Güncelleme: 09:35 TSİ 22 Aralık 2015 Salı
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Hizbullah lideri Nasrallah: İsrail'e karşılık vereceğiz

Hizbullah lideri Nasrallah, pazar günü öldürülen Hizbullah Komutanı Samir Kantar'ın ölümünden İsrail'i sorumlu tutarak, "Buna karşı uygun zaman, mekân ve yolla cevap verme hakkımız var ve bunu uygulayacağız" dedi.
Hizbullah lideri Nasrallah: İsrail'e karşılık vereceğiz
Ajanslar
Güncelleme: 09:35 TSİ 22 Aralık 2015 Salı

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, pazar günü Şam kırsalındaki Carmana bölgesinde düzenlenen füze saldırısında öldürülen üst düzey komutanlarından Samir Kantar'ı, İsrail'in kasten öldürdüğünü söyledi. El Manar televizyonunda canlı yayınlanan konuşmasında, Nasrallah, Kantar'ın evinin savaş uçaklarının güdümlü füzeleriyle vurulduğunu belirterek, suikastı İsrail'in yaptığından şüphelerinin olmadığını dile getirdi.

Samir Kantar "içimizden biri" diye tanımlayan Nasrallah, "İsrail, Kantar'ı kasten öldürdü. Buna karşı uygun zaman, mekân ve yolla cevap verme hakkımız var ve bunu uygulayacağız" dedi.

Nasrallah, Kantar'ın her zaman İsrail'in hedefinde olduğuna dikkat çekerek, "Suriye'deki bazı silahlı gruplar (Özgür Suriye Ordusu) suikasti üstlenmeye çalışıyor. Suikastin arkasında siyonist güçlerin olduğunu açıkça söylüyoruz" ifadelerini kullandı.

Lübnanlı Şii grup Hizbullah'ın üst düzey komutanlarından Samir Kantar, İsrail'in Suriye'de düzenlediği hava saldırısında öldürülmüştü. İsrailli yetkililer, Kantar'ın öldüğü saldırıyı resmi olarak üstlenmemişti. Şam rejimi Kantar'ın öldüğünü doğrulamıştı. Hizbullah, aynı saldırıda 7 üyesinin daha öldüğünü açıklamıştı.

Samir Kantar, 1979'da Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin İsrail'de düzenlendiği ve 4 kişinin öldüğü saldırıyla bağlantılı olarak İsrail yönetimi tarafından hapse atılmıştı. 2008'de tutuklu değiş tokuşu sırasında serbest kalmıştı.

Resmi olmayan rakamlara göre, Suriye'de yaklaşık 6 bin kişilik silahlı gücü olduğu tahmin edilen Hizbullah'ın, 2013'ten bu yana Suriye'deki operasyonlarında aralarında komutanların da olduğu yaklaşık bin üyesi hayatını kaybetti.

Hizbullah'a yönelik ekonomik yaptırımlar

Nasrallah ayrıca, Amerikan Senatosu'nun Hizbullah'a yönelik ekonomik yaptırım kararını, "Adil olmayan ve yanlış suçlamalar" diyerek eleştirdi.

Nasrallah, yaptırım kararının dünyada ve insanların zihinlerinde Hizbullah'ı karalamaya yönelik siyasi suçlamalardan ibaret olduğunu savundu.

Dünyada ve Lübnan'daki hiçbir bankada fonları olmadığını belirten Nasrallah, "Bazı bankalar şimdiden önlem almaya başladı. Onları Amerikalılara boyun eğmeme konusunda uyarıyorum" dedi.

Lübnan hükümetini, Lübnanlıları ve iş adamlarını koruma konusunda sorumlu davranmaya çağıran Nasrallah, suçlamaların Lübnan yargısı yoluyla yapılması gerektiğini savundu.
Hizbullah yayın organları, uydu operatörleri ve Hizbullah'a yönelik ekonomik yaptırımları içeren yasa tasarısı ABD Kongresi'nin Senato ve Temsilciler Meclisinden oy birliğiyle geçerek, ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanmıştı.

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler