Güncelleme: 23:43 TSİ 12 Kasım 2017 Pazar
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

İran-Irak sınırda 7,3'lük deprem: En az 450 ölü, 6 binden fazla yaralı

İran-Irak sınırında Halepçe kenti yakınında 7,3 büyüklüğünde deprem oldu. Dün saat 21:18'de meydana gelen deprem Türkiye'nin doğu ve güneydoğusundaki illerle de hissedildi. Depremde İran ve Irak'ta 405 kişi hayatını kaybetti, 6 binden fazla yaralı var. İran'da 443, Irak'ta da 7 kişi yaşamını yitirdi. TSK ve Kızılay yardım için Süleymaniye'ye ekip gönderdi. IKBY Başbakanı Barzani, yardımlarından dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.
İran-Irak sınırda 7,3'lük deprem: En az 450 ölü, 6 binden fazla yaralı
Güncelleme: 23:43 TSİ 12 Kasım 2017 Pazar

Irak-İran sınırında dün 21.18'de 7,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün Irak 'ın Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısı olduğu belirtildi. İran'da 407 kişi hayatını kaybederken, 6 binden fazla kişi de yaralandı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Kuzey Irak Sağlık Bakanlığı, depremde 7 kişinin öldüğü ve 500'den fazla yaralı olduğunu açıkladı. Deprem sonrası bölgede 70 bin kişinin yardıma muhtaç olduğu belirtildi. 

BARZANİ'DEN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Depremin ardından bölgeye ilk yardım ulaştıran ülke Türkiye oldu. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani yaptığı basın açıklamasında Türkiye'ye yardımlarından dolayı teşekkür etti.  

Irak 'ın Süleymaniye kentinde 8 köyde büyük hasar oluştu. Depremin ardından Süleymaniye'deki Derbendihan Barajı'na yakın yerleşim alanları boşatıldı.
Süleymaniye'de elektrikler kesildi, telefon ve internet hattı koptu. Deprem Türkiye dahil 7 ülkede hissedildi. 

İRAN'DA EN AZ 407 KİŞİ ÖLDÜ

Depremin İran sınırında yaşanması nedeniyle ülkenin batısındaki çok sayıda köy ve kasabada hasar meydana geldi.

İRAN'DA 3 GÜNLÜK YAS

İran'da en az 407 kişi hayatını kaybederken, 6 binden fazla kişi de yaralandı. İran 3 günlük yas ilan ettiğini duyurdu. 

3 ARTÇI SARSINTI DAHA MEYDANA GELDİ

Irak-İran sınırında meydana gelen 7,3'lük depremin ardından bölgedeki panik devam ederken, üç artçı sarsıntı daha meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, saat 00.33'te meydana gelen artçı 4,8, 01.31'de gerçekleşen artçı 4,6, saat 02,37'deki deprem ise 4, büyüklüğünde ölçüldü. 

KALIN: EKİPLERİMİZ HAREKETE GEÇMİŞ DURUMDA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kuzey Irak'ta meydana gelen depremle ilgili olarak "Irak’ın kuzeyinde meydana gelen deprem nedeniyle AFAD, Kızılay ve diğer birimlerimiz arama-kurtarma çalışmaları ve ilaç, battaniye vb. insani yardımlar için harekete geçmiş durumda" açıklamasında bulunmuştu.

7 ÜLKEDE HİSSEDİLDİ

Deprem Irak'ın tamamı ve Türkiye'nin güney illerinin yanı sıra İran, Suriye, Kuveyt, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinde de hissedildi.

TÜRKİYE'DE BAZI KENTLERDE DE HİSSEDİLDİ

Deprem, Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu illerinden de şiddetle hissedildi. Birçok bölgede vatandaşlar sarsıntı ile sokaklara çıkarken, depremin Türkiye sınırlarında yıkıma yol açıp açmadığı konusunda çalışmalar başlatıldı. 

TÜRK KIZILAYI DEPREM BÖLGESİNDE

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Irak-İran sınırında meydana gelen deprem nedeniyle bölgeye gönderilmek üzere 3 bin çadır, 10 bin battaniye, 3 bin ısıtıcı, 10 bin yatak ve 1 mobil mutfağın hazırlandığını kaydetti. 

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan, “Ekiplerimizi bölgeye sevk ediyoruz, Irak Kızılayı ile irtibat halindeyiz. 3.000 çadır, 10.000 battaniye, 1 mobil mutfak, 3.000 ısıtıcı ve 10.000 yatak Adana Muş ve Elazığ Afet Bölge Depolarımızdan yükleniyor. Irak ve İran Kızılayı ile eşgüdüm halinde çalışıyoruz. Kuzey Irak Erbil depolarımızdan da sevkiyat hazırlığı yapıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. 

GENELKURMAY'IN YARDIM UÇAĞI SÜLEYMANİYE'YE GİTTİ

Genelkurmay'ın yardım uçağı da Süleymaniye'ye gitti. TSK uçakla ilaç, sağlık malzemeleri ve 250 büyük boy çadır da gönderdi. Uçakta 20 kişilik sağlık ekibi de yer alıyordu. 

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan, “Ekiplerimizi bölgeye sevk ediyoruz, Irak Kızılayı ile irtibat halindeyiz. 3.000 çadır, 10.000 battaniye, 1 mobil mutfak, 3.000 ısıtıcı ve 10.000 yatak Adana Muş ve Elazığ Afet Bölge Depolarımızdan yükleniyor. Irak ve İran Kızılayı ile eşgüdüm halinde çalışıyoruz. Kuzey Irak Erbil depolarımızdan da sevkiyat hazırlığı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN: HAZIRLIĞIMIZI YAPTIK

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Irak'ta meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Kuzey Irak'tan gelecek talebe göre her türlü hazırlığımızı yaptık, bekliyoruz" demişti. 

GENELKURMAY'IN YARDIM UÇAĞI SÜLEYMANİYE'YE GİDECEK

Bu arada Genelkurmay'ın yardım uçağının da Süleymaniye'ye gideceği öğrenildi. TSK, uçakla ilaç, sağlık malzemeleri ve 250 büyük boy çadır da gönderiyor. Uçakta 20 kişilik sağlık ekibi de yer alıyor.

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
AB/Mogherini: Türkiye'nin planladığı harekat endişe kaynağı

AB/Mogherini: Türkiye'nin planladığı harekat endişe…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Federica Mogherini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kısa bir süre içinde…
''Trump Erdoğan'a 'Fetullah Gülen'in iade edilmesi için çalışıyoruz' dedi''

''Trump Erdoğan'a 'Fetullah Gülen'in iade edilmesi için…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler