nın Osaka kentinde buluştu.

Zirvenin düzenleneceği Intex Osaka Fuar merkezine gelen liderleri, Japonya Başbakanı Şizo Abe tek tek karşıladı.

Liderler iki gün sürecek zirve öncesi aile fotoğrafı için bir araya geldi. Fotoğraf çekiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'la yan yana gelirken, Trump'ın diğer yanında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman yer aldı. (G-20 zirvelerindeki aile fotoğrafında liderler alfabetik sıraya göre sıralanıyor.)

Bu yıl 14. düzenlenen ve iki gün sürecek olan zirvede (28-29 Haziran), küresel ekonomi, ticaret ve yatırım, inovasyon, istihdam, kadınların güçlendirilmesi, çevre ve enerji konuları ele alınacak.

ERDOĞAN, PUTİN VE TRUMP'LA GÖRÜŞECEK

Liderlerin ilk toplantısı, bugün çalışma yemeği olarak yapılacak. Zirvede bugün iki ayrı başlıkta oturumlar olacak. İlki dijital ekonomi başlıklı oturum ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu oturumda yer alacak.

İkinci oturum ise küresel ekonomi başlığı altında yapılacak ve Erdoğan burada bir konuşma yapacak. TSİ 12.00 civarında liderlerin kültürel etkinlikte buluşması bekleniyor.

Bu çalışmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili görüşmeler yapacak. Dünya Bankası Başkanı David Malpass ile İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'le görüşecek olan Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le de bir araya gelecek. Bu görüşmede Suriyeli mülteciler konusunun konuşulması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSİ yarın (29 Haziran) sabah önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha sonra da ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelecek

ABD Başkanı Trump ise, zirvenin ilk gününde önemli ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Almanya Başbakanı Angelea Merkel ile görüşen Trump'tan İran açıklaması geldi.

ÇEVRECİLER VE SAVAŞ KARŞITLARI DA ZİRVEDE

Zirveye dünya liderleriyle birlikte 30 binden fazla kişinin katılması bekleniyor. Zirvede, insan hakları savunucuları, çevreciler ve savaş karşıtı grupların protesto gösterileri de bekleniyor.

Zirvenin yapılacağı fuar merkezi çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. liderleri korumak için 32 binden fazla polis görev başında. Şehir merkezinde droneların uçuşu yasaklandı. 

ERDOĞAN'IN LİDERLERLE FOTOĞRAFLARI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zirveye katılan bazı liderlerle çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.

Haber kaynağı: ntv.com.tr

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Ukrayna'da 8 yaşında kız çocuğu ''yaşlılıktan'' hayatını kaybetti

Ukrayna'da 8 yaşında kız çocuğu ''yaşlılıktan''…

Dünyada sadece 160 kişide görülen genetik bir bozukluğa sahip olan 8 yaşındaki Ukraynalı kız organ…
Yeni Corona Virüsü salgını insanlara nasıl bulaştı?

Yeni Corona Virüsü salgını insanlara nasıl…

Pangolin, yeni Corona virüs salgınındaki son halka olabilir. Ama SARS ve MERS salgınlarında olduğu…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler