Güncelleme: 18:52 TSİ 16 Ekim 2015 Cuma
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Nijerya'da kadın intihar bombacılarından camide ''canlı bomba'' saldırısı: 71 ölü!

Nijerya'da bir camiye düzenlenen "çifte canlı bombalı" saldırıdan saatler sonra bu kez de kentte "üç kadın canlı bomba" art arda kendini havaya uçurdu. Bu saldırıda 39 kişi ölürken, cami saldırısında da 32 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Nijerya'da kadın intihar bombacılarından camide ''canlı bomba'' saldırısı: 71 ölü!
Güncelleme: 18:52 TSİ 16 Ekim 2015 Cuma

Nijerya'nın Borno eyaletinin başkenti Maiduguri'de dün gece ve bu sabah düzenlenen intihar saldırılarında 71 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı.

Maiduguri kentinde dün gece yatsı namazı sırasında birisi cami içinde, diğeri de dışında düzenlenen saldırılarda 32 kişi yaşamını yitirdi.

Görgü tanıkları, saldırganlardan birinin namaz sırasında caminin içine girerek üzerindeki bombayı patlattığını, diğerinin ise patlama sonrası içeridekilerin panikle dışarıya kaçtıkları sırada patlamayı gerçekleştirdiğini söyledi.


Nijerya Ulusal Acil Durum Ajansı'nın gazetecilere verdiği bilgilere göre, patlamaların ardından aynı kentte geniş önlemler alan güvenlik güçleri, durdurmak istediği bir kadının kaçması üzerine ateş açtı. Açılan ateşin ardından, vurulan kadın ve yakınındaki başka üç kadın daha kendilerini havaya uçurdu ve çevrede bulunan en az 39 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

Borno eyaletinde iki gün önce intihar eylemcilerinin düzenlediği üç ayrı saldırıda en az 7 kişi hayatını kaybetmiş, 11 kişi yaralanmıştı.

Geçen hafta, Yobe eyaletinin başkenti Damaturu'daki camiye ve lojmana düzenlenen intihar saldırılarında eylemciler dahil 16 kişi ölmüş ve 10 kişi yaralanmıştı.

Adı yerel dilde "Batılı tarzda eğitim yasaktır" anlamına gelen Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi Nijerya'da 2000'li yılların başından beri faaliyet gösteriyor.

Örgütün lideri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da düzenlemeye başladığı kitlesel şiddet
eylemlerinde şimdiye kadar 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Boko Haram militanlarının ülkenin kuzeydoğusundaki Borno, Adamawa ve Yobe eyaletlerinde düzenledikleri şiddet eylemlerinde son 6 yılda on binlerce kişi hayatını kaybetti. 

Haber kaynağı: NTV

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler