Güncelleme: 11:49 TSİ 19 Mayıs 2018 Cumartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Paraguay'ın Kudüs Büyükelçiliği Salı günü açılacağı bildirildi!

SON DAKİKA FLAŞ HABER: Paraguay'ın Siyonist işgali altındaki Kudüs Büyükelçiliğinin Salı günü açılacağı bildirildi. İki ay sonra Devlet Başkanlığı görevini devralacak olan Benitez konunun kendisine danışılmadığını açıkladı.
Paraguay'ın Kudüs Büyükelçiliği Salı günü  açılacağı bildirildi!
Ajanslar
Güncelleme: 11:49 TSİ 19 Mayıs 2018 Cumartesi

Son dakika flaş haber!

ABD ve Guatemala'dan sonra Güney Amerika ülkelerinden Paraguay da önümüzdeki günlerde işgalci Siyonist terör çetesi İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv'den işgal altındaki Kudüs'e nakledecek. Paraguay Dışişleri Bakanı Eladio Loizaga bir radyoya yaptığı açıklamada Büyükelçiliğin önümüzdeki günlerde açılmasının planlandığını söyledi. Paraguay hükümet sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre Kudüs Büyükelçiliği Salı günü Paraguay Devlet Başkanı Horacio Cartes'in de hazır bulunacağı törenle hizmete girecek.

Loizaga Devlet başkanı Cartes'in sekiz ay önce Büyükelçiliğin nakline karar verdiğini ve bu adımın diğer devletlerin Büyükelçiliklerini Kudüs'e nakletmeleriyle ilgisinin olmadığını belirtti.

Kudüs'e taşınma kararı Paraguay'da tartışmalara yol açtı. İki ay sonra devlet başkanlığı görevini Cartes'ten devralacak olan Mario Abdo Benitez konunun kendisine danışılmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı'nın ifadesine göre Cartes Büyükelçilikle ilgili kararı 2016 yılında işgalci Siyonist terör çetesi İsrail'e yaptığı ziyaretten sonra verdi. Loizaga "Hükümet merkezi Kudüs'te. Devlet Başkanlığı ve Başbakanlık Kudüs'te. Resmi ziyaretler de Kudüs'e yapılıyor”, dedi. Paraguay Dışişleri Bakanı Büyükelçiliğin nakledilmesinin Filistinlilerle "yoğun ve son derece sıkı" işbirliği yapmalarına mani teşkil etmediğini söyledi.

PAYLAŞILAMAYAN KUDÜS

Pazartesi günü ABD'nin Kudüs Büyükelçiliğinin açılışı kanlı olaylara yol açmış, işgalci Siyonist terör çetesi İsrail ile Gazze arasındaki bölgede protesto gösterilerine katılan 60 Filistinli İsrail askerleri tarafından öldürülmüştü.

Büyükelçiliklerin Tel Aviv'de açılması için yıllardır devletlerarası bir uzlaşma bulunmaktaydı. Böylece Kudüs'ün işgalci Siyonist terör çetesi İsrail'in başkenti olarak resmen tanınmasına gerekçe yaratılmak istenmemişti. İşgalci Siyonist terör çetesi İsrail gibi Filistinliler de başkent olarak Kudüs üzerinde hak iddia ediyorlar. Kudüs anlaşmazlığı on yıllardır süre gelen Ortadoğu meselesine çözüm bulunması önündeki en önemli engellerden birini oluşturuyor.

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan Fırat'ın doğusunda iddiası!

Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan Fırat'ın…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Suudi Arabistan’ın Suriye’nin…
Soğanın fiyatı bir haftada ikiye katlandı (Ankara'da 200 bin ton stok)

Soğanın fiyatı bir haftada ikiye katlandı (Ankara'da…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Fiyatı bir haftada ikiye katlanarak 5 lirayı bulan soğanı izleyen Maliye…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler