Güncelleme: 16:55 TSİ 03 Ocak 2020 Cuma
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani Irak'ta şehit edildi!

Ortadoğu'da özellikle işgalci Siyonist İsrail ve hamisi Büyük şeytan ABD'nin korkulu rüyası İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani Irak Uluslararası Bağdat Havalimanı'nda Haşdi Şabi konvoyuna füze saldırısı düzenlenmasi sonucunda şehit edildi! Iraklı yetkililer, saldırıda toplam 7 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına Irak'ı terk etme çağrısı yaptı. General Kasım Süleymani'nin yerine yardımcısı Tuğgeneral Kaani getirildi.
İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani Irak'ta şehit edildi!
Yeryüzü Haber ve Ajanslar
Güncelleme: 16:55 TSİ 03 Ocak 2020 Cuma

Büyük Şeytan ABD, Uluslararası Bağdat Havalimanı'ndaki Haşdi Şabi konvoyuna üç füzeyle saldırı düzenlendi.

Yapılan saldırıda, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'nün komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Örgütü Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi El Mühendis şehit oldu.

SALDIRIDA 7 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ!

Ulaslararası haber ajanslarına konuşan Iraklı üst düzey yetkililer, saldırıda Süleymani ve el-Mühendis'in yanı sıra örgütün havalimanı protokol görevlisi Muhammed Rıza dahil 7 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Hayatını kaybedenler arasında Haşdi Şabi Halkla İlişkiler ve Protokol Sorumlusu Muhammed Rıza Cabiri’nin de olduğu belirtiliyor.

Iraklı yetkililerin yaptıkları açıklamaya göre, el-Mühendis'in Bağdat Havaalanına Süleymani'yi karşılamak için bir konvoyla geldiğini ve saldırının havaalanının kargo kısmına Kasım Süleymani'yi karşılandığı yerde yapıldığını kaydetti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen Iraklı yetkililer, Kasım Süleymani'nin cesedinin paramparça olduğunu ancak Kasım Süleymani'in yüzüğünden tespit edildiğini belirtti. Bir başka kaynaktan da, DNA testleriyle de vurulan kişilerin Süleymani ile El Mühendis olduğunun doğrulandığı kaydedildi.

İRAN: SÜLEYMANİ VE MÜHENDİS ŞEHİT OLDU

Yapılan füze saldırısı ile ilgili ilk olarak yerel medyanın ardından Iraklı yetkililerin duyurduğu saldırı haberi, İran devlet televizyonu tarafından da şehit haberini doğrulandı.

İran devlet televizyon, Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis'in, ABD'nin Bağdat Havaalanı'nda araçlarına düzenlediği füze saldırısında şehit edilldiğini duyurdu. Haberde, saldırının Emperyalist katil Büyük Şeytan ABD helikopterleri tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

BÜYÜK ŞEYTAN ABD DIŞİŞLERİ: IRAK'I TERK EDİN

Büyük şeytan katil ABD, vatandaşlarına Irak'ı acilen terk etmeleri çağrısında bulundu.

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, bölgede artan gerilim nedeniyle vatandaşlarından Irak'ı acilen terk etmeleri istendi.

Büyük Şeytanın açıklamasında, "ABD vatandaşları mümkünse hava yoluyla, bu olmazsa diğer ülkeler üzerinden kara yoluyla ülkeyi terk etmelidir" ifadesi yer aldı.

PENTAGON: SALDIRI PLANI YAPIYORDU

Ortadoğu'yu kana boğan ve Müslümanlar arasında ''Mezhep Fitnesi'' çıkartıp birbirine kırdıran Siyonist uşağı ABD Savunma Bakanlığı da (Pentagon), Başkan Donald Trump'ın talimatı ile düzenlenen operasyonda İran Devrim Muhafızları Ordusu'na (DMO) bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin öldürüldüğünü dile getirdi.

Emperyalist Pentagon'nun açıklamasında, "ABD ordusu, Başkan'ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır." şeklinde açıklamada bulundu.

Emperyalist Siyonist uşağı Pentagon ayrıca şu açıklamaları yaptı:

"Süleymani Irak ve Amerikan vatandaşlarının ölmesine ve yaralanmasına yol açan 27 Aralık'taki saldırı dahil son birkaç ay boyunca Irak'taki koalisyon üslerine düzenlenen saldırıları azmettirmişti. General Süleymani, bu hafta ABD'nin Bağdat'taki Büyükelçiliğine yönelik saldırıları da onaylamıştı. Bu saldırı İran'ın gelecekteki saldırılarını caydırma amacıyla düzenlendi. ABD, dünyadaki vatandaşlarımızı ve menfaatlerimizi korumak için gerekli tüm adımları atacaktır." 

KASIM SÜLEYMANİ KİMDİR?

ABD'nin Bağdat Havalimanı'nda helikopterle düzenlediği saldırıda şehit edilen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani, Afganistan'dan Irak'a, Suriye'den Lübnan'a İran'ın bölgedeki politikalarını belirleyen en önemli isimlerden biri olarak biliniyordu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatı ile Bağdat Havalimanına düzenlenen saldırıda Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ile birlikte şehit düşen General Süleymani, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından "yaşayan şehit" olarak adlandırılıyordu.

Haşdi Şabi Milislerin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis.

GENERAL SÜLEYMANİ YERİNE YARDIMCISI GETİRİLDİ

Emperyalist Büüyük Şeytan katil ABD tarafında şehit edilen  İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'nün komutanı General Kasım Süleymani'nin yerine, yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani getirildi.

İran İslam Cumhuriyeti resmi haber ajansı IRNA'ya göre, dini lider Ayetullah Ali Hamaney, Şehit edile General Kasım Süleymani'nin yerine, yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani'yi atadı.

Tuğgeneral İsmail Kaani, İran-Irak savaşında Nasr-5 ve İmam Rıza-21 Tugayı komutanlığını yapmıştı. 

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler