Güncelleme: 15:27 TSİ 21 Aralık 2016 Çarşamba
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

İsrail'den ''Hizbullah Suriye'de ABD silahları kullanıyor'' iddiası

Üst düzey İsrailli bir askeri yetkili, ABD'nin Lübnan ordusuna verdiği silahların Hizbullah tarafından Suriye'de kullanıldığını öne sürdü.
İsrail'den ''Hizbullah Suriye'de ABD silahları kullanıyor'' iddiası
Ajanslar
Güncelleme: 15:27 TSİ 21 Aralık 2016 Çarşamba

Haaretz gazetesinin haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Siyonist İsrailli askeri yetkili Tel Aviv'de düzenlenen bir toplantıda, ABD tarafından sağlanan silahların Hizbullah tarafından Suriye'de kullanıldığını ispatlayan delilleri Amerikan yönetimine sunduklarını söyledi. İsrailli yetkili, sunulan delillerin "Hizbullah askerlerinin Suriye'de ABD yapımı silahları kullanırken çekilmiş fotoğraflarını da içerdiğini" belirtti.

Lübnan ordusundaki Amerikan silahlarının Hizbullah'ın eline nasıl geçtiği sorusuna da değinen askeri yetkili, bunun "yakın zamanda yapılan ve Hizbullah'ın Lübnan hükümeti üzerindeki kontrolünü arttırdığı bir anlaşmanın parçası" olarak gerçekleştiğine inandığını söyledi.

Siyonist-İşgalci İsrail'in gelişmiş bir Lübnan görmeyi arzuladığını ve bunun için de Lübnan'ın bir orduya ihtiyacı olduğunu savunan İsrailli askeri yetkili, Hizbullah'ın ise bu noktada önemli bir rol oynamasını istemediklerini kaydetti.

İşgalci İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da daha önce yaptığı açıklamada, işgalci İsrail'in, Suriye'de kimyasal ve konvansiyonel silahların Hizbullah'ın eline geçmesini engellemeye çalıştığını söylemişti.

İşgalci İsrail zaman zaman Suriye'ye hava ve kara saldırıları düzenliyor ancak hava saldırılarını genelde resmi olarak doğrulamaktan ya da yalanlamaktan kaçınıyor.

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler