Güncelleme: 17:19 TSİ 29 Şubat 2016 Pazartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Hasan Nasrallah taklidi yapan komedyen Lübnan'ı karıştırdı!

Riyad’ın Lübnan ordusuna vermeyi planladığı 4 milyar dolarlık hibeyi geri çekmesinin ardından, Suudi Arabistan sermayeli bir televizyon kanalının Hizbullah lideri Hasan Nasrallah taklidi yapan bir komedyene yer vermesi ülkede tansiyonu yükseltti.
Hasan Nasrallah taklidi yapan komedyen Lübnan'ı karıştırdı!
Güncelleme: 17:19 TSİ 29 Şubat 2016 Pazartesi

Ortadoğu'da birçok ülkede izlenebilen, Suudi Arabistan sermayeli MBC televizyon kanalında gösterilen bir eğlence programında Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah’ı taklit eden bir komedyene yer vermesi Lübnan’da tansiyonu yükseltti. Wi-Fi adındaki programda Suudi Arabistanlı komedyen Halid Ferrac, Nasrallah kılığına girerek Hizbullah liderinin İran'la ilişkisini, Suriye devrimine yönelik tutumunu ve Yemen’le bağlantısını hicvetti. Hizbullah liderine yönelik hiciv yanlılarını sokağa döktü.

Lübnan'da aralarında başkent Beyrut’un Güney Dahiye bölgesinin de olduğu birçok bölgede Suudi Arabistan karşıtı eylemler düzenlendi.

Suudi Hanedanı'nın kınandığı ve Nasrallah'a destek verilen eylemlerde protestocular lastikleri yakarak barikatlar kurdu.

Sünni kesimden tepki

Sokakların kapatılmasına neden olan eylemlerin bazılarında Sünnilerin kutsallarının hedef alınması de, ülkede Sünnilerin tepkisne yol açtı.

Lübnan Müslüman Âlimler Heyeti, Hizbullah protestolarında yapılan "hakaretleri" kınarken Sünni bakanların hükümetten istifasını istedi.

Hizbullah, 2013 yılında Suriye'deki iç savaşa katıldığını açıklamıştı. İran destekli örgütün Şam rejiminin yanında yer alması ülkede Şii-Sünni gerginliğine sebep olmuştu.

Suudi Arabistan hibesini iptal etti

Lübnan’ın Suudi Arabistan’ın İran’daki temsilciliklerinin saldırıya uğramasını kınayan Arap Birliği kararına çekimser kalması, Riyad’ın tepkisine neden olmuştu.

Suudi Arabistan bu kararın Lübnan’da devlet yönetiminde etkili olan İran destekli Hizbullah’ın Riyad karşıtı tutumundan kaynaklandığını savunuyor.

Riyad, vatandaşlarına Lübnan'a seyahatleri konusunda uyarı yapmasının ardından birçok körfez ülkesi de benzer bir adım attı.

Kaynak: Al Jazeera 

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler