Güncelleme: 07:12 TSİ 17 Ağustos 2018 Cuma
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Trump: Türkiye iyi bir dost olduğunu kanıtlayamadı

SON DAKİKA FLAŞ HABER: ABD Başkanı Donald Trump kabine toplantısını kameraların önünde yaptı ve konuyu bir ara Türkiye’ye getirdi. Trump, “Türkiye’nin iyi bir dost olduğunu kanıtlayamadığını” söyledi
Trump: Türkiye iyi bir dost olduğunu kanıtlayamadı
Güncelleme: 07:12 TSİ 17 Ağustos 2018 Cuma

Son dakika flaş haber!

Toplantının başlarında iç siyaset konuları ve Amerikan medyasıyla olan atışmasına değinen Trump, Hazine Bakanı ile konuşurken sözü ABD’li Rahip Brunson’a getirdi.

“Türkiye’nin iyi bir dost olduğunu kanıtlayamadığını” söyleyen Trump; ismi açıklanmayan bir ülkeden bir türk vatandaşının serbest bırakılmasını sağladıklarından söz etti. Trump, "Birinin bir yerden çıkarılmasını istiyorlardı, o kişi çıkarıldı. Ama bizim harika rahibimizi tutmak istiyorlar. Bu adil ve doğru değil" ifadelerini kullandı.

Trump daha sonra Hazine Bakanı Steven Mnuchin’e Türkiye’ye yönelik yaptırımların durumunu sordu. Bakan da yanıt olarak “Türk kabine üyelerinden birkaçına yaptırım uyguluyoruz. Eğer Rahip Brunson’ı hızlıca serbest bırakmazlarsa yapmayı planladığımız şeyler var” dedi.

Trump, bu açıklamalardan saatler sonra Twitter hesabından paylaştığı mesajında Türkiye'nin uzun yıllar ABD’den yararlandığını yazdı. ABD Başkanı mesajında "Masum Brunson'ın serbest bırakılması için hiçbir şey ödemeyeceğiz. Ama Türkiye'ye kesintiler yapacağız" ifadelerine yer verdi.

TOPLANTI DUAYLA BAŞLADI

Öte yandan Amerikan medyasının da takip ettiği ve Trump’ın başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantı, Dışişleri Bakanı Pompeo’nun duasıyla başladı.

Trump, bakanlara teşekkür ettikten sonra, "Toplantıya Pompeo'nun duasıyla başlayacağız." diyerek sözü Dışişleri Bakanına bıraktı. Pompeo ise "Askerlik günlerinde sıkça okuduğu bir duayı okuyarak toplantıya başlamak istediğini" belirtti.

"Ey Tanrı, babamız, ey insanın kalbini arayan, samimiyetine ve gerçeğe yaklaşmamıza yardım et" sözleriyle başlayan duasında Pompeo'nun "Dürüstlükte ve temiz düşüncede iktidarımızın gücünü arttır" şeklindeki sözleri dikkati çekti.

ABD Başkanı Trump dindar biri olarak bilinmese de başta Başkan Yardımcısı Evanjelik Mike Pence olmak üzere kabinedeki bazı isimlerin dini ritüellerini medyanın önünde de yapmaları kamuoyunun dikkatini çekiyor. 

Haber kaynağı: NTV

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
'Poşet formalı Afganlı küçük Messi'nin annesi: Hayatımız mahvoldu, Taliban oğlumun peşinde

'Poşet formalı Afganlı küçük Messi'nin annesi:…

Geçtiğimiz yıllarda sosyal medyada büyük ilgi gören "Poşet formalı Messi"nin annesi oğlunun ününün…
2018 Kasım ayı işsizlik rakamları belli oldu

2018 Kasım ayı işsizlik rakamları belli oldu

SON DAKİKA FLAŞ HABER... TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı. 2018'in kasım ayında işsizlik yüzde…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler