Güncelleme: 14:16 TSİ 15 Ağustos 2015 Cumartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Lübnan'da aranan Selefi lider Ahmed Assir yakalandı

Lübnan’da aranan Selefi lider Ahmed Assir, ülkeyi terk etmeye çalışırken yakalandı. AFP’ye konuşan güvenlik kaynakları, Assir’in ülkeyi sahte pasaportla terk etmeye çalışırken havaalanında tutuklandığını söyledi.
Lübnan'da aranan Selefi lider Ahmed Assir yakalandı
Güncelleme: 14:16 TSİ 15 Ağustos 2015 Cumartesi

Lübnan’da Haziran 2013’ten beri aranan Selefi lider Ahmed Assir, sahte pasaportla Mısır’a gitmeye çalışırken havaalanında yakalandı. Assir ve taraftarları, 2013 Haziran’ında ülkenin güneyindeki Sidon’da Lübnan ordusu ile 2 gün boyunca çatışmıştı.

Lübnan’da, Suriye rejimi Beşar Esed yanında savaşan Hizbullah’ı eleştirmesiyle başlayan ve Sünni Müslümanları Suriye’de rejime karşı savaşmaya çağırmasıyla devam eden süreçte Assir ve taraftarları 2013 Haziran’ında Sidon şehrinde Hizbullah taraftarı olduğu düşünülen gruplarla silahlı çatışmalara başlamış, bu çatışmalar kısa süre içerisinde ordunun da olaylara müdahil olmasına sebep olmuştu.

Bölgedeki silahlı Hizbullah mensuplarına ses çıkarmayan ordu birlikleri, Assir taraftarlarına silahlarını bırakması için çağrı yapmış, 23-24 Haziran 2013’te de ordu ile Assir taraftarları arasında çatışmalar çıkmıştı.

18 askerin öldüğü çatışmalar sonunda ordu, silahlı grubun karargâhını ele geçirmeyi başarsa da Assir ve yanındaki bazı kişiler çatışma bölgesinden kaçmayı başarmıştı. 2 yıldan fazla bir süredir firari durumda olan Assir, bu süre boyuncases kayıtları vasıtasıyla açıklamalar yayınlamaya devam etmişti.

Ahmed Assir ve taraftarları “devlet kurumlarına, orduya saldıran, subay ve askerleri öldüren, patlayıcı malzemeler ile hafif ve ağır silahlar ele geçiren ve bunları orduya karşı kullanan silahlı gruplar kurmakla” suçlanmıştı. 2014’te askeri hakim savcılara Assir ve beraberindeki 53 kişi hakkında idam talep etmeleri yönünde tavsiyede bulunmuştu.

Kaynak: Ajanslar, Al Jazeera

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler