Güncelleme: 11:04 TSİ 08 Aralık 2010 Çarşamba
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Güneş'te devasa patlama! - İZLE

Sürekli patlamalarla dünyanın da içinde yer aldığı sistemin enerji kaynağı olan Güneş'teki son patlama hayli şiddetli oldu ve Dünya ile Ay arasındaki mesafenin iki katı uzunluğunda alev oluştuğu görüntülendi.
Güneş'te devasa patlama! - İZLE
Güncelleme: 11:04 TSİ 08 Aralık 2010 Çarşamba

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş'in yüzeyinde 6 Aralık'ta gerçekleşen devasa patlamayı görüntüledi. NASA'ya bağlı Solar Dynamics Observatory (Güneş Dinamikleri Gözlemevi)'nin yakaladığı görüntü, alevden dev bir yılana benzetiliyor.

Patlama nedeniyle açığa çıkan alevin 700 bin kilometre boyunca uzandığı, bunun da Dünya ve Ay arasındaki mesafenin yaklaşık iki katı olduğu açıklandı.

Güneş'in güneydoğu bölümünde 'kırbaç' misali uzanan alev, yıldızın 5 bin 500 derece sıcaklıktaki yüzeyinden yükselen yoğun, manyetik gazlardan oluşuyor. Soğuk durumdaki plazma, sıcak ve iyonize gazlardan meydana gelen taç kısmına doğru ilerliyor ve bazen birkaç ay boyunca asılı kalan bu devasa kavisleri meydana getiriyor. Ancak bilim adamları, son patlama nedeniyle açığa çıkan alevin uzun süre asılı kalmayacağını bildirdi.

DAHA ÖNCE 600 BİN KİLOMETRELİK ALEV GÖRÜLMÜŞTÜ

Bu patlamaların Dünya'ya doğru yolladığı iki tip elektrik yüklü parçacık dalgası nedeniyle kutuplardaki ışıklar meydana geliyor. Son patlamanın da aynı etkiye yol açıp açmayacağı bilinmiyor.

Güneş, uzun süren sessizliğinin ardından 11 yıllık döngüsünün ortalarına doğru yeniden aktif konuma geçmişti. Bundan önceki en büyük patlama 16 Kasım'da gerçekleşmiş, yaklaşık 600 bin kilometre uzunluğunda bir alev tespit edilmişti.

CİHAN

Haber ile ilgili video
adv
adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Cemil Çiçek: Terörle mücadelede  dostlarımızdan yeteri kadar ilgi görmedik

Cemil Çiçek: Terörle mücadelede dostlarımızdan yeteri…

Meclis Başkanı Çiçek, Türkiye'nin terörle mücadelede dostlarından yeterli desteği görmediğini…
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bal gibi de aranır' diyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bal gibi de aranır'…

Şehit Savcı Kiraz'ın evine taziyede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Demek ki daha farklı tedbirler…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler