Güncelleme: 22:53 TSİ 23 Ağustos 2019 Cuma
Makale detayı
Facebook'ta Paylaş

Muhacirler “kaçak göçmen” oldu

Elif Çakır
Güncelleme: 12:13 TSİ 23 Temmuz 2019 Salı

Mesela yer İstanbul değil de Bolu olsaydı... Mesela adını “huzur” koydukları o utanç verici operasyonu, devletin polisleri değil de Bolu belediyesinin zabıtaları yapmış olsaydı... Fason çalıştıran konfeksiyonlara, dükkanlara, hanlara baskın yapan ve “Suriyeli Mülteci avına” çıkan, çarşıda pazarda yakaladığı “Suriyeli mültecileri” yaka paça götüren Bolu belediyesinin zabıtaları olsaydı...
Türkiye’de yer yerinden oynamaz mıydı? Hükümet yetkilileri, Partili siyasetçiler, AK Partili teşkilatlar, sivil toplum kuruluşları “İşte CHP zihniyeti” diye ortalığı inlete inlete kızılca kıyameti kopartmazlar mıydı?

Devam edelim...

Olur ya mesela, Bolu Valisi de Bolu Belediye Başkanının bu utanç verici operasyonuna destek verip şu açıklamayı yapsaydı:

“Düzensiz göçle mücadele çalışmaları kapsamında ülkemize yasadışı yollardan giren düzensiz göçmenlerin yakalanarak sınır dışı edilmelerine devam edilmektedir.”

Yapsaydı böyle bir açıklama...

Böyle bir açıklama yapan o Vali’nin durumu ne olurdu, başına neler gelirdi?Sonra... Devam edelim...
Mesela Bolu Belediye Başkanı çıksaydı deseydi ki:

“Hiç kimse kayıtsız kuyutsuz ortalıkta gezinemeyecek. Kaçak göçmen çalıştırma, kaçak işportacılık gibi faaliyetlere müsaade etmeyeceğiz.”

Mesela CHP Sözcüsü çıkıp “Onlar kaçak göçmenler” açıklaması yapsaydı...

Soruyorum... Yer yerinden oynamaz mıydı?

Hükümet yetkilileri, AK Parti milletvekilleri, hükümete yakın sivil toplum kuruluşları CHP’ye “Onlar kaçak göçmen değil, misafir, misafir” diye had bildirme yarışına girmezler miydi. CHP’ye “Onlar kaçak göçmen değil mülteci, mülteci, mülteci” parmağı sallayarak yeri göğü inletmezler miydi?

Hükümete yakın gazetelerin hepsi topyekun tek bir örnek “CHP zihniyeti” manşetleri atmazlar mıydı? Suriyeli mültecilerin dramlarını anlatan, hayat hikayelerini anlatan köşe yazıları kaplamaz mıydı gazete sütunlarını?

***

Peki ben neden, İstanbul Valiliğinin İstanbul sokaklarında mültecileri yaka paça toplayıp zorla sınır dışı ettiği operasyona Bolu ilini örnek gösterdim?

Şundan:

31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’nin CHP’ye kaybettiği şehirlerden birisi de Bolu’ydu. CHP’den Bolu Belediye Başkanı seçilen Tanju Özcan, mazbatasını alarak göreve başlamasının ardından Sosyal İşler Müdürlüğü’ne “Suriyeli mültecilere ayni ve nakdi yardım yapılmasın” talimat yazısı göndermişti.

AK Partili yetkililer, CHP’li Belediye Başkanı Özcan’ın bu ırkçı ve insanlık dışı icraatını en sert ifadelerle kınamışlardı.

Hükümete yakın medyada puntoların en büyüğü ile “İşte CHP’li Başkanın ilk icraatı... Suriyeli mültecilerin yemeğini kesti!” manşetleri atılmıştı. (9 Nisan 2019)

Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan takdirle karşıladığım şu sözleri söylemişti:
“Ülkemizde 4 milyon mülteciyi de acaba bir yerden destek gelir mi diye beklemeyeceğiz. Bolu’daki seçilmiş belediye başkanı ‘Ben bunlara bir tas çorba vermem’ demişse de biz onları da onların eline bırakmadan hükümet olarak valiliklerimiz kanalıyla aynen yedirmeye, içirmeye, giydirmeye devam edeceğiz.” (18 Nisan 2019)

İçişleri Bakanlığı, Suriyelilere yapılan yardımın kesilmesi ile ilgili Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan hakkında soruşturma başlatmıştı. (3 Mayıs 2019)

Soru şu:

İstanbul’da son günlerde ardı ardına yapılan operasyonlarla sokaklardan toplanan mültecilerin zorla sınır dışı edilmeleriyle, CHP’li Bolu Belediye Başkanı Özcan’ın “bir tas çorba vermem” demesi arasında nasıl bir fark var?
Hangisi daha kötü?

Hangisi daha ehveni şer?

Sokakta mültecilerin yaka paça toplanıp zorla sınır dışı edilmesi vicdanlara sığar mı? Peki bir hukuk devletinde, mülteciler böyle topluca yaka paça sınır dışı edilebilir mi? Elbette edilemez.

Bu konuyu, yani mültecilerin böyle yaka paça gönderilmelerinin hukuki ve siyasi boyutunu mülteciler ve göçmenler üzerine çalışan hukukçu Halim Yılmaz’a sordum. Söyledikleri şöyle:

“Hukuki açıdan mültecilerle ilgili bir sorun varsa çözümü bu değil. Daha insani ve hukuk içerisinde bir çözüm yolu getirilmelidir. Suriyeli mülteciler 2011 yılından beri ülkemizde kalıyorlar. İlk olarak misafir olarak adlandırıldılar. Daha sonra hukuki olarak Geçici Koruma kapsamına alındılar. Geçici Koruma’nın anlamı şudur: ‘Bir yerden kitlesel olarak sığınmacılar geliyorsa ve orada ciddi ve hayati bir tehlike varsa ve geri dönemiyorlarsa geçici korumayla kabul edilirler. Geçici Koruma’nın 3 temel unsuru vardır:
* Sığındığı ülkede ikamet edebilmek,
* Zulümden kaçtığı yere zorla geri gönderilmemek,
* Geldiği ülkede eğitim, sağlık gibi bazı sosyal haklara sahip olmak.
Üçüncü madde ülkeden ülkeye değişebilir. Suriyeli mülteciler hükümet tarafından, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’na göre Geçici Koruma kapsamında ilan edildiler. Normalde bu kanun kapsamında suça karışanlar için sınır dışı kararları zaten veriliyor, uygulanıyor. Bu yeni bir şey değil. Daha önce de bazı mülteciler bireysel olarak gönderildiler. Ancak toplu olarak sınır dışı ilk kez gerçekleşiyor.

Uluslararası kuruluşların raporlarına göre Suriyeli mültecilerden zorla gönderilenler de oldu. Uluslararası hukukta sıkıntı yaşanmasın diye güvenlik güçleri tarafından gönüllü gittiklerini göstermek için “gönüllü geri dönüş” formu zorla imzalatılarak gönderilen vakalar var.”

“Geçici Koruma yönetmeliğine ve 6458 sayılı uluslararası kanuna göre geri gönderme yasağı var. Yeni mülteci olsun olmasın, zulüm göreceği, öldürülebileceği bir yere asla gönderilmemesi gerekiyor. Bu temel bir hukuk kuralıdır. Toplu olarak sınır dışı edilmesi yasaktır. Çok kişi aynı anda sınır dışı edilecek olsa bile her birinin durumun ayrı ayrı değerlendirilmesi ve bireysel kararların alınması gerekmektedir. Toplu sınır dışı etme yasağı AİHS’de de var ve bizde buna tarafız. İşin siyasi ve sosyolojik boyutunda ise bu sınır etme operasyonu son sekiz yıldır yaptıklarını, mültecilere yönelik övülen çalışmalarını yerle bir ediyor.”

“Eğer bu insanlar suça karışmışsa cezai ve idari işlemler yapılır. Bunun kanunu ve usulü var. Ancak bu şekilde insanların toplu olarak sınır dışı edilmesi hem siyasi hem de hukuki açıdan olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Kaldı ki sınır dışı edilenlerin Suriye’de başlarına kötü bir şey geldiğinde uluslarası hukuka göre Türkiye bundan sorumlu olacaktır.”

***

Diyelim ki, hukuk devleti ilkeleri de sümenaltı edildi. Ülkesinde ağırladığı mülteciler sayesinde bütün dünyaya “insanlık, merhamet ve vicdan” meydanı okuyan bir siyasi iktidar bu meseleyi böyle heba eder mi? Dokuz yıl boyunca ilmek ilmek emek verdiği bu çabayı bir çırpıda yok eder mi?
Soralım:

Yaka paça sınır dışı edilen Suriyeli mülteciler dokuz yılın ardından Türkiye’ye dair ne hatırlayacaklar?

Şu an konuşulması ve tartışılması gereken husus, entegrasyon politikaları iken bugün yaka paça sınır dışı edilmeye çalışılan mültecileri konuşuyoruz.

Daha da vahimi, dokuz yıl boyunca muhacir olarak isimlendirilen Suriyeli mültecilerimizin adları bir gecede “kaçak göçmen”e çıktı iyi mi?

(KARAR) 

Haberin Etiketleri : Elif Çakır
adv
SON DAKİKA
09:22 - Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine operasyon (3 HDP'li başkan görevden uzaklaştırıldı)00:14 - İran'dan ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşturmak istediği 'Güvenli Bölge' açıklaması23:59 - Rüyamdaki Dünya23:50 - Yazarlığın Sırları13:59 - Mayıs 2019 işsizlik rakamları belli oldu12:55 - İşgalci Siyonist İsrail polisinden Mescid-i Aksa içinde Bayram namazı sonrası Filistinlilere sert saldırı13:35 - HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz hayatını kaybetti14:55 - Denizli'de 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi!10:47 - Temmuz ayı enflasyon rakamları belli oldu00:28 - BOTAŞ'tan doğalgaza yüzde 15 zam!00:24 - ABD, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'i yaptırım listesine aldı00:38 - İran ile İngiltere arasındaki tanker krizinde yeni gelişme!13:27 - Sosyal medyada linç edilen Mustafa İslâmoğlu ne dedi, ne demedi?13:17 - KPSS 2019/1 yerleştirme sonuçları belli oldu13:14 - Eski Orgeneral Yaşar Büyükanıt yoğun bakımda!23:01 - Halkbank'ın eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla tahliye edildi12:11 - Pentagon: Türkiye F-35 programından çıkarılması sonucu 9 milyar dolar kayba uğrayacak12:03 - Rusya/Borisov: Türkiye’ye savaş uçağı da satabiliriz00:26 - Dışişleri Bakanlığı'ndan Beyaz Saray ve Pentagon'un F-35 açıklamasına tepki00:21 - Pentagon'dan ''Türkiye F-35 programında askıya alındı'' açıklaması00:18 - Beyaz Saray'dan S-400 ve F-35 açıklaması09:30 - 2019-YKS sonuçları açıklandı01:22 - Trump'tan S-400 ve F-35 açıklaması10:13 - Nisan ayı işsizlik rakamları belli oldu14:03 - Gazeteci yazar Mehmet Şevket Eygi hayatını kaybetti13:05 - S-400 teslimatında ikinci günde dördüncü uçak geldi23:24 - ABD Savunma Bakanı Vekili Esper'den S-400 açıklaması12:59 - AK Parti'nin kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti (Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir?)12:16 - S-400 hava savunma sistemi teslimatı başladı11:14 - Sahte binbaşı üniformasıyla yüzlerce kişiyi dolandırdı02:51 - Yunanistan'da erken genel seçimde Kiriakos Miçotakis tek başına iktidar10:44 - Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı22:52 - Ali Babacan'a FETÖ soruşturması ile ilgili savcılıktan karar14:38 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ''yeni parti'' sorusuna verdiği yanıt14:27 - Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bir araçta patlama meydana geldi: 3 ölü13:16 - ''İmamoğlu’na davrandığınız gibi Gül, Davudoğlu ve Babacan'a davranıyorsunuz''10:37 - Haziran ayı enflasyon rakamları belli oldu13:09 - Davutoğlu: Beka kaygısından bahsedip İmralı'ya başvurmak milletin vicdanından kopuştur12:51 - Erdoğan ve Trump G-20 kapsamında Japonya'da 40 dakika görüştü12:36 - Erdoğan: S-400 için yaptırım olmayacağını Trump'tan duymuş olduk12:01 - Elektrik fiyatına yüzde 14.98 zam!10:01 - G-20 zirvesi Japonya’nın Osaka kentinde başladı12:46 - Volkswagen Grubu fabrika yatırımı için Türkiye'yi seçti00:41 - Gezi Parkı davasında karar! Osman Kavala'ya tahliye kararı çıkmadı00:20 - Ertelenen zamlar İstanbul seçimi sonrası başladı00:10 - Yeni askerlik yasası TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi (Askerlik süresi kaç aya düştü?)12:52 - ABD konsolosluk çalışanı Nazmi Mete Cantürk serbest bırakıldı11:37 - İŞKUR'dan 100 bin öğrenciye ilk kez sigorta10:52 - 23 Haziran İstanbul seçimlerin galibi Ekrem İmamoğlu00:35 - Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbul seçim sonuçları ile ilgili açıklama00:17 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ekrem İmamoğlu'na tebrik00:03 - Binali Yıldırım'dan rakibi Ekrem İmamoğlu'na tebrik13:00 - Trump'ın İran'a saldırı tehdidine karşı Tahran'dan jet yanıt!01:18 - Trump'tan ''İran'a saldıracak mısınız?" sorusuna cevap23:19 - İran ABD'ye ait insansız hava aracını düşürdü!15:51 - Genelkurmay çatı davasında kim ne kadar ceza aldı?15:42 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ndan faiz ve S-400 konusunda önemli açıklamalar13:11 - ABD'li NATO komutanından S-400 açıklaması12:32 - Sanayi üretimi ve perakende satışlar Nisan'da sert düştü!23:53 - Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti!01:49 - Yunanistan Başbakanı Çipras Türkiye'yi hedef aldı01:18 - Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu canlı yayında seçim vaatlerini anlattılar01:03 - Bakanlıktan Moody's'in not indirme kararına tepki00:19 - Erdoğan: Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasındaki ortak yayın kırılma noktası13:37 - Bakan Çavuşoğlu: Türkiye S-400'ü almıştır ve S-400'ler Türkiye'ye gelecektir13:34 - Suriye İdlib'deki Türk gözlem noktasına saldırı: 3 asker yaralı10:40 - ABD Temsilciler Meclisi'nin S-400 kararına Türkiye'den tepki10:29 - ABD, Türk pilotların F-35 eğitimlerini durdurduğunu açıkladı14:00 - Yıldırım-İmamoğlu ortak yayın tarihi belli oldu23:21 - Binali Yıldırım açıkladı: Benim tercihim Uğur Dündar’ın yönetmesi (İmamoğlu ile ekranda tartışma programı)14:14 - ABD'den S-400'e karşı Türkiye'ye ilk hamle!23:51 - 9 günlük bayram tatilinin ilk üç gününde 54 trafik kazası oldu10:18 - Türkiye ekonomisi krizde mi?10:06 - Mayıs ayı enflasyon rakamları belli oldu09:40 - Endonezya'da 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi23:17 - Sakarya Hendek'te 4,6 büyüklüğünde deprem! İstanbul'da hissedildi11:52 - Kuzey Irak'a PKK'ya yönelik kara ve hava harekatı21:54 - ABD Başkanı Trump Körfez'e asker gönderme kararını onayladı!15:03 - İngiltere Başbakanı Theresa May istifa tarihini açıkladı21:18 - YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ile ilgili gerekçeli kararı açıklandı23:55 - Süper Lig'in 33. haftasında şampiyon Galatasaray10:41 - Şubat 2019 işsizlik rakamları belli oldu00:12 - Okulların tatil takvimi değişti22:18 - Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye hiç kimsenin müstemlekesi değildir00:21 - Ahmet Davutoğlu: YSK’nın kararına tepki: YSK'nın İstanbul kararı değerlerimizi zedeledi00:15 - Abdullah Gül'den YSK'nın İstanbul kararına tepki: 367 neyse YSK'nın İstanbul kararı aynı20:04 - YSK, İstanbul seçminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi18:34 - İşte kalp krizinin 7 belirtisi12:32 - YSK, AK Parti ve MHP'nin İstanbul seçimine itirazı bugün görüşecek10:44 - Kimlik, ehliyet ve pasaport randevu süreleri bir güne düşürüldü02:00 - RAMAZAN VE ORUÇ İLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR14:37 - Nisan ayı enflasyon rakamları belli oldu14:03 - Venezuela'da darbe girişimi ile ilgili son durum!22:23 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Venezuela'daki darbe girişimi ile ilgili açıklama22:04 - Venezuela'da askeri darbe girişimi! Maduro'dan ilk açıklama00:56 - Sanatçı Dilber Ay kalp krizinden hayatını kaybetti12:06 - Ankara'da ekmek fiyatına zam09:16 - Çiftçi Patates ve soğan ekmiyor, fiyat 5 liranın altına düşmez!20:14 - YSK'dan AK Parti'nin İstanbul için itirazı ile ilgili 3 ara karar16:55 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na saldırı ile ilgili açıklama
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Yazarın Diğer Makaleleri

Son Haberler Bölümler