Güncelleme: 12:32 TSİ 18 Haziran 2019 Salı
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Sanayi üretimi ve perakende satışlar Nisan'da sert düştü!

SON DAKİKA FLAŞ HABER... TÜİK raporuna göre sanayi üretimi Nisan’da aylık bazda \%1 ve yıllık olarak da \%4 daralma gösterdi. Perakende satışlar ise Nisan ayında aylık \%1,8 ve yıllık \%6,9 daraldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.
Sanayi üretimi ve perakende satışlar Nisan'da sert düştü!
Güncelleme: 12:32 TSİ 18 Haziran 2019 Salı

Son dakika flaş haber!

TÜİK raporuna göre sanayi üretimi Nisan’da aylık bazda %1 ve yıllık olarak da %4 daralma gösterdi. Perakende satışlar ise Nisan ayında aylık %1,8 ve yıllık %6,9 daraldı.

2019 performansına baktığımızda;

Sanayi üretimi

Ocak’ta yıllık %7,3 daralırken aylık %1 yükseliş yaşamıştı.

Şubat’ta yıllık %5,1 daralırken aylık %1,3 yükseliş yaşamıştı.

Mart’ta yıllık %2,2 daralırken aylık %2,1 yükseliş yaşamıştı ve son bir yılda sert düşüş yaşayan sektörde dipten toparlanma beklentileri oluşmuştu, ancak Nisan’da özellikle aylık bazda gerileme yaşanması sektördeki daralmanın devam ettiğini gösterdi.

Perakende satışlar

Ocak’ta yıllık %6,7 daralırken aylık %1,3 yükseliş yaşamıştı.

Şubat’ta yıllık %4,9 daralırken aylık %0,8 yükseliş yaşamıştı.

Mart’ta yıllık %3,8 daralırken aylık %1 yükseliş yaşamıştı.

Sanayi üretimine paralel değişim gösteren perakende satışlar da Nisan’da aylık daralma gösterdi ve satışlarda ivme kaybı yaşandığını gösterdi.

Yılın ilk 3 ayında aylık bazda yükseliş yaşayan sanayi üretimi ve perakende satışlar Nisan’da ilk defa aylık bazda da daralma yaşadı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi %4,2 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,7 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %7,8 ve imalat sanayi sektörü endeksi %0,9 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,9 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,9 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %2,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %7,1, otomotiv yakıtı satışları %11,6 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %1,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %1, otomotiv yakıtı satışları %4,6 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %20,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %12,9, otomotiv yakıtı satışları %5 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,1 artarken, otomotiv yakıtı satışları %2 azaldı.

(Investing.com)

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Çin'de ortaya çıkan Coronavirüsü'nden 33 milyon kişi karantina altına alındı!

Çin'de ortaya çıkan Coronavirüsü'nden 33 milyon kişi…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Coronavirüs (2019-nCoV)…
Çin'de ortaya çıkan Coronavirüsü'nden 33 milyon kişi karantina altına alındı!

Çin'de ortaya çıkan Coronavirüsü'nden 33 milyon kişi…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Coronavirüs (2019-nCoV)…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler