Güncelleme: 16:01 TSİ 28 Ocak 2019 Pazartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

HDP 31 Mart yerel seçimlerinde üç büyükşehirde aday çıkarmayacak

SON DAKİKA FLAŞ HABER... HDP, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul, İzmir ve Adana'da belediye başkan adayı göstermeyecek.
HDP 31 Mart yerel seçimlerinde üç büyükşehirde aday çıkarmayacak
Güncelleme: 16:01 TSİ 28 Ocak 2019 Pazartesi

Son dakika flaş haber!

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul, Adana ve İzmir'den belediye başkanı adayı çıkarmayacaklarını açıkladı. Oluç, Gaziantep, Şanlıurfa, Ankara ve Mersin'de aday çıkarmayacakları iddialarına da yanıt verdi.

Oluç'un yaptığı basın açıklamasından satır başları;

Kayyum atanmış belediyeleri için ve 24 Haziran seçimlerinde gördüğümüz sonuçlara göre kazanabileceğimizi düşündüğümüz yerlerde aday çıkarıyoruz.

Batıda ise seçim taktiğimizi AKP-MHP koalisyonunun iktidar alanını daraltacak ve demokrasi güçlerinin elini güçlendirecek, demokrasi güçlerinin bir mevzi kazanması olduğunu açıklamıştık.

Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda HDP olarak demokrasi adına, hak ve özgürlükler adına kimi yerlerde fedakarlıklar yapma konusunda bir karar aldık. Bir fedakarlık yapıyoruz ama bu fedakarlığı şu ya da bu partiler için yapmıyoruz.

Belediye meclisleri için seçime gireceğiz. Bugün üç büyük şehrin ismini size vereceğim. İstanbul, Adana ve İzmir'de HDP bir büyükşehir belediye başkan adayı göstermeyecektir. Önümüzdeki günlerde çalışmalarımız tamamlanacak.

HDP Sözcüsü, Tunceli il ve ilçe adaylarının 31 Ocak'ta açıklanacağını söyledi.

Saruhan Oluç, HDP'nin Şanlıurfa ve Gaziantep'te aday çıkarmayacakları iddiasının sorulması üzerine, "Bu bilgi şu anda bizim yaptığımız çalışmalar doğrultusunda doğru değildir. Her iki ilde de çalışmalarımız devam ediyor onu da önümüzdeki günlerde paylaşacağız. Özellikle Antep ve Urfa'yı sorduğunuz için söylüyorum. Oralarda aday göstermeme gibi bir karar alınmamıştır. Özellikle Antep ve Urfa bizim çok güçlü oylarımızın olduğu iki kenttir. Hem büyükşehir açısından hem ilçeler açısından iddiamızın olduğu kentlerdir" yanıtını verdi.  

Haber kaynağı: NTV

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler