Güncelleme: 14:57 TSİ 28 Mayıs 2018 Pazartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 16,50'ye yükseltti!

SON DAKİKA FLAŞ HABER: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık dile getirdiği ''faiz lobisi'' yine kazandı! Daha bir hafta öncesine kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''faiz lobisi kazanamayacak, faiz tüm kötülüklerin anasıdır, fazileri indireceğiz'' demişti, Aradan bir hafta sonra Merkez Bankası'nın aldığı şok kararla faziler 300 baz puan artırarmakla ''fazi lobilerin'' zaferiyle sonuşlandı! Bu gün de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasına karar verildiğini açıklayarak bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16,50'ye eşitleneceğini duyurdu.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 16,50'ye yükseltti!
Ajanslar
Güncelleme: 14:57 TSİ 28 Mayıs 2018 Pazartesi

Son dakika flaş haber!

''Faiz lobisi'' Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a rağmen GLP ve politika faizleri yüzde 16.50'ye yükseltti!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sadeleştirme hamlesiyle 1,5 yıl aradan sonra haftalık repo ihalelerine geri dönecek ve politika faizini yüzde 16,50'ye yükseltecek.

1 Haziran'da başlayacak uygulamayla faiz koridorunun üst bandı da yüzde 18'e çıkacak.

TCMB, Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) dünkü iftar yemeğinden sonra Başkan Murat Çetinkaya'nın sadeleştirme vurgusu üzerine açıklamada bulundu.

Açıklamada, "Para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasına karar verilmiştir" denildi.

FAİZ KORİDORU NASIL ŞEKİLLENECEK?

Bu doğrultuda, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı Merkez Bankası'nın politika faizi olacak ve mevcut fonlama faizi olan yüzde 16,50'ye eşitlenecek.

Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranları da bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla aşağı ve yukarı yönde 150 baz puanlık bir marj ile belirlenecek.

Böylece borçlanma faiz oranı yüzde 15 olacak ve marjinal fonlama oranı yüzde 18'e çıkacak.

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8 düzeyinde tutuluyor ve fonlamanın tamamı 23 Mayıs'taki acil toplantıyla faiz oranı 300 baz puan artırılıarak yüzde 16,50'ye yükseltilen geç likidite penceresinden sağlanıyordu. Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25 ve borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyindeydi.

UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yeni operasyonel çerçevenin uygulanmasına 1 Haziran 2018 tarihinde başlanacak. Teknik ayrıntılar ayrıca duyurulacak.

Dün akşamki toplantı sonrası Merkez Bankası'nın sadeleşmeyi çok yakında tamamlayacağı duyurulmuştu.

İftar yemeğinden sonra TCMB Başkanı Çetinkaya'nın ana fonlama kanalı olarak yeniden haftalık reponun kullanılmasının planlandığını kaydederek, "Simetrik bir koridor olacak. Önümüzdeki günlerde haftalık repodan fonlama yapmayı, belli seviyenin etrafında dar bir bantı işleve geçirmeyi planlıyoruz" değerlendirmesinde bulunduğu ifade edilmişti. TCMB Başkanı Çetinkaya, ana fonlama kanalı olarak yeniden haftalık reponun kullanılmasının planlandığını kaydederek, "Simetrik bir koridor olacak. Önümüzdeki günlerde haftalık repodan fonlama yapmayı, belli seviyenin etrafında dar bir bantı işleve geçirmeyi planlıyoruz" değerlendirmesinde bulunmuştu.

TCMB, 12 Ocak 2017'den beri haftalık repo ihalesiyle fonlama yapmadı.

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
31 Mart yerel seçimlerinden sonra dolar fırlar mı?

31 Mart yerel seçimlerinden sonra dolar fırlar mı?

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “spekülasyon yapanlara pabuç…
Süresiz nafakaya 5 sınırı geliyor

Süresiz nafakaya 5 sınırı geliyor

Boşanmalarda eşlerin ölünceye kadar maaş ödemesine bile yol açabilen süresiz nafakaya sınır geliyor.…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler