Güncelleme: 11:27 TSİ 18 Kasım 2018 Pazar
Makale detayı
Facebook'ta Paylaş

Mescid-i Aksa'nın Mihrabı Neden Yakıldı?

Şeyh Kemal HATİP
Güncelleme: 14:33 TSİ 26 Ağustos 2010 Perşembe

Ey bu eksiksiz davetin ve vakti gelen namazın sahibi olan Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi ihsan et. O'nu kendisine va'dettiğin Makam-ı Mahmud'a eriştir. Muhakkak sen vadinden dönmezsin. Rab olarak Allah’tan, din olarak İslam’dan ve peygamber olarak Muhammed (s.a.v)’den razı olduk.

Hamd Allah’adır, O’na hamd eder, O’ndan yardım ve bağışlanma dileriz. Nefislerimizin şerrinden ve kötü amellerimizden Allah’a sığınırız. Allah’ın yol gösterdiği hidayete ermiştir, O’nun saptırdığına ise yol gösterici yoktur. Allah’tan başka ilah olmadığına, O’nun bir ve ortağı olmadığına şehadet ederim. “Kulu Muhammed’i geceleyin, Mescid-i Haram’dan kendisine ayetlerimizi göstermek için, etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. Her şeyi hakkıyla işten ve gören O’dur.” Efendimiz Muhammed (s.a.v)’in Allah’ın kulu ve resulü olduğuna, mesajı ilettiğine, emaneti yerine getirdiğine, ümmeti düzene soktuğuna, derdiği tasayı ortadan kaldırdığına, ümmeti gecesi gündüzü gibi olan ve ancak helak olanın sapacağı aydınlık bir yol üzerinde bıraktığına şehadet ederim. Ey Müslümanlar, ey Allah’ın kulları!

Allah’ın, bereketiyle bu toprakları mübarek kıldığı Mescid-i Aksa, “etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa”. Bu topraklar da diğer topraklar gibiydi. Ama Allah neden burada bir mescidin kurulmasını emretti. Bu mescid, Mescid-i Aksa’dır. Bu mescidin etrafında bulunan topraklar mübarek kılınmıştır. Filistin toprakları, Aksa etrafında bulunan Şam toprakları tamahkârların arzuladığı topraklar olacak. Saldırganlar daima ellerini, kırbaçlarını ve zorbalıklarını dayatmak için çalışacaklar. O halde mübarek Mescid-i Aksa, bölgeye hatta dünyaya barış ya da savaş ve düşmanlık gelmesinin anahtarı olacak.

Diğerleri her zaman Aksa üzerinde hakları olduğunu ya da mescidimizin uydurdukları gibi onların mabetlerinin enkazı üzerine kurulduğunu iddia ediyor. Onlarla aramızdaki bu çatışma sürüp gidecek. Bu nedenle onlar bu mescide zarar vermek için, yakarak, yıkarak ya da başka planlarla onu yıkmak için fırsatları değerlendirmede tereddüt etmiyor. Bunun amacı da bu dünyada adı Mescid-i Aksa olan mescidin varlığını ortadan kaldırmak.

Dün 21.8.2010 cumartesiydi, 41 sene geriye gidiyoruz, Avustralya asıllı bir Yahudi 21.8.1969’da mescidi yakmaya çalışmıştı. Hatta buradaki Yahudiler bizim bu konuyla bir ilişkimiz yok diyorlardı. Avustralya asıllı İsrailli bir Yahudi olan Dennis Rohan, mescide giriyor ve ateşe veriyor, mihrabını ve minberini yakıyor. Neden mihrap ve minber acaba? Bu bir tesadüf değildi. Aksine mihrap ve minberin büyük anlamlar taşımasındandı. Özellikle de bu suçlunun yaktığı minber çok büyük anlamlar taşıyordu. Bu minber Müslümanların Kudüs’ü Haçlıların elinden kurtardığı 1087 yılında fetih hediyesi olarak sunulmuştu. Bu minber Salahaddin’den Aksa’ya bir hediyeydi. Salahaddin fetihten önce acı çekiyordu, o dereceki gülmeyi bile unutmuştu. Ona neden gülmediğini sorduklarında Allah’tan utanıyorum, hayâ ediyorum diyordu. Aksa Haçlıların elinde olduğu sürece nasıl gülebilirim ki? Allah’tan utanıyorum nasıl güleyim? Aksa Haçlıların elindeyken, minaresinden ezan okunmasına engel olurlarken gülmem için bir sebep var mı? Sonra Salahaddin fetih zamanına kadar hazırlık yaptı.

Bu minber yakıldı. Bu ilk teşebbüs değildi ve göründüğü kadarıyla son da olmayacaktı. Mescidin yakılışının yarın yıldönümü. Yangın olayından sonra farklı şekillerde saldırılar yapıldı ve Aksa’ya çokça tuzak kuruldu. 1982 yılını hatırlıyorum Esbat kapısının yanında, Cuma günü Müslümanların namazdan çıkışlarında patlatılacak bir bomba bulunmuştu.

Aynı sene Eli Guttman adında başka bir Yahudi Kubbetu’s Sahra’ya girip ateş açtı ve orada namaz kılan 3 kişiyi öldürdü. 1984 yılında Mescid-i Aksa’ya bakan dini bir okulun arkasında büyük bir patlayıcı deposu bulundu. 85’te Şubat ayında yağmurlu bir gecede Kehane cemaatinden Yahudilerin bombalama eylemi gerçekleştirmek için Aksa’nın duvarlarına tırmanmak istedikleri ortaya çıktı. Bununla da yetinmediler. 1990’da Aksa katliamı gerçekleşti. 8.10.1990’da 22 Müslüman burada şehit oldu. 96’da Tünel katliamı oldu. Bu katliam Netanyahu hükümeti zamanındaydı ve haremi şerifin altından geçen tünelin açılışını yaptılar. 74 kişinin öldüğü bir intifada patlak verdi. Zafer Aksa’nındı. 2000 Aksa intifadasının sonucu ise binlerce şehit oldu. Şaron’un Aksa’ya girdiği ve onu kirlettiği günden bu güne bir gün, bir hafta ya da ay geçmedi ki ihlaller, kazılar ve tüneller, mübarek Mescid-i Aksa’yı kirletme çalışmaları devam etmesin. Ne için yapıldı bunlar? Mescid-i Aksa’nın yok olması buna karşılık Aksa’nın yerinde sözde heykellerinin olması için.

Bunlar oldu ama tarihte olanlar sadece bundan mı ibaret? 81 sene öncesine yani tam olarak 69’dan 40 sene evveline gittiğimizde 23.8.1923’te ayaklanma olduğunu görüyoruz. Bu ayaklanma neden meşhur oldu? Çünkü Yahudiler İngilizlerin Filistin topraklarındaki varlığını kullanarak Aksa’ya ulaşmaya çalıştılar. Ağlama duvarı olarak adlandırılan alan Filistinlilerin yaşadığı mahallelerden ibaretti: Saadiyye, Şeref ve Mağaribe mahalleleri. Burak duvarıyla Filistin evlerinin arasında batı tarafında sadece 3 metre vardı. 3 metrelik bir geçiş alanı. Yahudiler buraya girmeye ve İngilizlerin gözetiminde dini ibadet ve namazlarını eda etmeye başladılar. Müslümanlar ise Osmanlı devletinin düşmesiyle İslam halifeliğinin kaldırılması ve İslam ülkelerinin İngiltere, Fransa, İtalya ve Hollanda arasında paylaştırılması adındaki bu korkunç görüntüye önceden görülmemiş bu acziyet görüntüsüne karşı çıktılar.

12.8.1929 tarihinde Yahudiler heykel inşaası projesine destek çağrısında bulundukları bir açıklama yaptılar. Heykellerine yardım gösterilerine çağırdılar. Gerçekten de birkaç gün geçmeden 14.8.1929 günü çok sayıda Yahudi grup Kudüs’te gösteri yapmak için Hayfa ve Tel Aviv’den kalkıp geldi. Duvar bizim duvarımızdır, duvar bizim ağlama duvarımızdır diye slogan atmaya başladılar ve İngiliz polisinin korumasında orada toplandılar. 2 gün sonra Cuma günü Müslümanlar Cuma namazından sonra mescidden çıktılar, o gün peygamberimiz (s.a.v.)in doğum günüydü, büyük bir gösteri yaptılar. Bu gösteri surların dışına taştı ve Mağaribe mahallesine; Aksa’nın batı yakasında Burak duvarının olduğu yere kadar uzandı. Yahudilerin namaz kıldıkları masaları kırıp yaktılar, Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya el koymak için İngilizlerden takviye güç çağrısında bulundukları kâğıtları duvardaki deliklerden çıkardılar. Filistin sokakları ayaklanmaya başlamıştı ve bu ayaklanmanın zirve noktası o Cuma günüydü. Filistinlilerin Cuma günü namazdan sonra gösteri yapması Yahudilerle aralarında çatışma çıkmasına neden oldu. İşte bu Burak ayaklanması olarak tarihe geçti. Kuzeyde Safad’dan başlayıp güneyde el-Halil topraklarına kadar uzandı. Yüzlerce Filistinli şehit oldu ve yüzlerce Yahudi öldü. Niçin ve ne uğruna? Bu yerin, heykellerine ait olmasını istedikleri, halkımız da bu yerin sadece Mescid-i Aksa’ya ait olmasını istediği için. O gün çok sayıda kişi tutuklandı pek çoğu da Akka hapishanesinde asılarak şehit edildi. Bu olaydan birkaç ay sonra 17.6.1930’da tanınmış şehitler Muhammed Cemcum, Fuad Hicazi ve Ata ez-Zir idam edildi. İş bu kadarla da kalmadı. Halkımız ortada dönen bir oyun olduğunu, sömürgeci İngiliz, Fransız ve diğerlerinin gözetiminde ve garip bir Arap sessizliğiyle Aksa’ya karşı komplolar kurulduğunu anladı. Arapların sessizliği o dereceye varmıştı ki; o dönemin Suud kralı Filistin topraklarına sıradan bir ziyaret düzenlemiş dönerken Filistinli meşhur şair Mahmut Abdurrahim karşısına çıkıp şu sözleri söyledi…

Ey kral önünde bir şair duruyor

Acı şikâyetlerin gönlünü kavurduğu bir şair

Aksa’yı ziyarete mi geldin

Yoksa yitirmeden önce uğurlamaya mı?

Onu ziyaret etmeye mi geldin uğurlamaya mı?

Yarın süzülen bir damla gözyaşından

Ve dövecek yanaklarımızdan başka birşeyimiz olmayacak

Yarın Aksa gidecek elimizden ve elimizde dökeceğimiz gözyaşları,

Döveceğimiz yanaklardan başka bir şey kalmayacak bu kayıp için…

Bazı aklı selimler olanlara böyle bakıyordu. Gerçekten de böyle oldu. 1929 Burak ayaklanması, 1969 Aksa yangını ve işte bugün halen bu çalışmalar devam ediyor. Bizler bugün Aksa’ya karşı uygulanan düşmanlık ve tuzakların devam ettiğini görüyoruz. Aksa’nın etrafında olanlar bunlar. Salahaddin ve onun fethinden bahsettiğimiz zaman 1069 yılında Aksa’da öldürülen 70 bin şehitten bahsetmemek olmaz. Bu kişiler nereye gömüldüler? Bu kişiler Memenullah mezarlığına gömüldüler. 230 dönümlük bu araziyi düşünün. Bu mezarlıkta Ömer Bin Hattap’la fetih günü gelen sahabiler, tabiinler, âlimler, evliyalar, salihler ve şehitlerin kabri vardı. Buna karşılık İsrail hükümeti tarihi yok etmek için mezarları söküyor.

350 kabri ramazandan bir gün önce söküyorlar. Görünen o ki bu da aynı komplo. Korkunç bir suskunluk, ne yaşayanlara ne de ölülere yardım eden kimsenin sesi çıkmıyor. Ne oluyor böyle? Bütün dünya bakıyor uluslar arası dörtlü komisyon ne diyecek, Obama ne diyecek diye. Araplar ve Müslümanlar dolaylı müzakarelerden sonra doğrudan müzakerelere gidecekler. Ama bunu yaparken mezarların ve Aksa’nın iniltilerini duymuyorlar. Şeref ve izzetin anlamını unutmuşlar, neden acaba? Dinleyin bakın tarih ne diyor?

Muaviye Bin Ebu Süfyan’ın ordusu Konstantiniyye’yi fethetmek için harekete geçtiğinde, Muaviye ordunun başına komutan olarak oğlu Yezid’i geçirdi. Konstantiniyye’yi fethedecek ordunun komutanı Yezid. Müslümanlar daima bu şehri fethetmeyi düşlediler ve arzuladılar. Çünkü peygamber onlara müjde vermiş ve demişti ki; Konstantaniyye elbet feth olacaktır, onu fetheden kumandan ne güzel kumandan ve onu feth eden asker ne güzel askerdir. Müslüman komutanlar bu şehri fethedecek komutan olabilmek için yarışıyordu. Yezid şehri kuşattı. Beraberinde de büyük sahabi Ebu Eyyub el-Ensari vardı. Hicret esnasında peygamberimizi evinde misafir eden Ebu Eyyub el-Ensari. Kuşatma esnasında Ebu Eyyub el-Ensari hastalandı ve öleceğini anladı. Yezid ona vasiyetin nedir diye sorunca o da vasiyetim; beni Konstantiniyye’nin surlarına yakın bir yere gömmenizdir buyurdu. Çünkü ben peygamberimizin salih bir adam ölecek ve Konstantiniyye surlarına yakın bir yere gömülecek dediğini duydum. İnşallah o salih adam ben olurum. Gerçekten de Ebu Eyyub el-Ensari öldü. Şehir kuşatma halindeyken bazıları sahabeyi surlara yakın bir yere gömmek için omuzlarına almış taşımaya başlamıştı. Bu kişilerin başında da komutan Yezid vardı. İmparator da kalenin arkasından onlara bakıyordu. Kimin öldüğünü anladı ve Yezid’e dediki; ey Yezid nerede dâhiliğin, nerede babanın dehası? Arkadaşınızı bizim surlarımızın yanına mı gömüyorsunuz? Siz döndüğünüzde onu oradan çıkarack ve köpeklere atacağız. Yezid İbn Ebi Süfyan da ona dedi ki: Ey imparator! Onu kabre koymadan ve veda etmeden önce sana birkaç sözüm olacak. Muhammed’i hakla gönderen Allah’a yemin olsun ki, Ebu Eyyub’un kabrini açarsanız -sözlere bakın izzet ve kendine güven dolu- Müslümanların topraklarında yıkılmamış tek bir kilise bile bırakmayacağım, Müslümanlara boyun eğmeyen hiç kimseyi yaşatmayacağım. Soruyorum Yezid bunu yapar mı? Cevabımız hayır.

Bu sözlerden sonra imparatorun tavrı ne oldu? Dedi ki ey Yezid! Vay sana, vay senin babana! Mesih’e yemin olsun ki; kimseyi bulamasam da bu kabri ben koruyacağım.

Soruyorum sizlere Yezid’in bu sözü dinin sözü müdür, Müslümanlar böyle yapar mı? Yoksa çivi çiviyi söker siyasetine göre söylenmiş siyasi bir söz müdür? Bunun dışında Müslümanlar şu ana kadar İslam ülkelerindeki Yahudi ve Hıristiyan mezarlıklarına, Merakeş’te, Tunus, Cezayir, Bağdat, Şam ve Kahire’deki mezarlıklara bir şey yapmış mıdırlar? Yahudi mezarlıkları halen korunuyor, kiliseler korunuyor. Müslümanlar böyle yapmazlar.

Amr İbn As Mısır’ı fethettiğinde yıkılmış çok sayıda kiliseyle karşılaştı. Biliyor musunuz bu kiliseleri kim yıktı? Bu kiliseleri Mısır’ı işgal eden Katolik Hıristiyanlar yıktı. Mısır’da Kıpti Hıristiyanlar vardı. Katolik Hıristiyanlar Kıptilerin kiliselerini yıktılar. Mısır’ın rahipleri kardeşlerinin başına gelenleri Amr İbn As’a şikâyet etti ve onun Mısır’da Kıptilere ait kiliselerin onarılması için Müslümanların beytü’l malından fon ayrılması emrini vermesini istediler.

İşte bizim tarihimiz. Bizim parlak ve şerefli tarihimiz bu. Bizler kabirlere ve mabedlere saldıran insanlardan değiliz. Çünkü bizim dinimiz budur. Ama şairin şu beyitleri diğerlerinin yaptıklarıyla ne kadar da örtüşüyor:

Bizler hükmettik, adalet bizim karakterimizdi

Sizler hükmettiğinizde ortalık kan gölüne döndü

Esirleri öldürmeyi helal saydınız

Oysa biz esirlere iyi davranıp bağışladık

İşte sizinle aramızdaki fark budur

Her kap kendi hacmince su alır

Evet, her kap kendi hacmince su alır. Onların kapları da mezarlıkları yıkacak ve kemikleri kıracak kadar nefret ve kin alıyor. Peki, buralara ne yapacaklar? Mahkemeler, tuvaletler, kültür merkezleri. Bu tarihte olmuş bir şey değil. Bunu sadece bunlar yapıyor. Garip olan bugün atalarının mezarlarını, mescidini, mukaddesatını ve onurunu savunan Müslümanların onların gözünde terörist olmasıdır. Diyorlar ki; Filistinliler Memenullah mezarlığının bir kısmını işgal etmek istiyor. Urkub halkı gibi devletin bir kısmını işgal etmek istiyorlar. İyi de bu urkub halkı devlet gelmeden bin sene evvel orada değil miydi?

İşte bugün toprağını, namusunu ve mukaddesatını savunmak isteyen terörist oluyor. Benim terörist olduğum hükmünü verdiler. Kendimi kaybettiğimi söylediler, radikal bir Müslüman olduğumu iddia ettiler. Yazıklar olsun teröriste. Onur isteyen bir Müslüman olduğum için öldürülmeme ve toprağımın saçılmasına karar verdiler. Eğer Kudüs’ün izzeti radikallik olduysa ben radikalliğimikabul ediyorum. Kudüs sevgisi ve Aksa’yı savunmak radikallikse varsın olsun, buna yakıştırılacak ad buysa olsun. Bundan sonra toprak ve namus kirletilmiş, bütün haklar çiğnenmiş sonra da hakkımızda bunlar iyi, ılımlı, barış isteyen, gerçekçi Araplar denmiş ne çıkar. Biz hayallerle yaşamak istemiyoruz. Hayır, hayır. Hayallerle yaşamıyoruz. Bizler bu toprakların bizim topraklarımız, Kudüs’ün bizim Kudüs’ümüz olduğu kanaati ve bilgisiyle yaşıyoruz. Bundan 41 sene 81 sene önce, yarın ya da öbürgün bu saldırılar devam etse de bu Kudüs’ün zalimin hakkı olduğu anlamına gelmez.

Sözümü söylüyor ve Allah’tan hem kendim hem de sizin için bağışlanma diliyorum. Allah’tan bağışlanma dileyin.

Elhamdu lillahi rabbil âlemin. Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin. Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

Ey Müslümanlar, ey Allah’ın kulları! Allah’ın sizi sevdiğini her zaman söylemeye devam edeceğiz, her zaman vurgulayacağız. Açıkça söylüyoruz ki Allah bizi seviyor, bizler Filistin halkıyız, Allah bizi seviyor. Allah bize bir nimet verdi, hiç kimse bizden daha hızlı Aksa’ya ulaşamaz. Bu bir nimettir. Görüyorsunuz; Gazze halkı yasaklı, diasporadaki Filistinliler yasaklı, Batı Şeria’daki erkeklerden 50 yaşın altında olanların, kadınların da 45 yaşın altında olanların Kudüs’e girmesine izin verilmiyor. Kudüslü insanlar, ömürleri boyunca Kudüs’te yaşamış ama ırkçı duvarın Kudüs’e gitmelerine engel olduğu insanlar…

Yalnızca sizler bunu yapmaya kadirsiniz. Her zaman söyledik ve söylemeye devam edeceğiz, bu bir nimettir, şükür ister. Allah-u Teâlâ biz Aksa’ya girebilme nimetini verdi. Şükür bize vacip oldu. Allah’a şükür ise mübarek Mescid-i Aksa’ya girip orada bulunarak Müslümanların yerini doldurmakla olur.

Hatırlarsınız ramazanın ilk Cuma namazında namaz kılanların sayısı yarım milyona ulaşıyordu. Şimdi 100-130 bin kişi namaz kılıyor. 3 bin polis kapıda bekliyor. Bu bütün imkânlarımızı kullanarak ramazanda ve ramazan dışında orada bulunmamızı gerekli kılıyor. Ramazan harici günler daha önemli. Çünkü ramazanda Kudüs halkından namaz kılıp tevbe edenleri Allah bereketlendiriyor, kalabalıklaşıyorlar. Bizim görevimiz ramazandan sonra da bu işe devam etmek çünkü Aksa bize emanettir. Çünkü Allah onun gerçek bekçileri olmakla, ilk savunma hattı olmakla bizleri onurlandırdı. Kendimizi, evlatlarımızı Aksa’ya gitme üzerine eğitmekte tereddüt etmeyeceğiz. Sıkıştırsalar ve bütün o yapacaklarını yapsalar da, arabaları Aksa’ya 3 km uzaklıkta durdursalar ve sürekli oraya giderken sizi yorup usandırıp sene de ya da ayda bir kere gitmenizi sağlamaya çalışsalar da… Sizin vereceğiniz cevap bunun aksi olmalı, bıkmamalıyız, usanmamalıyız, Aksa’ya gitmeliyiz. Bu Allah’ın bize bağışladığı onurdur. Bunun şükrü de Aksa kapılarını aşındırarak olur. Şu sözü zalimlerin duyması gerekir: Zalimlere Mescid-i Aksa’da yaşam yoktur. Bunu vurgulamakta tereddüt etmeyeceğiz. Orada zalim yaşayamaz. Allah’ın izniyle Aksa ne heykel, ne mabed ne de kilise olacak, onu yıksalar bile mecsid olarak kalacak. Bugün olduğundan daha iyi ayakta kalması için onun toprağı mecsid olduğuna şehadet edecek.

Aksa’nın onuru ve kutsiyeti taşında değil Allah’ın ona bahşsettiği onurdadır. Zaman ve fedakârlıklar ne kadar uzun ve büyük olursa olsun bu mecsid İslami bir makam olarak kalacak.

Allah’ım Mescid-i Aksa’yı koru, Allah’ım ona tuzak kurmak isteyenin tuzağını başına geçir, ona kötülük yapmak isteyenin kötülüğünü ona döndür, Allah’ın namazımızı, orucumuzu, kıyamımız, rukumuzu ve secdemizi kabul eyle. İbadetlerimizi kabul eyle. Allah’ım bizi ramazanda özgürlüğe kavuşanlardan eyle, bizi ve babalarımızı ramazanda ateşten azat eyle, Allah’ım bizi ateşten koru, bizi iyilerle birlikte cennete koy, senin rızanı ve cennetini isteriz, öfkenden ve ateşten sana sığınırız, ilahımız ve mevlamız İslamı ve Müslümanları muzaffer eyle, fazlınla hak kelimesini yücelt, Salahaddin’i örnek alan insanlardan eyle bizi, başımıza hayrımıza olacak liderler getir kötülüğümüze olacak liderler getirme, İslam’a hayrı dokunacak olanın elinden tut, kötülüğü dokunacak olanı kendi derdine düşür. Allah’ım bu büyük günde bizleri yalnız bırakma, bu büyük ayda bağışlanmamış günah, ödenmemiş borç, giderilmemiş sıkıntı, merhamet edilmemiş ölü, geri gelmemiş kayıp, serbest kalmamış esir ve mahkûm, yardım edilmemiş mazlum ve yok edilmemiş zalim bırakma. Ey Allah’ın kulları! Allah adaleti, iyiliği, yakınlara vermeyi emreder, haramdan, kötülükten ve zorbalıktan men eder. Öğüt alasınız diye size vaaz ve nasihat eder. Allah’ı anın ki o da siz ansın. İsteyin ki size versin. Ve ey namaz kılan! Namaz kıl ki Allah hem bize hem de sana merhamet etsin.

Filistin İslami Hareket lideri Şeyh Raid Salah'ın yardımcısı Şeyh kemal Hatip'in Kfar Kila'da 20.08.2010 tarihinde verdiği Cuma hutbesi, Gülşen Topçu tarafından İsrahaber için tercüme edildi.
 

adv
SON DAKİKA
10:56 - CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan hayatını kaybetti (Erdin Bircan kimdir?)14:44 - İzmir'de 10 Kasım törenine katılmayan imama soruşturma!10:17 - Meteoroloji'den 5 il için kar ve yağmur uyarısı (16 Kasım 2018 hava durumu nasıl olacak?)10:15 - Eylül ayı sanayi üretimi rakamları belli oldu10:10 - İstanbul'da Osman Kavala operasyonu09:55 - Patates ve soğanda fiyat artışı sürecek09:51 - Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu: 100 asker ile 88 sivil hakkında gözaltı kararı16:48 - Suudi savcıdan Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili açıklama13:15 - Hz. İsa'nın 1500 yıllık resmi bulundu10:28 - Ağustos ayı işsizlik rakamları belli oldu16:05 - Muhafazakar yazarların derin endişesi: ''Aman provakasyona gelmeyelim!''15:40 - ABD'den YPG açıklaması: İlişkimiz geçici, taktiksel10:56 - Diyabet hastalarına 5 önemli kış önerisi (14 Kasım Dünya Diyabet Günü)10:49 - İDO istanbul iç hatlar seferlerini 1 Aralıktan itibaren durduruyor19:05 - Filistinli gruplar, Gazze'de ateşkesin sağlandığını duyurdu11:30 - İşgalci Siyonist İsrail'in Gazze saldırısı sürüyor: 4 Filistinli şehit edildi17:27 - Justin Trudeau: Kaşıkçı ile ilgili Türkiye'nin verdiği ses kayıtlarını dinledik09:40 - Büyük tartışmalara yol açan sağlık ile ilgili teklif Genel Kurul'a geliyor09:17 - İşgalci Siyonist İsrail'den Gazze Şeridi'ne saldırı: 7 Filistinli00:19 - MHP lideri Devlet Bahçeli'den af açıklaması17:44 - Prof. Karatay: Ekmekte kabarmayı sağlayan glamür maddesi beyinde morfin etkisi yapıyor!16:31 - Şırnak'ta çatışmada 2 asker hayatını kaybetti, 5 asker yaralandı!16:21 - Edirne'de Atatürk'e hakaret ettiği iddia edilen 21 yaşındaki üniversite öğrencisi tutuklandı16:18 - Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Kadir Mısıroğlu'na ziyaret ile ilgili açıklama13:50 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP'ye Türkçe ezan tepkisi00:21 - Hakkari Şemdinli'deki patlamada 7 asker hayatını kaybetti, 25 asker yaralandı20:46 - Trump tartışmalı yeni göçmen yasasını onayladı!20:38 - 2019 YKS tarihleri belli oldu20:33 - Somali Mogadişu'da bombalı saldırılar: 17 ölü14:51 - ABD'de barda silahlı saldırı: 12 ölü18:46 - Trump'ın ara seçimlerde Temsilciler Meclisi'ni kaybetmesinin anlamı ne?09:57 - Yurtdışına çıkmak isteyenlere vize tuzağına dikkat!09:40 - ABD'de Temsilciler Meclisi ve Senato seçimi09:35 - Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'nin PKK'nın elebaşları hakkındaki ödüle ilişkin açıklama20:27 - ABD, PKK'lı Karayılan, Bayık ve Kalkan için ödül koydu13:28 - Erdoğan: ABD'nin İran yaptırımlarını doğru bulmuyorum13:05 - Abdullah Tivnikli kimdir?17:04 - ABD, İran'a yönelik yaptırımdan muaf tuttuğu 8 ülkeyi açıkladı15:21 - İşgalci Siyonist İsrail'den Trump'a İran'a yaptırım teşekkürü13:49 - Weber'in Avrupa Komisyonu Başkanlığı için seçim vaadi Türkiye'nin AB üyelik sürecini sonlandırmak12:31 - İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den ABD yaptırımlarına ilk tepki10:23 - İmama siyaset yasağına yeni düzenleme13:09 - Bakan Pekcan: 366 firmanın 6 bin 399 ürününde haksız fiyat artışı tespit ettik14:24 - İran Dışişleri Bakanı Zarif Türkiye'ye geliyor11:23 - Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam hakkında soruşturma10:52 - Tek tip askerlik geliyor! (Askerlik düşecek mi?)10:50 - Avrupa Birliği pasaport kontrollerine yapay zeka destekli yalan makinesi geliyor15:53 - Washington Post'tan gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili "asit" iddiası15:44 - İstanbul Sultangazi'de ormanlık alanda kimyasal atık!13:09 - Araçlarda ÖTV indirimiyle fiyatları ne kadar olacak?12:17 - Lupus hastalığı nedir? Lupus hastalığı nasıl tedavi edilir?21:10 - Antalya Manavgat'ta eğitim uçağı düştü: 2 ölü13:39 - İstanbul Havalimanı resmen hizmete girdi (İstanbul Havalimanı'n özellikleri nelerdir?)10:25 - 7 ilde komiserlik sınavı hırsızlığı operasyonu: 29 kişiye gözaltı kararı12:28 - Endonezya'da 189 kişi taşıyan yolcu uçağı denize düştü!16:58 - Cemal Kaşıkçı kimdir?16:50 - Yaz tatili kısalacak mı? Bakan Selçuk açıkladı18:27 - Metiner'den Arınç'a: 15 Temmuz gecesi nerede saklandıklarını açıklasınlar18:19 - 39 ilin valisi değişti (İstanbul'a yeni vali geldi)18:02 - AK Partili Kocabıyık: Gülen son 1000 yılın en büyük Türk büyüğü!20:41 - Kaşıkçı cinayeti ilgili Savcılık Suudi Arabistan'dan 18 kişi hakkında iade talebinde bulundu20:58 - ''Alpaslan Kuytul, FETÖ ve PKK aleyhindeki konuşmaları ortadayken FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım etmekle suşlamak''18:51 - Ankara Gölbaşı'da otomobil ile TIR çarpıştı: 3 ölü, 2 yaralı!15:55 - Melih Gökçek'ten Hayati Yazıcı'ya yanıt: Bir suçum varsa açıklamazsan namertsin08:25 - İstanbul Esenyurt'ta 3 fabrikada yangın!20:15 - Suudi Veliaht Prens Selman'ndan timsah gözyaşları: Kaşıkçı cinayeti çok acı verici ve haksız20:08 - Ruhani'den çok sert ''Cemal Kaşıkçı'' açıklaması08:43 - Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2019 yerel seçimler ana muhalefetin sonu olacak08:36 - TCDD'de meteoroloji uzmanı olsaydı Çorlu'da tren kazası yaşanmazdı iddiası07:59 - Afyon Cezaevi'nden firar eden zanlı İstanbul Kadıköy'de dehşet saçtı!20:04 - Cemal Kaşıkçı'nın dublörü konsolosluktan takma sakalla çıktı!19:13 - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ndan af tartışmalarına ilişkin açıklama12:01 - CHP Lideri Kılıçdaroğlu: 750 milyar gerçekçi bir rakam değildir11:54 - Bir vatandaş bir yılda 155 Polis İmdat Çağrı Merkezi'ni 45 bin 210 kez aradı08:55 - Kaşıkçı cinayetinden sonra Mutreb'in 4 kez aradığı o isim07:38 - Meteoroloji'den Türkiye geneli sağanak yağışı uyarısı07:23 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefonla görüştü17:07 - Suudi Arabistan yetkiliden yeni Cemal Kaşıkçı iddiası!16:56 - Gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasında 25 kişi daha ifade verecek13:43 - Marmara Bölgesi'nde sıcaklık azalıyor01:39 - MHP Lideri Bahçeli'den ''Öğrenci Andı'' açıklaması01:22 - Trump: Kaşıkçı ile ilgili cevaplar beni tatmin etmedi01:06 - Erdoğan: Dalgalanmada işin aslı kur değildi12:31 - Suudi Arabistan: Cemal Kaşıkçı, konsoloslukta öldü00:09 - Kayseri'de otomobil takla attı: 4 ölü!19:09 - Hindistan'da tren kalabalığı çarptı: 50 ölü!19:04 - Mustafa Sarıgül, Şişli Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıkladı16:55 - İstanbul Suudi Konsolosluğu'nda çalışan 15 Türk savcıya ifade veriyor13:13 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'dan gazeteci ''Cemal Kaşıkçı'' açıklaması13:01 - Trump: Cemal Kaşıkçı öldürüldü, sonucu ağır olacak12:53 - ''Öğrenci Andı'' geri mi dönüyor?15:39 - İki dişi fareden yavru!15:36 - Ağrı Patnos'ta 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi14:35 - İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan adaylık açıklaması11:16 - Ünlü foto muhabiri Ara Güler hayatını kaybetti (Ara Güler kimdir?)11:06 - Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 2019 yılı ilk bütçe tasarısı Meclis'e sunuldu.10:36 - Adalet Bakanı Gül'den kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı açıklaması20:50 - ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Türkiye'ye yaptırım kararı açıklaması20:53 - AK Parti Sözcüsü Çelik: Suudi Konsolos'un dokunulmazlığı var, seyahati engellenemezdi20:50 - CNN: Suudi Cemal Kaşıkçı öldürüldü, cesedi parçalara ayrıldı
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Yazarın Diğer Makaleleri

Son Haberler Bölümler