Güncelleme: 15:33 TSİ 22 Kasım 2018 Perşembe
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Güney Sudanlı 16 yaşındaki kız Facebook'tan açık artırmayla satıldı!

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Güney Sudan'da 16 yaşındaki bir genç kız Facebook üzerinden açık artırma ile satıldı. Aralarında Güney Sudanlı üst düzey hükümet yetkililerinin de bulunduğu 5 kişi açık arttırmaya katıldı. Arttırmayı kazanan, genç kızın ailesine 500 inek, 3 araba ve 10 bin dolar başlık parası verdi. Sivil toplum kuruluşları bu olaya sert tepki gösterdi.
Güney Sudanlı 16 yaşındaki kız Facebook'tan açık artırmayla satıldı!
Güncelleme: 15:33 TSİ 22 Kasım 2018 Perşembe

Son dakika flaş haber!

Güney Sudan'da geçtiğimiz ay Facebook üzerinden verilen bir ilanla 16 yaşındaki bir kızın satıldığı ve evlendirildiği ortaya çıktı. 15 gün boyunca sitede kalan ilanı fark eden Facebook sonrasında ilanı kaldırdı. Fakat genç kız çoktan evlendirilmişti.

Genç kızı 500 inek, 3 araba ve 10 bin dolara satıldı

Euronews'in haberine göre aralarında Güney Sudanlı üst düzey hükümet yetkililerinin de bulunduğu 5 kişi açık arttırmaya katıldı. Müzayedeyi kazanan, genç kızın ailesine 500 inek, 3 araba ve 10 bin dolar başlık parası verdi.

Facebook: Yayın politikalarımıza aykırı

16 yaşındaki kız çocuğu evlendirildikten bir hafta sonra ilanın farkına varan Facebook yaptığı açıklamada, "Bu gönderi, insan ticaretine karşı politikalarımızı ihlal ediyor. Paylaşım, sayfa, reklam ya da grup; Facebook hiçbir şekilde insan ticareti yapılmasına izin vermemektedir" ifadelerinin altını çizdi. Facebook ilanı derhal kaldırdıklarını, bunu siteye yükleyen kişinin profilini de temelli olarak kapattıklarını açıkladı.

"Modern köle pazarlarını çağrıştırıyor"

İnsan hakları örgütleri olayı tepkiyle karşılarken uluslararası yardım kuruluşu Plan International yaşanan bu durumu teknolojinin barbarca kullanılması olarak değerlendirdi. Kurumun Güney Sudan Temsilcisi George Otim şu ifadeleri kullandı:

''Teknolojinin barbarca kullanılması modern köle pazarlarını çağrıştırıyor. Günümüzde, bu devirde dünyanın en büyük sosyal ağında bir kızın evlilik için satılması inanılır gibi değil.''

"Aileler endişeli"

Aktivistler yerel medyada oldukça geniş yer bulan bu haberin bazı aileleri cesaretlendirmesi konusunda da endişeli. Euronews'e konuşan Plan International Basın Sözcüsü Susannah Birkwood, müzayedeyi kazanan kişinin aynı zamanda genç kızın akrabalarına cep telefonu ve yatak hediye ettiğini söyledi. Birkwood, Plan International'ın önceliğinin kız çocuklarının refahını garanti altına almak olduğunu belirtti.

(Yeni Şafak)

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler