Güncelleme: 20:25 TSİ 28 Ocak 2020 Salı
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

İsrail'den işgal altındaki Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi'ne ek asker gönderme kararı!

SON DAKİKA FLAŞ HABER... İşgalci Siyonist İsrail ordusu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Filistin-İsrail meselesine "çözüm bulmak" iddiasıyla hazırladığı ve bugün açıklayacağını duyurduğu planı öncesi, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'ne ek asker gönderme kararı aldı. Filistin ise, Trump'ın açıklaması öncesi Arap Birliği'ni olağanüstü toplantı çağrısı yaptı.
İsrail'den işgal altındaki Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi'ne ek asker gönderme kararı!
Yeryüzü Haber ve Ajanslar
Güncelleme: 20:25 TSİ 28 Ocak 2020 Salı

Son dakika flaş haber!

İşgalci Siyonist , ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "Yapılan durum değerlendirmesinin ardından Ürdün Vadisi'ndeki birliklere piyade asker takviyesi yapılması kararlaştırıldı" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, bölgeye gönderilecek ek asker sayısı ve zamanına ilişkin ise detay verilmedi.

Siyonist İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 17 Eylül 2019'da yapılan erken seçimler öncesi Filistin toprağı olan Ürdün Vadisi'ni ülkesine "ilhak" edeceği vaadinde bulunmuştu.

İşgalci Netanyahu, 2 Mart'ta tekrarlanacak erken seçim için hazırladığı kampanyasında da söz konusu "ilhak" vaadini yinelemişti.

İşgalci Siyonist İsrail ordusunun Ürdün Vadisi'ne ek asker gönderme kararının ABD Başkanı Trump'ın "Yüzyılın Anlaşması" planını açıklamasına saatler kala alınması dikkati çekti.

ABD Başkanı Donald Trump, işgalci Siyonist Başbakan Netanyahu ile Beyaz Saray'da dün yaptığı görüşmede, İsrail-Filistin meselesine "çözüm bulmak" iddiasıyla hazırladığı planını bugün açıklayacağını belirtmişti.

FİLİSTİN'DEN ARAP BİRLİĞİ'NE ÇAĞRI

Filistin Dışişleri Bakanlığı ise, Arap Birliği'ne ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün açıklayacağını duyurduğu ve "Yüzyılın Anlaşması" olarak adlandırdığı planını görüşmek üzere olağanüstü toplantı çağrısında bulundu.

Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmed ed-Dik, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın talimatıyla bakanlığın, Arap Birliği'nden dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı yapılması talebinde bulunduğunu belirtti.

ABBAS TRUMP'LA GÖRÜŞMEYİ REDDETTİ

Filistin yönetimi, Arap ve Müslüman ülkelere planın açıklanacaği töreni boykot etmeleri çağrısında da bulundu. Planı açıklamadan önce ABD Başkanı Donald Trump, Filistin lideri Mahmud Abbas ile telefonda görüşmeyi istedi. Ancak Abbas bu talebi reddetti.

Filistin yönetimi Batı Şeria'da plana karşı protesto çağrısı yaptı. Gazze'de de halktan protestolara başlamaları istendi. Bu protestolarla bölgede tansiyonun yükselebileceğine dikkat çekiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump ve işgalci Siyonist İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bu planla dikkatleri iç politikadan uzaklaştırmaya çalıştığı yorumları da yapılıyor.

Trump'ın senatodaki azil oturumları, işgalci Netanyahu'nunsa hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle zor durumda kaldığına dikkat çekiliyor.

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler