Güncelleme: 00:00 TSİ 14 Mart 2014 Cuma
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'ne El-Kaide tehdidi

Türkiye'nin sınırları dışında bulunan tek toprak parçası olan Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu köy El-Kaide bağlantılı örgütün eline geçti. Türbeye yapılacak olası bir saldırı durumunda operasyon seçeneği masada tutuluyor.
Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'ne  El-Kaide tehdidi
Güncelleme: 00:00 TSİ 14 Mart 2014 Cuma

Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olan Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi tehdit altında.

Türbenin bulunduğu köyü, Özgür Suriye Ordusu ile yaşanan çatışamaların ardından Irak Şam İslam Devleti Örgütü ele geçirdi.

El-Kaide yanlısı örgütün daha önce pekçok türbeyi tahrip etmesi nedeniyle, Halep'teki Karakozak köyünde bulunan Süleyman Şah Türbesi'nde Türk Silahlı Kuvvetleri tedbirlerini artırdı.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre henüz Süleyman Şah Türbesi'ne yönelik bir saldırı ya da taciz ateşi gerçekleşmedi.

Ancak bölgedeki gelişmeler yakından takip ediliyor.

Askeri kaynakların güçlü bir olasılık olarak nitelediği bir tacizin gerçekleşmesi durumunda ise Türkiye'ye 35 kilometre mesafedeki türbenin korunması için alternatif planlar masada.

Seçenekler arasında türbeye yönelik olası saldırı durumunda hem kara hem de hava kuvvetlerinin müdahalesi de var.

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin dedesi olan Süleyman Şah'ın türbesi 1921 yılında Fransızlar ile yapılan Ankara Anlaşması uyarınca Türk askerleri tarafından korunuyor.

Türbeye yönelik saldırıların Türkiye topraklarına yapılmış sayılacağının altı çiziliyor. 

Haber kaynağı: NTV

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler